RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Lasku Bolońskim postawiono pierwszy kosz na śmieci. Czy odpady znikną z okolicy?

 • Dodano: 2021-08-25 08:15, aktualizacja: 2021-08-25 08:09

Dzięki prośbom radnej Rady Miasta Ruda Śląska, Ewy Chmielewskiej, w Lasku Bolońskim stanął pierwszy kosz na śmieci. Dotychczas teren był bardzo często zaśmiecany, co – zdaniem radnej – było spowodowane brakiem jakiegokolwiek pojemnika na odpady. Czy teraz problem śmiecenia w lesie zniknie?

Pierwszy pojemnik na odpady w Lasku Bolońskim

Mieszkańcy Bykowiny już wielokrotnie organizowali akcje sprzątania Lasku Bolońskiego. Śmieci na tym terenie pojawiały się cały czas, co zdaniem wielu, było spowodowane brakiem koszy na śmieci na terenie lasu. Sprawą zainteresowała się radna Rady Miasta Ruda Śląska, Ewa Chmielewska, która zgłosiła problem do władz miasta. Dzięki jej interwencji w lesie stanął pierwszy kosz na śmieci. Władze miasta tłumaczą, że na ten moment musi to wystarczyć, ponieważ nie ma funduszy na kolejne pojemniki. 

Walka o czyste środowisko

Kosz na śmieci stanął w lasku Bolońskim po wielu prośbach radnej. Jej pierwsza interpelacja w tej sprawie, złożona pod koniec marca tego roku, została odrzucona, gdyż władze miasta uznały, że teren nie jest na tyle uczęszczany, aby potrzebne były tam kosze na odpady.

- W odpowiedzi na złożoną przez Panią interpelację uprzejmie informuję, że Miasto ustawia i opróżnia kosze tylko wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych. – czytamy w odpowiedzi na interpelację złożoną przez Ewę Chmielewską. 

Po ponownym przeanalizowaniu interpelacji, władze miasta zdecydowały się na ustawienie pojemnika w rejonie wjazdu na obwodnicę rowerową przy ulicy Pordzika. Na nowe kosze na śmieci nie ma jednak funduszy, dlatego ustawiony pojemnik pochodzi z odzysku.

Kosz lasek boloski

Koniec śmiecenia?

Zarówno radna, jak i mieszkańcy uważają, że kosze na śmieci chociaż częściowo rozwiążą problem śmiecenia na terenie lasu Bolońskiego. Spacerowicze wyrzucali śmieci na ziemię, gdyż w pobliżu nie było żadnego pojemnika na odpady. Teraz, gdy kosz się pojawił, jest on niemalże cały czas przepełniony. Radna zapewnia, że zgłosi, aby do czasu postawienia kolejnych pojemników, ten był częściej opróżniany. Z obserwacji mieszkańców wynika, że ustawienie kosza znacznie zmniejszyło ilość śmieci rozrzuconych w okolicy.

Zobacz także

Komentarze (15)    dodaj »

 • Czytelnik

  Brak kosza absolutnie nie usprawiedliwia rzucenia śmiecia na ziemię. Wtedy chowamy papierek, czy inny śmieć do kieszeni i wyrzucamy w najbliższym spotkanym koszu, tudzież w domu. Tak ja byłem uczony od dziecka, ale teraz przecież same burżujstwo 500+ królowie życia... Kto by tam uczył dzieci, żeby nie śmiecić.

 • qpa

  Według radnej każdy ma prawo rzucać śmieci na ziemie gdy nie ma kosza ? To jest wytłumaczenie ? Jak nie ma kosza to śmieci zabieramy ze sobą. Czy to takie trudne ?Papierek po lodzie, batonie czy cukierkach włożyć do kieszeni czy torebki ?To nie kwestia koszy tylko wychowania.

 • Haha

  A może zlikwidować wszystkie kosze na śmieci w całym mieście? Śmieci bydymy nosić w kapsach.heh

 • Mimi

  Św Ewa radna od wiat i hasiokow

 • Zibi

  Lasek Boloński... Puszcza Kokotek... boisko Marakana... znacie jeszcze jakieś dumne nazwy miejsc w naszym mieście?

 • fajerberga

  Plac Defilad przed UM :-) P.S. całe życie sądziłem, że jest Lasek Buloński, jeśli chodzi o ten w 16. dzielnicy Paryża.

 • Ala

  Pojezierze Chebzinskie

 • Iks

  Paryż? :)

 • Andrzej

  Serio? Za chwilę zaczniecie pisać co radna zjadła na śniadanie, obiad i kolację. Później co wydaliła....?!

 • Po prowdzie

  To jest artykuł o koszu na śmieci a nie o radnej

 • Kuba

  Ciebie !

 • Incer

  Wow

 • boluś

  I TO SIE NAZYWO OSIĄGNIĘCIE NA MIARĘ MIASTA ! Jedyn kosz' specjalno interwyncja radnyj !` Kaj indziej o takich [...]relach decydujom pracownicy służb miejskich. Gratulacje! Udało sie !

 • gerard

  Jeden kosz normalnie szał :) Teraz w ramach zrównania kosztów władze wyłączą wieczorem ze 4 latarnie :). PS. Rozwój miasta idzie pełną parą skoro na stronie chwalą się, że w 140 tys mieście postawili ... jeden kosz na śmieci.

 • boluś

  Jak Mieszkańcy wyniesom to zniknom !

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.