Od dziś w Rudzie Śląskiej można skorzystać z usługi wypożyczenia hulajnogi elektrycznej na minuty. Pierwsze z takich urządzeń już są do dyspozycji mieszkańców. Kolejne są sukcesywnie rozstawiane.
Hulajnogi na minuty w Rudzie Śląskiej
Obsługą systemu zajmuję się firma Bolt, która umożliwia wypożyczanie hulajnóg elektrycznych w ponad 30 miastach w Polsce. W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli z hulajnóg Bolta korzystać można m.in. w Katowicach, Chorzowie, Bytomiu i Zabrzu.
Hulajnogi Bolt dostępne w Rudzie Śląskiej pozwalają na pokonanie nawet 40 km na jednym ładowaniu. Przednie i tylne oświetlenie zapewniają bezpieczeństwo podczas korzystania w godzinach wieczornych. Maksymalna prędkość jazdy hulajnogami Bolt została ograniczona do 20 km/h zgodnie z wymogami prawa.
- Edukacja i rozmowy z przedstawicielami miast na każdym etapie prowadzenia wypożyczalni to kluczowe elementy naszej działalności. Dopasowujemy nasze operacje do potrzeb lokalnej społeczności, wprowadzamy konieczne ograniczenia w zakresie prędkości jazdy i parkowania. To, że rudzianie i rudzianki już mogą korzystać z naszych rozwiązań mikromobilnych potwierdza, że obrana strategia jest skuteczna. Naszym celem jest zwiększenie mobilności mieszkańców miast poprzez udostępnianie innowacyjnych metod transportu mając na uwadze dbałość o środowisko naturalne - mówi Valerii Romanov, Bolt Rentals Country Manager w Polsce.
Jak skorzystać z usługi?
- Aby skorzystać z elektrycznych hulajnóg trzeba mieć zainstalowaną aplikację Bolt wraz z podpiętą do niej kartą bankomatową.
- Aplikację można pobrać z Google Play (Android) https://tiny.pl/9ng59 lub App Store (iOS) https://tiny.pl/9ng5d.
- Elektryczną hulajnogę można odblokować, skanując kod QR umieszczony na kierownicy urządzenia.
- Przed rozpoczęciem pierwszego przejazdu każdy użytkownik będzie się musiał zapoznać z instrukcją i wskazówkami w aplikacji dotyczącymi bezpiecznej jazdy oraz parkowania pojazdu.
Ważne informacje
Wypożyczając hulajnogę można z niej korzystać w całej Rudzie Śląskiej, a także pomiędzy miastami, w których funkcjonują hulajnogi firmy Bolt. Samo jednak wypożyczenie i zaparkowanie pojazdu po skończonej jeździe możliwe będzie w wyznaczonych strefach. Co ważne, hulajnogę należy odstawić w miejscu niezagrażającym bezpieczeństwu oraz nieutrudniającym ruchu.
– Zabrania się tego robić w takich miejscach jak: przejazd kolejowy lub tramwajowy, skrzyżowanie, przejście dla pieszych lub przejazd dla rowerzystów, tunel, most lub wiadukt, a także pas między jezdniami. Te i inne miejsca dokładnie określają przepisy ruchu drogowego – informuje Marek Partuś, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.
Zasady poruszania się na hulajnodze
Korzystający z hulajnóg elektrycznych muszą pamiętać, że zasady poruszania się tego typu urządzeniem określają przepisy ruchu drogowego. Te, po zmianach w listopadzie 2021 r., dokładnie precyzują, co wolno osobie jadącej hulajnogą elektryczną.
- I tak kierujący takim sprzętem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
- W przypadku, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący obowiązany jest korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.
- Kierujący może także poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. W takim przypadku musi zastosować się do następujących zasady: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.