Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej rozpoczął się strajk nauczycieli. Większość dzieci została w domach

  • Dodano: 2019-04-08 11:00, aktualizacja: 2019-04-09 00:22

Dzisiaj rozpoczął się największy strajk w historii polskiej edukacji. W tysiącach szkół w całym kraju nie odbędą się dziś zajęcia. W Rudzie Śląskiej protest podjęli pracownicy 65 z 70 placówek oświatowych. Protest jest bezterminowy.

W niedzielę zakończyły się rozmowy rządu ze związkami zawodowymi nauczycieli. Porozumienie podpisała tylko Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Pozostałe dwa związki - Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych - nie zgodziły się na przedstawione propozycje. W całej Polsce - do strajku przystąpiło 79,5 proc. placówek oświatowych.

- Dziś od godziny 8 rozpoczął się największy od 1993 roku strajk w oświacie. I pytanie, co na to strona rządowa. Jesteśmy gotowi do rozmów. Jesteśmy gotowi do próby przekonania rządu, że ten strajk nie ma tylko podłoża ekonomicznego, ale to jest strajk także w obronie jakości edukacyjnych, które niestety ostatnie lata zniszczyły. Aczkolwiek od strony formalnej strajk nie może być tak szeroko artykułowany, więc mówimy tylko kwestiach płacowych - powiedział dziś w TVN24 Sławomir Broniarz, szef ZNP.

 

Strajk w Rudzie Śląskiej

W Rudzie Śląskiej aż 93 proc. placówek oświatowych przystąpiło dzisiaj do strajku.

- Po wczorajszym spotkaniu przedstawicieli związków ze stroną rządową, poziom zdenerwowania nauczycieli i pracowników administracji jest jeszcze wyższy, niż był. To, co wczoraj zrobiła "Solidarność" to ewidentnie działanie polityczne. Rząd nie przedstawił nam żadnej nowej propozycji rozwiązania tego konfliktu. My rozumiemy, że trzeba "usiąść" nad zmianami finansowania oświaty, ale najpierw musimy poczuć, że rząd o nas zadba i otrzymamy podwyżkę, abyśmy mogli wreszcie godnie zarabiać. Później jesteśmy gotowi wspólnie z rządem opracować nowe zasady finansowania oświaty - mówiła Irena Gajdzik - Prezes Oddziału ZNP w Rudzie Śląskiej.

Strajk rozpoczął się o godzinie 8. Strajkujący nauczyciele swoją obecność w pracy musieli odnotować na liście obecności. Dyrektorzy zorganizowali dla nich specjalne miejsca pobytu. W szkołach były to najczęściej pokoje nauczycielskie.

Większość dzieci została dzisiaj w domach. W kilku placówkach, które dzisiaj odwiedziliśmy, pojawiło się tylko kilkoro uczniów.

- Dyrektor danej placówki, jeżeli jest w stanie, musi zapewnić opiekę uczniom, którzy zjawią się dzisiaj w szkole. Z informacji, które posiadam, wiem, że dzisiaj w placówkach zjawiło się jedynie kilkoro dzieci i wszystkim im została zapewniona opieka - mówiła Irena Gajdzik.

Jak podkreślają rudzcy samorządowcy, dyrektorzy rudzkich placówek są w stałym kontakcie z rodzicami, którzy na bieżąco otrzymują informacje o sytuacji za pośrednictwem dzienników elektronicznych, ogłoszeń wywieszonych w placówkach czy podczas zebrań rodziców, jakie były organizowane w ostatnich dniach.

W naszym mieście są też placówki, które nie przystąpiły do strajku i funkcjonują normalnie: są to miejskie przedszkola nr 4, 21, 25, 31 oraz Młodzieżowy Dom Kultury.

Co mają zrobić rodzice?

