Wiadomości z Rudy Śląskiej

Uwaga! Śmieciarka jedzie! – grupa od rudzian dla rudzian

 • Dodano: 2020-12-17 10:45, aktualizacja: 2020-12-17 13:49

Rudzianie potrafią się zorganizować. W serwisie Facebook powstała grupa „Uwaga! Śmieciarka jedzie!” dla naszego miasta, na której mieszkańcy wymieniają się przeróżnymi przedmiotami. Pozbywają się rzeczy, których już nie potrzebują i nabywają nowe.

Wyjątkowa grupa

Grupa „UWAGA! Śmieciarka jedzie Ruda Śląska” powstała w grudniu 2019 roku. Przez okrągły rok bardzo się rozrosła – obecnie należy do niej 17,5 tysiąca użytkowników. W regulaminie grupy czytamy, że służy ona dzieleniu się znaleziskami śmietnikowymi, które można „uratować” przed śmieciarką. Należy zrobić zdjęcie przedmiotu oraz podać jego dokładną lokalizację. Na pewno znajdą się osoby, które mogą dać mu nowe życie – często dzieje się tak na przykład z meblami.

Giełda wymiany

Oprócz śmietnikowych znalezisk Rudzianie mogą umieszczać na grupie ogłoszenia, w których proponują oddanie przeróżnych rzeczy, których już nie potrzebują. Warto podkreślić, że wystawiane przedmioty nie są na sprzedaż – są one po prostu oddawane. W komentarzach pod postem grupowicze wyrażają swoje zainteresowanie daną rzeczą, a dalsza komunikacja z jej właścicielem odbywa się za pośrednictwem prywatnych wiadomości. Wśród wystawianych przedmiotów dominują meble, zabawki, sprzęty RTV i AGD oraz odzież.

Piękna inicjatywa

Jedna z administratorek grupy tłumaczy, że inspiracją dla jej stworzenia były podobne grupy z ościennych miast. Rudzka „śmieciarka” różni się jednak od grup z Katowic, Zabrza czy Gliwic.

„U nas Grupowicze nie wystawiają przedmiotów, których chcą się pozbyć na śmietnik. Przeważnie umawiają się na odbiór bezpośrednio u siebie w domu. [...] nie są to typowe śmieci. To przedmioty, które dostają szansę na długie życie w innym domu, po prostu.” – mówi Beata Atłas, administratorka grupy.

Celem grupy jest właśnie dawanie przedmiotom drugiego życia. Wielu Rudzian aktywnie udziela się na grupie, zarówno oferując przedmioty jak i je odbierając. Beata Atłas zwraca również uwagę na środowisko – dzięki istnieniu grupy, wiele rzeczy, które trafiłyby na śmietnik, znajduje nowy dom. Znacząco ogranicza to ilość odpadów. Codziennie na grupie pojawia się kilkadziesiąt postów, w których członkowie oferują oddanie przeróżnych przedmiotów, które mogą się przydać komuś innemu.

„Nasza grupa od samego początku niezmiennie cieszy się dużą popularnością. O tym świadczy ilość Grupowiczów, nie tylko z naszego miasta.” – dodaje Beata Atłas.

Aby dołączyć do grupy, konieczne jest posiadanie konta w serwisie Facebook. „Śmieciarka” jest grupą prywatną, więc należy poprosić administratorów o dołączenie. Warunkiem, który należy spełnić jest ukończenie 18. roku życia.

Kliknij tutaj, aby dołączyć do tej wyjątkowej społeczności, która łączy Rudzian.

Komentarze (13)    dodaj »

 • Tu

  Bardzo dobry zamysł grupy jednak prowadzenie jej z postami typu-nie podoba Ci się to spadaj- to dobrze juz to nie wygląda. Nonszalancja administratora albo juz brak kultury?! Usuwanie komentarzy i zostawianie samych pochlebnych i serduszek to jakiś poroniony pomysł ;) no i na koniec usuwanie z grupy bo po co odpowiadac na konstruktywną- "lekką " krytykę..No tak- ja mogę ,bo ja jestem szefem,chcę być chwalony,chcę się chwalić i chcę serduszka

 • Krm

  Administratorka jest strasznym bufonem, każde inne zdanie niż jej kończy się banem. Zapomniała, że nie jest ram szefową i łaski nie robi, że ktoś komuś pomoże.

