Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

W czasie ferii dzieci i młodzież będą mogli podróżować Kolejami Śląskimi za darmo!

 • Dodano: 2020-01-08 07:45, aktualizacja: 2020-01-08 07:57

Wraca akcja "Kolej na Ferie". W czasie ferii dzieci i młodzież będą mogli podróżować Kolejami Śląskimi całkowicie bezpłatnie. Inicjatorem i pomysłodawcą akcji jest marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Oferta obowiązuje od 11 do 26 stycznia 2020 roku, w czasie ferii uczniów z województwa śląskiego. Zasady są analogiczne jak w roku ubiegłym. Aby móc za darmo podróżować pociągami Kolei Śląskich, wystarczy podczas kontroli zamiast biletu okazać ważną legitymację szkolną.

Wielki sukces ubiegłorocznej edycji

- Pierwsza edycja akcji okazała się wielkim sukcesem i cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców i osób odwiedzających województwo śląskie, dlatego zdecydowaliśmy się ją kontynuować. Z usług Kolei Śląskich skorzystało ponad 150 tysięcy osób, które miały okazję aktywnie spędzić czas, poznać bliżej nasz region i przekonać się o korzyściach niskoemisyjnego transportu. To oferta dla dzieci i młodzieży z województwa śląskiego, ale także dla ich rówieśników z całej Polski, którzy odwiedzą w czasie ferii nasz region – tłumaczy Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Warto przypomnieć, że podczas ubiegłorocznej edycji akcji jej uczestnicy pokonali łącznie ponad 9,3 mln kilometrów, to tak, jakby 230 razy okrążyli Ziemię na wysokości równika.

– Ubiegłoroczna edycja "Kolei na ferie” cieszyła się bardzo dużym powodzeniem i otrzymaliśmy bardzo dużo zapytań o powtórzenie tej akcji. Odpowiadając na te oczekiwania również w tym roku możemy zaprosić dzieci i młodzież do bezpłatnych podróży. Mamy przy tym nadzieję, że dzieci i młodzież, które skorzystają z bezpłatnych przejazdów kolejami w przyszłości będą rozważać taką opcję przy wybieraniu codziennego środka transportu. Warto np., by obecni licealiści w przyszłości zdecydowali się na Koleje Śląskie jako studenci – dla tej grupy też mamy bowiem bardzo ciekawe akcje promocyjne – mówi Aleksander Drzewiecki, prezes Kolei Śląskich.

Oferta dotyczy uczniów szkół podstawowych, licealnych, techników i szkół branżowych

Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać również najmłodsi – w tym wypadku wystarczy posiadać dokument potwierdzający wiek. Warto pamiętać, że dzieci do czwartego roku życia podróżują Kolejami Śląskimi bezpłatnie przez cały rok.

Promocja obejmie swoim zasięgiem wszystkie linie obsługiwane przez Koleje Śląskie, jedynym wyjątkiem są pociągi specjalne Ornak do Zakopanego, które są wyłączone z akcji w całej relacji. Nowością w ramach akcji jest przy tym możliwość wybrania się pociągiem Kolei Śląskich bezpłatnie... za granicę. W tym roku promocja będzie bowiem obejmować również połączenia do Bohumina. Do dyspozycji młodych podróżników są też całkowicie nowe połączenia Kolei Śląskich do Kluczborka.

W ramach akcji przewidziane są również dodatkowe atrakcje. Koleje Śląskie zaproszą np. do zwiedzania swojej bazy kolejowej przy ulicy Raciborskiej. Będzie to niepowtarzalna okazja do poznania pracy kolejarzy "od kuchni”. Zwiedzający będą mogli np. na własne oczy zobaczyć, jak wiele czynności trzeba wykonać, by wyprawić pociąg w podróż.

W czasie ferii dzieci i młodzież będą mogli podróżować Kolejami Śląskimi za darmo!

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • nocoty

  Pomogę rozwiać wątpliwości, jeśli już tak zaglądamy sobie w portfele - student może otrzymać stypendium. Z nieba nic nie skapło.

 • antek

  Pociągi z Katowic do Wisły to prawdziwa perełka Kolei Śląskich. Pokonanie 90 km zajmuje bagatela ... 3 h i tyle samo z powrotem ... nic tylko podróżować :)

 • Zenon

  2 godz jak już. Nie chcesz nie korzystaj

 • Chris

  Po pierwsze to nie 3h tylko 2h 20min :P Po drugie to już jest sprawa PKP PLK bo po ich torach Koleje Śląskie się poruszają. To nie KŚ wprowadzają ograniczenia prędkości. Od wiosny rozpocznie się remont szlaku do Wisły co na pewno zwiększy komfort podróży. Jednak w czasie remontu trzeba liczyć się z utrudnieniami jeszcze większymi niż teraz bo zamiast pociągów będą jeździły autobusy. Pewnie znowu ludzie będą niezadowoleni, ale żeby coś wyremontować i żeby w przyszłości było lepiej to trzeba ten okres przetrzymać.

 • kipa

  W zeszłym roku na tej linii podróżowałem chyba z 5 czy 6 razy i ani razu podróż nie zajęła 2h 20 minut tylko zazwyczaj było to 2h 40 - 2h 50. Dwa razy to ten pociąg opóźniony odjeżdżał z ... Katowic gdzie był podstawiany.

 • halembianeczka

  A studenci?

 • Binia

  A studenci do roboty!!!

 • Sisters

  Studenci nie sa uczniami. Na 500+ musza sami zarobic na bilety na pociag tez

 • nocoty

  Student to też uczeń. Nie zawsze da się pracować i uczyć.

 • Binia

  Jak sie jest leniwym to faktycznie się nie da. Lepiej do czterdziestki u rodziców siedzieć... Mamusia obiadek poda, pokoik posprząta, brudne gacie wypierze

 • nocoty

  A może by tak skończyć wrzucać wszystkich studentów do jednego worka? Znam gro studentów, którzy sami sobie przygotowują obiad wieczorami, albo gdy wrócą z uczelni, sprzątaczka ani praczka też za nimi nie biega, a wyprowadzając się do innego miasta trzeba też samemu przypilnować rachunki i tysiące innych spraw, za które odpowiedzialność ponosi sam student, bo to jego imię i nazwisko widnieje na dokumentach i listach, nie rodziców. Nie każdy student sobie może pozwolić na pracę.

 • Binia

  W tym kraju na pracę.może sobie pozwolić ukrainka a student nie?? Pomyśl co piszesz... Skoro wg ciebie nie kazdy student moze sobie pozwolic na prace to powiedz mi z czego są opłacane te rachunki na ktorych widnieje to ich imię i nazwisko??? Jak nie z pracy to z... Może rodzicow??? Pomysl co piszesz

 • chory

  Może nocoty jest niepełnosprawnym studentem, który ma orzeczenie o tym że, nie może podjąć żadnej pracy np. padaczka. Więc lepiej nie osądzać nikogo, tylko pomyśleć bo różne mogą być koleje losu.

 • Binia

  Nie broń nie broń. Komentarze "nocoty" ukazują całą prawdę o bezmózgach...z orzeczeniem tez mizna pracowac

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.