Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

W przyszłą sobotę po raz 5. w Rudzie Śląskiej odbędzie się Rudzki Półmaraton Industrialny

 • Dodano: 2019-07-22 10:45, aktualizacja: 2019-07-22 11:46

W przyszłą sobotę 27 lipca po raz 5. w Rudzie Śląskiej odbędzie się Rudzki Półmaraton Industrialny. Oprócz rywalizacji na dystansie półmaratońskim oraz w biegu na dystansie 8,6 km odbędą się biegi dla dzieci, marsz Nordic Walking, czy bieg w japonkach. W związku z wydarzeniem w godz. od 19:00 do 1:00 pojawią się zmiany w organizacji ruchu drogowego na kilku ulicach. Sprawdźcie szczegóły.


To już piąta edycja rudzkiego półmaratonu

Podobnie jak przed rokiem głównym punktem wydarzenia będzie stadion lekkoatletyczny (ul. Czarnoleśna), gdzie zlokalizowany zostanie start i meta oraz biuro zawodów z całym jego zapleczem.

Każdego roku w imprezie bierze udział ponad tysiąc osób. To dowód, że pomysł organizacji półmaratonu w Rudzie Śląskiej się sprawdził – mówi dyrektor biegu, rudzki ultramaratończyk August Jakubik.Tegoroczna edycja Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego odbędzie się 27 lipca o godz. 21:00. Oprócz dystansu półmaratońskiego, na którym odbędzie się główna rywalizacja biegaczy, zawodnicy wystartują w biegu towarzyszącym na krótszym dystansie ok. 8,6 km oraz w rywalizacji nordic walking. Ta ostatnia dobędzie się na dystansie 4,444 km, a zawodnicy chodzący z kijami na trasę wyruszą już o godz. 20:00.

Trasa biegu będzie taka sama, jak w ubiegłym roku i będzie składać się z 5 pętli. Za każdym razem zawodnicy przebiegać będą m.in przez rynek w Nowym Bytomiu oraz stadion lekkoatletyczny, gdzie będzie również start i meta zawodów – mówi August Jakubik. – Co ważne, trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – dodaje.


Program imprezy

 • 18:30 - 19:15 - biegi dla dzieci,
 • 20:00 - start marszu Nordic Walking,
 • 20:05 - 20:30 - bieg w japonkach,
 • 21:00 - start półmaratonu,
 • 21:15 - start biegu towarzyszącego na 8,6 km,
 • 0:00 - wyniki zawodów i wręczenie nagród.


Zmiany w ruchu drogowym

W związku z organizowanym półmaratonem 27 lipca od godz. 19 do 1 wystąpią następujące zmiany w ruchu drogowym:

 • dla ruchu zamknięta zostanie ul. Objazdowa, Ofiar Katynia, Smolenia.
 • ul. Czarnoleśna na odcinku od ul. 1 Maja do skrzyżowania z ul. Niedurnego i Chorzowską będzie jednokierunkowa z kierunkiem jazdy w stronę Nowego Bytomia
 • ul. Hallera będzie jednokierunkowa z kierunkiem jazdy w stronę ul. 1 Maja
 • wyłączony z ruchu zostanie prawy pas jezdni ul. 1 Maja na odcinku od skrzyżowania z ul. Czarnoleśną i Kokota do ul. Hallera w kierunku Rudy.


Rudzki Półmaraton Industrialny odbywa się od 2015 r. w ostatnią sobotę lipca

Ubiegłoroczna edycja zgromadziła na starcie blisko 1000 biegaczy. Dystans półmaratoński ukończyło 567 zawodników. Wśród uczestników wszystkich biegów znalazło się ok. 250 rudzian. Nie zabrakło również zawodników z innych miast województwa śląskiego, a nawet biegaczy z Krakowa, Wrocławia oraz Warszawy.

Na dystansie półmaratońskim wśród mężczyzn wygrał Marokańczyk Abderrahim Elasri (1:10:27), natomiast wśród kobiet wygrała węgierka Zita Kacser (1:20:06). Z kolei najlepszymi rudzianami okazali się Anna Wypyrszczyk i Arkadiusz Połeć. Pierwsze miejsce w biegu na 8,6 km zajęli Vareriia Zinenko (30:53) i Marcin Ciepłak (28:44), a w konkurencji nordic walking Eugeniusz Gembala i Joanna Kołodziej.

Organizatorzy półmaratonu przygotowują dla uczestników szereg atrakcji. Jedną z nich będzie tak jak w poprzednich latach, pamiątkowa koszulka z biegu z nadrukiem własnego imienia bądź pseudonimu. Innym ciekawym wydarzeniem, które odbędzie w ramach rudzkiego półmaratonu, będzie bieg w japonkach.

Jest to kontynuacja ubiegłorocznego pomysłu. W zabawie tej udział wzięło kilkadziesiąt osób, część z nich miała dodatkowo przebranie lub inne plażowe rekwizyty - wyjaśnia Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Ten nietypowy bieg odbędzie się na dystansie 400 m, a każdy z jego uczestników będzie musiał cały dystans przebiec w japonkach.

W przyszłą sobotę po raz 5. w Rudzie Śląskiej odbędzie się Rudzki Półmaraton Industrialny

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • Mieszkanka

  Super, kolejne utrudnienia. Jak nie dziury w drogach to jakieś maratony. Dlaczego miasto zajmuje się takimi głupotami, a poważne sprawy ma w 4 literach? Przestańcie organizować takie głupoty i zabierzcie się za pomoc mieszkańcom np. Remontując drogi.

 • Grzegorz

  Wyjdź z domu. Jeżeli nie bieg, to może dłuższy spacer. Dobry sposób na przewietrzenie umysłu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.