Już we wtorek o godz. 12.00 na placu Jana Pawła II odbędzie się uroczysta premiera hejnału Rudy Śląskiej. Wykona go autor – Łukasz Rudnik, rudzianin, który na co dzień jest hejnalistą na wieży Mariackiej w Krakowie.
Ruda Śląska ma swój hejnał
Hejnał Rudy Śląskiej został skomponowany przez Łukasza Rudnika. Jest inspirowany pieśnią ludową śpiewaną na terenie dzisiejszej Rudy Śląskiej "Oj hutnik, hutnik". Autor opracował utwór na podstawie fragmentu pieśni, którą w drugiej połowie XX wieku spisał prof. dr hab. Adolf Dygacz - wybitny etnograf, muzykolog, folklorysta i znawca kultury górnośląskiej. Pieśń została udostępniona dzięki uprzejmości Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Hejnał złożony jest z 11 taktów muzycznych, nawiązujących do 11 dzielnic Rudy Śląskiej.
- Chciałem skomponować melodię, która jest unikatowa, związaną z tradycją Rudy Śląskiej, a jednocześnie zawiera element najbardziej znanego hejnału w Polsce - Hejnału Mariackiego. Taką cechą z pewnością jest fanfarowy charakter. Zatem Hejnał Rudy Śląskiej jest połączeniem uroczystego motywu fanfar ze śpiewną melodią ludową z Rudy Śląskiej "Oj hutnik, hutnik" - mówił Łukasz Rudnik.
Premiera hejnału Rudy Śląskiej
Hejnał po raz pierwszy zabrzmiał wczoraj 4 czerwca podczas obchodów Dni Rudy Śląskiej. Oficjalna premiera odbędzie się dwa dni później na rynku w Nowym Bytomiu.
Na co dzień transmisja hejnału będzie odbywać się pięć razy dziennie – o godz. 9, 12, 15, 18 i 19.59. Ta ostatnia godzina to nawiązanie do tego, że Ruda Śląska powstała w roku 1959.
Jesteście ciekawi brzmienia rudzkiego hejnału? Koniecznie weźcie udział w jego premierze, która odbędzie się już w najbliższy wtorek!