Strajk nauczycieli to przede wszystkim spory problem dla rodziców, którzy muszą jakoś zapewnić opiekę swoim dzieciom. Niestety, w każdej szkole sytuacja wygląda nieco inaczej i nie każda placówka zadeklarowała możliwość objęcia uczniów opieką. Dla wielu jedynym rozwiązaniem jest wzięcie dnia wolnego w pracy - czy to tak zwanej opieki nad dzieckiem, czy też po prostu urlopu.

Rodzic, podobnie jak podczas zwolnienia lekarskiego, za okres opieki nad dzieckiem otrzymuje 80 proc. wysokości wynagrodzenia. Rodzic lub opiekun prawny, który musi zaopiekować się dzieckiem, powinien do pracodawcy złożyć niezbędne dokumenty. Jednym z nich jest oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki. Drugi to wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15A. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw oraz osób, które prowadzą działalność gospodarczą, takie świadczenie wypłaca ZUS. W takim przypadku wszystkie dokumenty kierujemy bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Trzeba wtedy złożyć w ZUS formularz ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do ósmego roku życia i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników, ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych lub ZUS Z-3b - w przypadku osób prowadzących działalność.

W ciągu roku rodzice mają prawo do 60 dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy i zasiłku opiekuńczego z powodu nagłego zamknięcia placówki oświatowej. Przepisy te dotyczą tylko rodziców i opiekunów prawnych dzieci do ósmego roku życia.

Apel nauczycieli do uczniów

Strajk oczywiście odbije się przede wszystkim na dzieciach i młodzieży, dlatego Związek Nauczycielstwa Polskiego opublikował na swojej stronie apel do uczniów. "Prosimy, zrozumcie nas!" - czytamy na plakacie.

- Drogie Uczennice, drodzy Uczniowie! Macie prawo, by uczył Was dobrze wykształcony nauczyciel, człowiek z pasją, który ma dla Was czas, a nie musi dorabiać po godzinach - napisali związkowcy. - Nasz protest może budzić Wasze obawy i spowodować pewne trudności. Prosimy Was o zrozumienie, bo walczymy o szkołę, w której wszyscy będziemy dobrze się czuli i dzięki której spełnicie Wasze marzenia. Potraktujcie ten czas jako lekcję, jak ubiegać się o prawa swoje i innych - zwrócili się do uczniów.

Zdania na temat strajku pośród rodziców i uczniów są jednak podzielone. Wielu uczniów postanowiło wesprzeć protest swoich pedagogów.

- Chodziliśmy do różnych placówek edukacyjnych już od początku naszego życia. Wiemy, jak trudne bywało wychowanie nas, ukształtowanie i kierowanie nami podczas całej tej drogi. Praca i zaangażowanie wielu nauczycieli są po prostu nieocenione i trudno określić ile powinny być warte. Chcielibyśmy, aby oprócz uczniowskiej wdzięczności, nasi wspaniali pedagodzy dostali coś więcej - podwyżkę, która niezaprzeczalnie im się należy. Dlatego komunikujemy, że popieramy ten protest i zaznaczamy, że jesteśmy całym sercem zarówno z gronem pedagogicznym naszego Morcinka, jak i z pozostałymi nauczycielami w całej Polsce! - czytamy w oświadczeniu uczniów ZSO 2 im. Gustawa Morcinka.




Solidarność z nauczycielami wyrazili także przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Ruda Śląska.



Niektórzy rodzice są jednak przeciwni protestowi. Zaznaczają, że strajk może mieć znacząco negatywny wpływ na przyszłość ich dzieci.

- Szanuję to, że nauczyciele postanowili walczyć o swoje racje, ale czy to nie odbędzie się kosztem naszych dzieci? Moja córka za dwa dni powinna przystąpić do egzaminu gimnazjalnego. Co, jeśli egzaminy się nie odbędą? Nawet nie chcę o tym myśleć - pisze pani Anna mieszkanka Wirku.

Prezydent Rudy Śląskiej solidaryzuje się z nauczycielami

Warto przypomnieć, że kilka dni temu Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej, solidaryzując się z rudzkimi nauczycielami, poinformowała ostatnio, że nie pomniejszy środków na wypłaty dla strajkujących nauczycieli.

