Wiadomości z Rudy Śląskiej

UWAGA kleszcze już atakują! 30 proc. z nich to nosiciele boreliozy

  • Dodano: 2019-03-29 10:15, aktualizacja: 2019-03-31 11:38

Gdy temperatury w ciągu doby przekroczą 5-7°C i jest wilgotno, kleszcze zaczynają być aktywne. Począwszy od marca, po przebudzeniu ze snu zimowego, muszą znaleźć żywiciela.

Pierwszą aktywność kleszczy odnotowano już w lutym

Przeważnie pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. W tym roku, z powodu wysokich temperatur, pierwszą aktywność kleszczy odnotowano już w lutym.

Aktywność kleszczy kończy się z chwila obniżenia średnia temperatura powietrza poniżej 5-7°C co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie. Sezon aktywności może być zaburzony poprzez anomalie występujące w przyrodzie, kleszcza można spotkać nawet w grudniu, gdy temperatury dobowe przekroczą 5-7°C.

Około 30% kleszczy jest nosicielami boreliozy

Około 30% kleszczy jest nosicielami boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. 1% z nich zakaża. To i tak całkiem sporo – każdego roku tysiące osób zostaje zarażonych.

– Przede wszystkim bez paniki – uspokaja dr Jan Miczek, specjalista chorób zakaźnych. – Samo ugryzienie kleszcza nie powinno nas jeszcze niepokoić. Należy delikatnie go usunąć i obserwować miejsce ugryzienia przez kilka tygodni. Obawiać się możemy się w przypadku pojawienia się rumienia wędrującego, charakterystycznego okręgu, który może się pojawić na ciele, niekoniecznie w miejscu ugryzienia. To ewidentna oznaka zakażenia boreliozą.

Ale rumień nie pojawia się w każdym przypadku zakażenia. Do lekarza należy się też zgłosić, gdy wystąpią inne typowe dla boreliozy symptomy:

  • bóle głowy,
  • porażenie nerwu twarzowego,
  • objawy grypowe,
  • bądź bóle stawów (to już stadium zaawansowane).

Najłatwiej wyleczyć boreliozę we wczesnym etapie, gdy rumień jest widoczny

Wystarczy wówczas zastosować kilkunastodniową terapię antybiotykową. Na boreliozę nie ma szczepionki, ale można ją wyleczyć. Odwrotnie jest z kleszczowym zapaleniem mózgu – nie leczy się go, ale można się zaszczepić (najlepiej jeszcze zimą).

Wbrew powszechnej opinii, kleszcze nie skaczą na nas z drzew, tylko wyczekują w trawach i zaroślach na wysokości do 1,5 metra. Atakują od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Jak zminimalizować ryzyko?

Kleszcze nie lubią jasnych kolorów, dlatego do lasu zakładajmy odzież w jasnych barwach, najlepiej z długimi rękawami, długie spodnie i nakrycie głowy. Kleszcze są odporne, ale wypranie odzieży w wysokiej temperaturze powinno je unicestwić. Do życia potrzebują wilgoci, dlatego aby zminimalizować ryzyko, warto na spacer czy odpoczynek wybierać suche miejsca. Co ważne, jest mało prawdopodobne, aby kleszcz przeszedł na człowieka z psa, czy innego zwierzęcia domowego.


Śmierć pacjenta w męczarniach w Sosnowcu wstrząsnęła Polską!


Źródło: TVS

Komentarze (11)    dodaj »

  • leśny

    Opryskiwac,przystanki,parki,alejki pobocza wele ławek, skwerki,wokoło małe orliki,wybiegi,pobocza ście rowerowych itd,robicto inikogo nie pytac ozdanie,bo gmina decyduje i basta jasne.

  • n4u

    pochować ule, spryskać wszystko jakąś chemią owadobójczą i ani komarów ani kleszczy, no i przede wszystkim trzeba wytępić gryzonie i wolno żyjące koty

  • Chora

    Radze juz teraz zapisac sie do poradni chorob zakaznych. Terminy na 2023 rok

  • koksik

    Podobno atakujom wedle regionów aomijajom hałdy.

  • Bolerioza

    Jeden z lekarzy kilka lat temu na Nocnej zmianie jeszcze w Kochłowicach, nie chcial usunąć kleszcza 4 letniemu dziecku bo jak powiedział jak się napije to sam odpadnie. Konował dostał opier...i usunął. W aptece pytam pana czy ma coś do usuwania kleszczy ten też na to, że nie trzeba od razu usuwać bo on się wgryza 24-. 48 h i zaraza bolerioza po 7 dniach....pytam gdzie ci ludzie uczą się zawodu? W kuźni?

  • pracownik marcowy

    "Kleszcze nie lubią jasnych kolorów." Kto wymyśla takie bzdury?! KLESZCZE NIE MAJĄ OCZU!!!

  • xyz

    "U kleszczy występują przeważnie tylko narządy węchu i dotyku. Ixodes ricinus nie ma oczu, ale u niektórych innych kleszczy występuje para oczu prostych, leżących po bokach tarczy grzbietowej." Nie wiem ale się wypowiem?

  • pracownik marcowy

    Szacun za przyznanie się do niewiedzy. Do ignorancji tak ogromnej że musisz cytować... niech zgadnę: Wikipedię? ;)

  • xyz

    Widać czytanie ze zrozumieniem też nie jest Twoją mocną stroną. Btw lepiej cytować Wikipedię niż w iść w zaparte mimo, że nie ma się racji. Znamy ponad 900 gatunków kleszczy i tak, niektóre maja oczym Niech zgadnę wierzysz też, że "ziemia jest płaska" A "Kopernik była kobietą". Masz ogromne ego... Ale wiesz, jak mówią - wielkie ego, mały....

  • Edit Piaf

    Masakra te cholerne kleszcze

  • max

    nie wypalajmy traw...nie dla zwierzat hodowlanych...kto teraz przygarnie kleszczyka???

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również