Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej powstaną kolejne mieszkania komunalne. Ruszyły prace budowlane

 • Dodano: 2022-01-10 13:30

52 mieszkania komunalne zostaną wybudowane przy ul. Bankowej w Rudzie Śląskiej. Plac budowy dla tej inwestycji został już przekazany. W ramach przedsięwzięcia powstaną dwa budynki z podziemnymi garażami i przestrzenią rekreacyjną pośrodku. Koszt wspomnianego zakresu robót to prawie 18,5 mln zł. W większości zostanie on sfinansowany z dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego, a także z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

- W budżecie miasta na 2022 rok na inwestycje mieszkaniowe zaplanowaliśmy ponad 30 mln zł, w tym niemal 8 mln zł na tegoroczne wydatki związane z budową przy ul. Bankowej. Jak zwykle staraliśmy się o pozyskanie finansowania z zewnętrznych źródeł – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Projekt zakłada nawiązania do sąsiadującej zabudowy oraz wkomponowanie zieleni – podkreśla.

52 mieszkania komunalne zostaną wybudowane przy ul. Bankowej

Teren przy ul. Bankowej w dzielnicy Ruda ma powierzchnię ponad 3,3 tys. m2. Staną na nim dwa bliźniacze budynki, z których każdy pomieści 26 mieszkań.

– Budynki będą mieć trzy mieszkalne kondygnacje nadziemne i jedną podziemną, w której znajdą się garaże, rowerownia, pomieszczenie techniczne i pomieszczenie na odpady – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

Zewnętrzny układ elewacji został zainspirowany budynkiem znajdującym się przy skrzyżowaniu ulic Wolności i Bankowej. Mieszkania będą miały powierzchnię od 45 do 52 m2, a do każdego lokalu przynależeć będzie komórka lokatorska znajdująca się na danym piętrze. Główne wejścia do budynków zostaną zlokalizowane od strony wewnętrznego dziedzińca między nimi.

Budynki będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - główne wejścia zaprojektowano na poziomie gruntu, kondygnacje podziemne z parterowymi będą łączyć windy, a w każdym budynku jedno mieszkanie będzie mieć powiększone otwory drzwiowe oraz układ pomieszczeń pozwalający na swobodne korzystanie przez osobę na wózku inwalidzkim.

Między budynkami powstanie przestrzeń rekreacyjna z porośniętym darnią dachem podziemnych garaży, placem zabaw, latarniami, ławkami i miejscem na rowery. Co ciekawe, zieleń zostanie wkomponowana również w same budynki.

– Na widocznych ścianach garaży oraz zewnętrznej klatce schodowej przewidziano zieleń pnącą – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM.

Koszt inwestycji to prawie 18,5 mln zł.

– Ponad 11,2 mln zł pokrytych zostanie bezzwrotną dotacją z Banku Gospodarstwa Krajowego z tzw. Funduszu Dopłat. Dodatkowo 1,05 mln zł dofinansowania pochodzić będzie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – zaznacza Michał Pierończyk.

Plac budowy został już przekazany wykonawcy, czas na realizację zadania to 20 miesięcy.

Budowa mieszkań przy ul. Bankowej to jedno z założeń „Programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Ruda Śląska w latach 2021-2026”. Oprócz wspomnianej inwestycji jego istotną częścią jest warty 120 mln zł plan modernizacji zasobu mieszkaniowego, obejmujący m.in. dalsze termomodernizacje budynków wielorodzinnych oraz ich przyłączanie do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

Przypomnijmy, że w 2019 r. do użytku oddanych zostało 50 mieszkań w nowym, 5-kondygnacyjnym budynku przy ul. Bytomskiej w dzielnicy Orzegów. Inwestycja kosztowała 8 mln zł i w całości sfinansowana została z budżetu miasta. Aktualnie liczba mieszkań komunalnych w Rudzie Śląskiej wynosi ponad 7,1 tys., a lista oczekujących na przydział mieszkania komunalnego liczy 792 pozycje.

Komentarze (14)    dodaj »

 • Trevvor

  No to plebs i urzędniczyny z UM już zacierają ręce na kolejne prezenty od miasta.

 • paulek

  zabetonujmy całą rudę! kto jest za?

 • bolus

  Mieszkania na potrzeby Funkcjonariuszy Systemu.' Sędziów,Prokuratorów Polcjantów , Grenszuców , Urzędników' tak wyglondo KOMUNALKA w Rudzie od dziesięcioleci! A frajerstwo sie cieszy !

 • socjalny

  jak by tak zabrać te 500+ i inne dodatki z naszych podatków to można by więcej wybudować mieszkań dla ludzi którzy mają małe dochody.Popieram takie inicjatywy, zabrać bogatym dać biednym.Nieroby niech sie wezma do roboty a nie z naszych pieniedzy karmic swe potomstwa, ludzie nie maja mieszkań, służba zdrowia nie ma pieniedzy na leczenia a tu rozdawnictwo sie szerzy .Jak kogos nie stać na utrzymanie dzieci to niech ich nie robi.Ludzie bezdomni i biedni są ważniejsi a poza tym brakuje pieniędzy w schroniskach dla bezbronnych zwierząt

 • Benedykt Syguda

  Nieroby niech się wezmą do roboty... no przecież robią te dzieciaki całymi seriami... :-) 500+

 • kwiatowe

  To bedzie willa w patogrodzie. Wystarczy zobaczyc co sie dzieje wieczorami w okolicznych monopolowych.

 • Nirmal

  SUKCES...Jeszcze tylko 20 lat i może zapewnimy lokale mieszkalne potrzebującym. Zakładając że liczba oczekujących się nie zwiększy

 • Jano

  Na pewno się nie zwiększy , bo zaraza wybije większą ilość społeczeństwa.

 • Tomek

  Największym problemem będzie jeszcze większe zawalenie samochodami tych dróg lokalnych... Serio nie mogli tego terenu lepiej zagospodarować ? Zastanawiam się jakim cudem jest ktoś w ogóle chętny żeby mieszkać w tak zaniedbanej części Rudy Śl, gdzie na dodatek od października do maja okna się nie da otworzyć.

 • Mariusz

  Mam nadzieję, że przy okazji zostanie naprawiona nawierzchnia drogi ul. Bankowej. Jazda tą ulicą to męczarnia. Nowa nawierzchnia asfaltowa albo zerwanie starej nawierzchni i odkrycie pięknego bruku.Przynajmniej do skrzyżowania z ulicą Mickiewicza.

 • Marika

  Bardzo szlachetna inwestycja. Wielu mieszkańców naszego miasta nie stać na kupno własnego mieszkania i do takich osób należy wyciągnąć pomocną dłoń.

 • Xxx

  Brawo więcej gmin powinno brać przyklad ludzi których nie stać na swoje mieszkanie to też ludzie.

 • boluś

  Metraż M-3, garaże, windy, rowerownia, teren rekreacyjny ' BIDNO TA KOMUNALKA PO RUDZKU! Lista Wybrańcóf do zasiedlynia już połno? Moge potypujymy?fto dostanie? Prowdziwo komunalka majom po sąsiedzku 'na Powstańców'Bankowej Na Otoku !

 • RUDZIANIN

  a dla kogo te mieszkania, dla elity z urzędu ?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również