- Nie będziemy pomniejszać środków na wypłaty, bez względu na to, ile potrwa strajk, a o ich podziale zdecydują dyrektorzy. Pieniądze przewidziane na wynagrodzenia zostaną przekazane rudzkim placówkom oświatowym w całości, zgodnie z planem finansowym na dany miesiąc. Pedagodzy powinni być godnie wynagradzani. Nie możemy godzić się na to, żeby ci, którzy odpowiadają za edukację, bezpieczeństwo i przyszłość naszych dzieci, otrzymywali jedne z najniższych pensji nauczycielskich w Unii Europejskiej - mówiła prezydent Grażyna Dziedzic.

Protest nauczycieli jest bezterminowy. Na razie nie ogłoszono daty kolejnych rozmów ze stroną rządową.

Jak sprawa ta została rozwiązana w przedszkolach i szkołach, do których uczęszczają Wasze pociechy? Dajcie znać w komentarzach!

Komentarze (81)    dodaj »

  • Mieszkaniec żenującego miasta

    Żadna praca nie hańbi, za to hańbi pisanie tego przez CH! Jak Ci wszyscy co im nauczycielski protest przeszkadza, manifestują sami dobitnie, że albo żaden nauczyciel nie był ich w stanie niczego nauczyć, albo ciągle jeszcze jakiś nauczyciel jest im potrzebny.

    • Mieszkaniec żenującego miasta
      2019-04-09 07:08
    • odpowiedz
  • Aaa

    A co do tego że mi strajk przeszkadza . Wcale mi nie przeszkadza siedzę sobie z dzieckiem w domu na przymusowym nieplanowanym urlopie który nie wiem ile potrwa bo przecież mam aż 26 dni to co mi zależy żeby go wybrać teraz. No oczywiście mogłabym iść na zasiłek opiekuńczy ale pani Grażna Dziedzic niestety nie dopłaci mi 20 procent do wynagrodzenia ani nie zapłaci mi rachunków bo jestem tylko szarym obywatelem. I nie szkodzi że pracodawca zabierze mi premię przecież mnie stać.

  • Aaa

    Pewnie obrzucać ludzi błotem za błędy ortograficzne a nagradzać za uczenie znieczulicy i pogardy drugim człowiekiem. Może nie nauczyłam się ortografi ale rodzice nauczyli mnie szacunku do drugiego człowieka a to dla mnie ważniejsze szczególnie w dzisiejszych czasach kiedy strach wyjść na ulice bo młodzież nie ma za grosz szacunku do starszych nawet do rodziców.

  • n4u

    opieka powinna zostać zorganizowana kosztem wynagrodzenia nauczycieli które w okresie strajkowym nie powinno być wydawane.

  • czempielownik

    No ale kiedy koniec ????

  • Olo

    Brawo nauczyciele tak trzymac dosc rozdawania pieniedzy nierobola a ci co pracuja to dla tych nie ma

  • Olo

    Co pisiorki nie podobo wom sie jak sie prowda pisze

  • Wkurzona

    Jasne napewno wszystkim została zapewniona opieką. My zostaliśmy odesłani z kwitkiem i martw się sam człowieku. Oczywiście nic nie pozostaje jak wziąść opiekę na dziecko i dzięki temu dostać 80 % wynagrodzenia. Brawo wszystko pomyślane tak żeby to rodzice i dzieci były pokrzywdzone a nauczyciele dostaną 100 % wynagrodzenia. Brawo !!! Niech walczą o swoje ale nie naszym kosztem. Kto mi odda 20 % a na jednym dniu się nie skończy.

  • Rudzianin

    Jeżeli chcecie wszyscy już coś pisać to proszę poczytajcie przepisy. Nauczyciele, który strajkują nie otrzymają wynagrodzenia za pracę, ponieważ takowej nie świadczą. Nie ma na to przepisu i tyle. Więc nie podniecajcie się informacjami z FB lub innymi plotkami bo to nie ma sensu, a wywołuje dodatkowe zamieszanie.