 • myślę

  Prowadzenie str/gr ma wiele do życzenia. Coś w stylu:Ja mogę bo jestem Administratorem, inni nieeee -do tego ta forma przekazu..rozumie śmieciarka, ale to nie powinno definiować kultury postów i komentarzy administracji...Kasowanie komentarzy,blokawanie odmiennych komentarzy -kulturalnych doda...,możesz tylko komentować serduszkami, wtedy możesz być w tej grupie

 • Karolina

  Nie rozumiem tego typu akcji gdzie mieszkańcy naszego pięknego miasta nie mają gdzie pójść i coś zjeść. Warto by było zabrać parę rzeczy i pójść na spacer do lasu o ile nie będzie padał deszcz. Mało jest takich miejsc ale najbardziej polecam staw Korytnik. Szkoda że nie można tam czegoś zjeść. No i przydałyby się ławki.

 • Rudzianka była

  Musiałam się z tej grupy wypisać,choć się tam sama nie wpraszałam. To że ludzi mają jeszcze takie graty w domu,to szok ,ale można zrozumieć Ale ktoś potrzebuje lodówki, ktoś proponuje, bo akurat ma na zbyciu, i pada pytanie potrzebującej ,jaka miejscowość bo ona z orzegowa i nie jak jej zabrać, bo to z nowego bytomia

 • Pracownik grudniowy

  O czym jest ten komentarz? Pretensje bo ktoś za darmo wystawia lodówkę i za daleko mieszka od osoby jej potrzebującej? To chyba jakaś kpina żeby mieć pretensje o coś takiego. To proszę w sklepie sobie kupić i zamówić z dostawą do domu.

 • Anonimowy Rudzian

  Mnie zastanawia jedno dlaczego wywiad nie został przeprowadzony z głównym założycielem i pomyslodawca Roberterem Remszelem a tylko z administratorem Beata Atlas? Fajnie,że stronka ktora ma wielu grupowiczow została naglosniona chodz niebawem bedzie rok jej istnienia. Nie mam nic przeciwko administratora ale czyjeś zasługi w tym wszystkim zostały pomniejszone a wręcz nie docenione,brak nawet u P. Administrator wymiany nazwiska głównego prowadzącego ta stronkę. Piekna inicjatywa i życzę dalszych sukcesów.

 • Adam

  Kilka razy korzystałem z "grupy" bardzo polecam. Tak powinna wyglądać sprawa "śmieci", najpierw niech dostaną drugie życie, potem wylądują na wysypisku ;)

 • Migotka

  Fajna grupa szkoda tylko że na swoich zbierają i swoim pomagają. Na tej grupie nawet się na nic nie zalapiesz bo tam chyba 24h niektóre siedzą i wielce wszystko im się przydaje. Jak już widzę komentarz typu chętna lub chętna dla corki lub syna to mnie szlag trafia. Do roboty wtedy nie będzie czasu żeby być chętna

 • coop

  Ach, piękna inicjatywa... Raz zamknęli grupę, bo niby pandemia, w trosce by się ludzie nie pozarażali wymieniając się milionem rzeczy, gdy mamy po kilkanaście tysięcy zakażeń dziennie - otwarte. Administratorzy sami wystawiali masę ogłoszeń typu pomóż choremu dziecku, potem nagle zakazali tego. Dziecinada jakich mało. Jak coś potrzebuję to zaglądam na olx, a nie tam.

 • Joooooo

  Śmieciarka Super sprawa. Dziękujemy Pani Beacie i Panu Robertowi za prowadzenie tak pomysłowej inicjatywy.

 • gośc

  a potem sprzedawaja

 • ker

  Jeżeli masz coś zbędnego to sprzedaj. A jeśli pozbyłeś się niepotrzebnego śmiecia to nie narzekaj, ze ktoś to sprzedał. Normalnie pies ogrodnika.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również