RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ulicami Rudy Śląskiej przeszła Defilada Świadomych Ślązaków

 • Dodano: 2021-08-16 14:00, aktualizacja: 2021-08-16 15:04

W sobotnie popołudnie, 14 sierpnia, rudzkimi ulicami przeszła Defilada Świadomych Ślązaków. Uczestnicy zgromadzili się pod budynkiem Huty Pokój, aby przemaszerować aż pod kopalnię Halemba. Celem defilady jest obrona polskiego górnictwa, hutnictwa oraz innych gałęzi gospodarki.

Defilada przemaszerowała rudzkimi ulicami

Defilada wyruszyła spod Huty Pokój około godziny 14:30. Uczestnicy mieli ze sobą flagi w barwach narodowych oraz śląskich. Celem pochodu była ochrona górnictwa i hutnictwa, a także wyrażenie sprzeciwu wobec obostrzeń nakładanych przez rząd w związku z pandemią koronawirusa. Jednym z głównych postulatów było buntowanie się przymusowym szczepieniom przeciw COVID-19.

- Kopalnie w Polsce są potrzebne, nie możemy dopuścić do ich zlikwidowania po to by kupować węgiel z zagranicy i płacić za energię znacznie drożej. Stańmy w obronie kopalni i w obronie wolności i przeciw reżimowej władzy. – czytamy na stronie wydarzenia.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Świadomi Ślązacy w Wolnej Polsce. Do protestu przyłączył się także Strajk Przedsiębiorców.

Pochd lzakw

Niewielka frekwencja

Marsz nie cieszył się tak sporą popularnością, na jaką liczyli organizatorzy. Wyrazili oni jednak swoją wdzięczność dla wszystkich, którzy postanowili wziąć udział w defiladzie.

-To, że państwo tu są, jest dowodem na to, że jeszcze nie wszystko umarło. Kiedy nikt nie wyjdzie na ulicę, to wtedy będziemy mieli prawdziwy problem. – mówił jeden z organizatorów podczas jednego z licznych przemówień podczas defilady.

Podczas pochodu wykrzykiwano takie hasła jak „Nasza przyszłość w naszych rękach”, „My nie chcemy miski ryżu” czy „Pinokio będziesz siedział”, odnoszące się bezpośrednio do premiera Mateusza Morawieckiego. 

Relację na żywo z defilady możecie obejrzeć TUTAJ.

Zobacz także

Komentarze (30)    dodaj »

 • Arek 71

  Najpierw facet gada i przekonuje że szczepionki to zło, potem jakaś babcia fandzoli coś o aktach urodzenia że wysyłane są do Izraela. To był cyrk a nie defilada. Patrząc na relację miałem wrażenie że to jakaś porąbana sekta. No i pytam się gdzie te orkiestry które tak mocno zapowiadano.

 • fafik

  Ciekaw jestem czy Świadomi Ślązacy głosowali za wejściem Polski do UE. Wypadałby ze jeśli są świadomi, to na pewno byli przeciw, ale coś mi się wydaje, ze jak większość świadomych i nieświadomych Polaków wyznają pogląd, ze "przecież my nie mieli innego wyjścia" Teraz więc próżne żale :) Warto by poczytać bajki Krasickiego albo tę chyba Mickiewicza pt. "Pies i wilk" Tam kawa na ławę

 • Padre

  Hmm czyli świadomi Ślązacy to tak naprawdę Polacy, bo raczej daleko im do ludzi RAŚ? Taka zabawa narodowców, żeby odciągnąć ludzi od organizacji zakładających autonomię dla Śląska.A co do kopalni i hut, to powinny być żale do tych dobrych wujków z związków różnej maści i treści. To oni swoimi pazernymi działaniami doprowadzili do stanu obecnego.

 • wr

  a co wyście zrobili z polską flagą?? ja prdle

 • ihy

  "Mojsza racja lepszejsza od Twojszej racji"! Ktoś tu ma problem z tolerancją! Jedziecie po tych ludziach, a czy ktoś pochylił się nad powodem tego marszu? (mnie tam nie było, ale wyłączcie na jeden dzień TV i posłuchajcie trochę alternatywnych mediów, nie zaszkodzi...)

 • Zero

  Aletrnatywne media są dla alternetywnej rzeczywistości.

 • nowak

  Alternatywnych mediów słuchają specyficznie ludzie A właściwie różnego rodzaju oszołomy.

 • mM

  Ci ludzie sami nie wiedzieli w jakim celu idą. trzydzieści osób, a nawet nie potrafili skoordynować wspólnego okrzyku.Alternatywne media, alternatywna rzeczywistość...

 • Karminadel

  Problem taki, że te "alternatywne" media mają zerową wiarygodność. Albo to kanał prowadzony przez jakiegoś nawiedzonego typa, który niusy przedstawi tak by pasowały do jego teorii spiskowej. Albo to porządnie przygotowany kanał, którego twórca lub twórcy niekoniecznie są niezależni a finanse lecą np ze wschodu. Niestety media straciły na jakości, to już nie są informacje o faktycznych zdarzeniach a przekaz przedstawiony zgodnie z linią (ta sama wiadomość brzmi zupełnie inaczej w TVP, TVN i np u jakiegoś domorosłego pasjonata wiadomości z YT.

 • czek

  Jednego ze zdjencia poznaja chodzioł do moi podstawowki ino nie skończoł jak się nie myla to doszoł do 6 klasy my go minyli i wyszli a łon tam jeszcze zostoł nie wiym co sie z nim dali dzioło bo cepym sie niy interesuja co do śląskości to wiym że jego łojce przyjechali z kielecki wsi

 • miastem rządzi m

  No no tłumy:d

 • StopNWO

  Byłam i było super mimo że nie było nas wielu, tydzień temu też byłam w Katowicach na wielkim śląskim marszu o wolność. Pozdrawiam świadomych

 • Gańba

  Jak się jest napranym to wszystko jest super!? A "świadomość" to chyba potem wraca tylko gańba i kac moralniak

 • Jojko

  To było żałosne...

 • Karlos

  Kto widzioł tyn wiy, że to była defilada ciaproków..

 • Torek

  Chyba defilada Świadomych goroli

 • Uczestniczka krojcoczka

  To kaj żeście byli hanysy???

 • Dana

  Hahahaha hahahahahaga

 • Sztygar

  A jedna osobe zatrzymała Policja. Wstyd dla defilady.

 • Uczestniczka krojcoczka

  Przecież tak miało być :) trzeba się wynikami pochwalić, tylko mieli pecha bo trafili na byłego policjanta. Oczekuje na przeprosiny od firmy (narazie)

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.