Wiadomości z Rudy Śląskiej

Uczniowie są specami od nowych technologii

 • Dodano: 2016-11-07 12:00

W Szkole Podstawowej nr 20 im. marii Konopnickiej odbył się Bajkowy Dzień z Technologią. Dzieci odkrywały tajemnice rozsądnego korzystania ze smartfonów i pozytywne strony bycia mobilnym.

Ministerstwo Edukacji kładzie duży nacisk na rozwój i wykorzystanie w szkole nowych technologii. Dlatego też kochłowicka Szkoła Podstawowa, wychodząc na przeciw oczekiwaniom, postanowiła wziąć udział w konkursie o tej tematyce.

Dzisiejszy dzień jest zwieńczeniem wszystkiego, co robimy z dziećmi w temacie nowych technologii. Zaczęło się od wyjazdu do Hiszpanii i obserwacji, jak tam nauczyciele pracują z uczniami z wykorzystaniem multimediów. Nastepnie wyposażaliśmy sale w sprzęty, a dziś uczniowie biorą udział w konkursie "Jestem Smart". Dzieci mają pokazać, jak umiejętnie korzystająz internetu. Podczas przerw na telefonach, tabletach odczytują kody QR i wykonują zadania dzięki specjalnym aplikacjom. W kodach zaszyfrowaliśmy zadania. Uczniowie mają do rozwiązania zadania z języka polskiego, przyrody, matematyki, a także związane z bezpiecznym internetem. Chcemy, aby dzieci poznały ciekawe aplikacje służące do nauki. - mówi Marta Zuber, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, koordynator akcji w Szkole Podstawowej nr 20.

Aby bawić się wspólnie podczas akcji "Bajkowy Dzień z Technologią", nie trzeba było mieć własnego sprzętu. 

Każdy, kto nie posiada własnego telefonu czy tabletu, także mógł brać czynny udział w konkursie. Na uczniów czekały przygotowane stanowiska komputerowe w pracowni multimedialnej. - mówi jedna z nauczycielek SP 20 w Kochłowicach.

Wszystko z uwzględnieniem zagrożeń, jakie niesie za sobą korzystanie z tego typu urządzeń.

Nie zapominamy o tym, że smartfony to także ryzyko, na przykład uzależnień dzieci. Zabawa dała możliwość poruszenia tematu zagrożeń w sieci. Przypomnieliśmy dzieciom zasady funkcjonowania w internecie i bezpiecznego obchodzenia się ze smartfonem. Uczniowie mogli korzystać z urządzeń tylko pod okiem nauczycieli, w stosownym celu i wyłącznie na przerwach. - mówiła nam dyrektor Katarzyna Szuba.

Dziś w szkole obchodzony jest także Dzień Postaci z Bajek. Nauczyciele postanowili połączyć te dwa święta.

Dzieci poprzez aplikację LearningApps rozwiązują różne zadania, także dotyczące postaci z bajek. Szczególnie chętni do tych zabaw są młodsi uczniowie, którzy łączą rekwizyty z daną postacią czy odpowiadają na pytania dotyczące bajek. W bibliotece wiszą kody QR związane z bajkami, a dzieci kolorują obrazki z bohaterami ich ulubionych kreskówek, które uświetnią wystawę przed wejściem. - opisuje Marta Zuber.

Uczniowie są specami od nowych technologii

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • TwojaStara

  Rzeczywiście-ma to ogromny wpływ na przebieg imprezy!

 • Pezio

  Każcie in coś napisać w wordzie albo wykres w excelu. Wtedy sie okaże jacy są do przodu.

 • Gorol

  A spróbuj to w szkole zrobić. Zaraz masz kolejkę rodziców, że za dużo wymagasz. Szkół nie stać na oprogramowanie - korzystamy z darmowych, co zawsze wiąże się z pewnymi różnicami. Rodzice maja o to pretensje. Dochodzi do takich paradoksów, że Kowalski posiadający w domu pakiet Microsoftu instaluje popularny pakiet Apache'a.Na pewno takie "imprezy" pomogą dzieciom poszerzyć umiejętność korzystania z komórek, FB przez całą dobę. Jeśli próbuję wprowadzić na lekcji podstawy programowania, co uczyłoby dzieci myślenia, a nie klikania, to zaraz jest awantura.Rodzice nie wiedzą, co ich dzieci oglądają w sieci, 8 letnie dzieci mają konta na FB za zgodą rodziców. Matka mojego ucznia zamieszcza na FB zdjęcie swego prawie dorosłego syna z kieliszkiem gorzałki w ręku, zresztą podłej, z komentarzem "z.......y 18latek". Czego chcieć od dzieci...?N.t. wiedzy praktycznej nauczycieli w zakresie techniki komputerowej lepiej się nie wypowiadać - co dzień słyszę "jo tego nie potrzebuja, jo nie jest informatykiem".Jo tyż niy.

 • TwojaStara

  Rzeczywiście-ma to ogromny wpływ na przebieg imprezy!

 • coś tu nie gra

  POSTECIE - serio w szkole takie "kwiatki".Gratuluję.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.