Wiadomości z Rudy Śląskiej

W ramach budżetu obywatelskiego powstają kolejne atrakcje w parku Strzelnica

  • Dodano: 2019-09-06 13:30

W parku Strzelnica w Rudzie Śląskiej w ramach budżetu obywatelskiego powstaną trasy rowerowe typu singletrack.

Wyłoniono już wykonawcę tej inwestycji

W parku powstanie też kort tenisowy, dzięki czemu oferta rekreacyjna jednego z największych kompleksów zieleni w mieście jeszcze się poszerzy. Rozstrzygnięte zostały również przetargi na rozbudowę strefy aktywności przy ul. Górnośląskiej oraz budowę placu zabaw przy ul. Fojkisa.

Mamy już wykonawców 9 z 10 inwestycji, które zostały wybrane do tegorocznego budżetu obywatelskiego. Nadrabiamy też zaległości z wcześniejszej edycji, które powstały z powodu trudnej sytuacji na rynku zamówień publicznych – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Mam nadzieję, że wszystkie zwycięskie pomysły mieszkańców zostaną zrealizowane - dodaje.

Trasy rowerowe w parku Strzelnica zostaną wykonane w formule „projektuj i buduj”, czyli wyłoniony właśnie w przetargu wykonawca najpierw przygotuje dokumentację inwestycji, a następnie ją zrealizuje.

Szczegółowe założenia poznamy po opracowaniu dokumentacji, ale już teraz wiemy, że tor będzie miał długość ok. 1800 m i zostanie zlokalizowany na terenie o powierzchni ok. 50 000 m2 – mówi Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM.

Zadanie ma zostać zrealizowane do końca listopada br., a jego koszt to ponad 226 tys. zł.

Przypomnijmy, że przy parku Strzelnica budowane jest rolkowisko, które zostało wybrane do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2018 r., ale nie udało się wówczas znaleźć odpowiedniego wykonawcy. W ubiegłym roku w blisko 40% przetargów organizowanych przez miasto musiało zostać unieważnionych ze względu na zbyt wysoką cenę lub brak ofert. W tej sytuacji miasto wygospodarowało w tym roku potrzebne ponad 800 tys. zł z ogólnych środków na inwestycje. Powstaje trasa dla rolkarzy o długości ok. 674 m i szerokości 3 m, infrastruktura towarzysząca: strefa hamowania, ubierania rolek, odpoczynku, slalomu oraz skoków, a także ławki, stojaki na rowery, ściana graffiti, kosze na śmieci oraz parking.

W parku powstanie też pełnowymiarowy kort tenisowy o nawierzchni z trawy syntetycznej, również wybrany do realizacji z budżetu obywatelskiego na 2018 r. Kort zostanie otoczony piłkochwytem o wysokości 3 m, zadanie obejmuje również montaż ławek i budowę chodnika. Teren budowy został już przekazany wykonawcy, a koszt prac wyniesie 150 tys. zł.

Warto dodać, że w 2016 r. miasto wybudowało w parku Strzelnica kompleks boisk do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki, a w 2015 r. pierwszy w Rudzie Śląskiej tor do jazdy na rowerze typu pumptrack. Z kolei w 2014 r. w tym miejscu powstały plac zabaw i siłownia plenerowa. Łączny koszt tych inwestycji wyniósł ponad 1,1 mln zł.

Rozbudowa strefy aktywności w rejonie ul. Górnośląskiej

Kolejny rozstrzygnięty w ostatnim czasie przetarg dotyczy rozbudowy strefy aktywności w rejonie ul. Górnośląskiej. To zadanie również miało być wykonane w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego, ale jego wykonawcę udało się wyłonić w przetargu dopiero w tym roku.

Zainstalowane zostaną tam cztery podwójne urządzenia siłowni, podwójna huśtawka, karuzela, stół do ping-ponga, stojaki na rowery, ławki i stoły oraz tablica ogłoszeniowa – wylicza Piotr Janik.

Inwestycja będzie kosztować ponad 189 tys. zł, wykonawca na jej realizację ma czas do połowy grudnia br.

Strefa aktywności przy ul. Górnośląskiej powstała w wyniku realizacji zadań z budżetów obywatelskich na lata 2015 - 2017. Obecnie obejmuje ona ścieżkę pieszo-rowerową, plac zabaw typu statek, urządzenia do street workout, piaskownicę oraz grill z zadaszonymi stolikami. W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego w tym rejonie ma zostać wybudowana tężnia solankowa.

Niestety, jedyna oferta, którą wpłynęła w pierwszym przetargu, przewyższała kwotę wynikającą z kosztorysu inwestorskiego i postępowanie musiało zostać unieważnione. Obecnie przygotowujemy kolejny przetarg – informuje Piotr Janik.

Wyłoniono natomiast wykonawcę innej inwestycji z tegorocznego budżetu obywatelskiego - budowy placu zabaw przy ul. Fojkisa. Obejmie on zestaw zabawowy składający się z platform, barierek, drążków, balustrad, zjeżdżalni i słupków, dwupoziomową piaskownicę z koparką, trampoliny, huśtawkę oraz karuzelę. Ustawione zostaną ławki i kosze na śmieci, a całość zostanie ogrodzona. Koszt to ponad 177 tys. zł, prace mają się zakończyć w połowie grudnia br.


Tegoroczny budżet obywatelski w Rudzie Śląskiej obejmuje 10 zadań – 1 ogólnomiejskie i 9 dzielnicowych. Zadanie ogólnomiejskie to tężnia solankowa w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej – przygotowywany jest kolejny przetarg. Stan realizacji zadań dzielnicowych prezentuje się następująco: Bielszowice - budowa terenowych tras rowerowych typu singletrack/bikepark w okolicy Parku Strzelnica - wyłoniony wykonawca, Bykowina - rozbudowa pasa drogowego wzdłuż ulicy Alfonsa Zgrzebnioka na miejsca postojowe - w realizacji, Godula - rozbudowa infrastruktury sportowej przy Szkole Podstawowej nr 40 - zrealizowano, Halemba - Halembska Strefa Aktywności Fizycznej przy Szkole Podstawowej nr 24 - w realizacji, Kochłowice - strefa aktywności „Mrówcza Górka” – przekazany teren budowy, Nowy Bytom - strefa crossfit/siłownia napowietrzna typu street workout – w realizacji, Orzegów - plac zabaw z dwupoziomową piaskownicą, trampolinami oraz innymi atrakcjami przy ul. Fojkisa – wyłoniony wykonawca, Ruda - strefa aktywności lokalnej Park Gorgol – wyłoniony wykonawca, Wirek - budowa ścieżki sensorycznej i placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 37 - w realizacji.

Od 9 do 20 września rudzianie będą głosować na projekty do budżetu obywatelskiego na 2020 rok. Do wyboru jest 20 zadań małych (koszt realizacji do 270 tys. zł) i 4 duże (koszt powyżej 270 tys. zł). Pula środków wyniesie 3 994 000 zł, z czego 1 024 000 zł na projekty duże i 2 970 000 zł na projekty małe. Wyniki zostaną ogłoszone 27 września.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Ciocia

    Powstają coraz to nowe strefy aktywności ruchowej a o te które już istnieją nie ma kto zadbać miesiącami nie ma komu naprawić posutych sprzętów

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również