  • Tyle w temacie

    Żale miej do rządu!

  • ruda

    Przecież to PLATFORMA zamroziła im pensje na parę lat

  • nina

    to dosłownie parę : słownie "dwa"

  • Belfer

    Masz 500+ wynajmij opiekunkę

  • Mieszkaniec żenującego miasta

    Wziąć piszemy, a nie wziąść... Rudzianie kochani, nie manifestujcie tak bezczelnie, że najbardziej potrzebni są Wam Ci, do których nienawiść tak manifestujecie i którym tak nieżyczliwi jesteście.

    • Mieszkaniec żenującego miasta
      2019-04-08 19:21
    • odpowiedz
  • Mieszkaniec żenującego miasta

    Ludzie obudźcie się! Nauka ma przyszłość! Ta jedna charakterystyczna w tym mieście profesja, która brała wszystko jak leci już się kończy. MOPS wszystkich nie wyżywi. Po latach rozdawnictwa darmowej kapuchy przez PiS będzie Grecja bis i być może trzeba będzie szukać roboty za granicą - do tego języki się przydają. Nauka ma przyszłość. Jak nauczycieli nie będzie, to Brajanek i Dżesika od swoich Yanusza i Grażynki mogą, poza wiedzą którędy do MOPSu, żadnej innej wiedzy nie zdobyć.

    • Mieszkaniec żenującego miasta
      2019-04-08 18:26
    • odpowiedz
  • Gabi

    Ja nie chciałabym niańczyć i uczyć tej teraźniejszej szarańczy nawet za 1000 "ojrasów" podwyżki.W zupełności wystarczy mi,gdy wpadne do szkoły na pięć minut w trakcie przerwy, to odrazu po wyjściu najchętniej udałabym się na miesięczny urlop w Bieszczady...Co więcej,jak sobie jeszcze pomyślę o współpracy z maDKą Karyną, to miałabym dylemat kogo najpierw walić w cymbał....mamunie czy może jej Brajanka?Dzieciaki nie wynoszą nic z lekcji, ponieważ nauczyciel musi 30 min uciszać to towarzystwo bezstresowo wychowanych "uczniów"...już nie raz to słyszałam pod klasami. Fakt....nauczyciele mają swoich pupili jak i dzieciaki za którymi nie przepadają,zawsze tak było ale to jest już odrębny temat...Zresztą ja też nie wszystkie dzieci lubię i to samo tyczy się nauczycieli, ale nie daje się zwariować.

  • jorg

    Bardzo dobrze, że strajkują. Skoro rząd mo kasa na rozdawnictwo dla patoli to niech pracownicy wszelakich grup społecznych walczą pod sejmem o swoje.

  • Hgvf

    Strajk uczy jak walczyć o swoje?? Raczej uczy, że niektórym się należy "Bo ponieważ". Należy to się wypłata za pracę, podwyżka za dobrą pracę. Ilu jest nauczycieli, którzy naprawdę potrafią uczyć i " żyć z dziećmi i młodzieżą "? Ilu jest takich, którzy w szkole uczyć nie powinni? Dlaczego podwyżki mają należeć się wszystkim a nie tym, którzy na to zasługują?

  • Przeciwnik strajku

    To wszystko kosztem naszych dzieci. Czy pielęgniarki jak strajkowały odeszły od łóżek pacjętów- nie!!! Czy górnicy jak strajkowali nie świadczyli pracacy?? Zarówno pielęgniarki i górnicy pracowali bo wiedzieli że pracę trzeba wykonywać. Bo ich praca to misja. To pytam się czy nauczyciele mają jakąś misje?? Niech zarabiają jak będą efekty ich pracy. Wyniki egzaminów na poziomie 80 -90%. A jakie są wyniki w Rudzie bardzo niskie.

  • solina nad

    Ino tak dalej,pewniak niedługo chleba przy tychmondralach szukac bydymy ,wszystko nato wskazuje.

12345

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również