Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej znów śmieciowy impas

 • Dodano: 2020-12-03 08:15, aktualizacja: 2020-12-03 08:34

Rudzcy radni nie przyjęli wczoraj zgłoszonego przez prezydent Grażynę Dziedzic projektu uchwały w sprawie nowej stawki opłaty za odbiór odpadów komunalnych, mimo zapowiedzianego programu osłonowego dla osób z najniższymi dochodami.

Obecna stawka wynosi 21,70 zł za śmieci segregowane i 43,40 zł za niesegregowane. Po podwyżce byłoby to odpowiednio 30 zł i 60 zł.

Nikt nie lubi proponować takich podwyżek, ale nie mamy wpływu na koszty systemu odbioru odpadów komunalnych, a ten powinien być finansowany wyłącznie z opłat – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Fakt, że „opłata śmieciowa” musi uwzględniać wszelkie koszty związane z finansowaniem systemu gospodarki odpadami, podkreślają Regionalne Izby Obrachunkowe, nadzorujące finanse samorządów.

Na koszty ponoszone przez spółki odbierające odpady wpływ ma m.in. wzrost cen energii elektrycznej, pensji minimalnej oraz opłat za składowanie odpadów na składowiskach.

Nawet gdyby dopłacanie z budżetu miasta do gospodarki odpadami nie naruszało obowiązujących zasad, to trzeba mieć świadomość, że przy problemach finansowych, z którymi zmagają się obecnie samorządy, po prostu nas na to nie stać – mówi wiceprezydent Krzysztof Mejer. - W sumie od 2016 roku dopłaciliśmy do śmieci z budżetu miasta prawie 29 mln złotych. Tegoroczny budżet jest trudny, ale przyszłoroczny będzie jeszcze trudniejszy – dodaje.

Miasto przygotowuje obecnie drugi przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w 2021 roku. Pierwszy musiał zostać w ubiegłym tygodniu unieważniony z przyczyn formalnych, jednak obie złożone oferty zawierały stawki wyższe, niż aktualnie obowiązująca.

Przez ostatnie dwa lata za odbiór jednej tony odpadów płaciliśmy średnio około 702 zł brutto. W unieważnionym przetargu jedna oferta opiewała na 780 zł, a druga na 860 zł za tonę – informuje Krzysztof Mejer. - Opłata w wysokości 30 zł pozwoliłaby nam pokryć koszty odbioru i zagospodarowania odpadów na poziomie zbliżonym do oferty tańszej – dodaje.

Aby złagodzić skutki podwyżki dla mieszkańców z najniższymi dochodami, prezydent Grażyna Dziedzic zapowiedziała wprowadzenie programu osłonowego. Władze miasta proponują, by w Rudzie Śląskiej opłata dla objętych programem osłonowym była niższa o 9 zł.

Po długiej dyskusji za projektem zagłosowało 12 radnych, również 12 było przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu. W tej sytuacji uchwała nie została podjęta. Część radnych zadeklarowała poparcie nowych stawek po uchwaleniu programu osłonowego.

Im później zostaną przyjęte nowe stawki, tym większa będzie rozbieżność między wpływami i kosztami systemu. W konsekwencji później może być więc konieczne zaproponowanie jeszcze wyższych stawek, żeby tę rozbieżność pokryć – zaznacza wiceprezydent Mejer.

Statystyki odpadów komunalnych wytworzonych w Rudzie Śląskiej od 1 stycznia do 31 października 2020 r. przedstawiają się następująco: odpady niesegregowane (zmieszane) – ok. 27,4 tys. ton, odpady wielkogabarytowe – ok. 3,6 tys. ton, bioodpady – ok. 7,9 tys. ton, papier – ok. 1,5 tys. ton, tworzywa sztuczne i metal - ok. 1,4 tys. ton, szkło - ok. 1,9 tys. ton.

Zobacz także

Komentarze (37)    dodaj komentarz »

 • boluś

  Oddajemy posegregowane surowce wtórne przy zakupie których uiszczamy opłatę utylizacyjną, śmieci zmieszane w 70-80% nadają się do wykorzystania jako paliwo alternatywne i nie wątpia co tak jest' i jeszcze momy dopłacać do tego interesu. Ftoś tu totalnie odlecioł'

 • boluś

  Ale CAPI ! Trodycyjnie WAŁKIEM !

 • boluś

  Ponoć po syćkich hołdach po Rudzie sie niesie Meee'jer "tylko kaj te hołdy?kaj te Kozy? Tylko jedna KOZA z Orzegowa ' tylko jedna hołda na Wirku

 • Rudzki

  To jest tragiczne. Przed 2 laty, czyli w okresie przedwyborczym nikt o podwyżce opłaty śmieciowej nie mówił, bo to mogłoby spowodować utratę sporej liczby wyborców. Zastosowano taki chwyt z wiadomych powodów - polityka nie lubi przegranych. Po wyborach okazało się, że trzeba opłatę podnieść, ale na to radni PO i PiS się nie zgodzili. Szanowni Radni rozumiem wasze rozczarowanie tym, że wasi kandydaci nie wygrali wyborów, ale bądźmy szczerzy, gdyby dzisiaj rządziła kandydatka PO myślicie, że w Rudzie żyłoby się lepiej ? Albo gdyby wygrał kandydat PiS, byłoby lepiej ? No właśnie . Odwlekając to, co nieuniknione narażacie się mieszkańcom, którzy przez was za chwilę zamiast 30 zł, będą płacić za śmieci 35-40 zł. Dajcie więc już spokój. Faktycznie, zgodnie z prawem, mieszkańcy gminy powinni pokrywać w 100% koszt opłaty śmieciowej, a nie, że gmina ciągle dopłaca. Za te pieniądze możnaby przywrócić działanie świetlic środowiskowych, przywrócić stypendia w szkołach i uratować rudzki sport. Rozumiem, że jeśli za kilka lat wasz kandydat wygra wybory, to w mieście nie będzie żadnych podwyżek ? Rozumiem, że jeśli będą możemy zwołać referendum, a was wysłać w kosmos - tak?

 • Klj

  Ta kobieta jest oderwana od rzeczywistości. Ty kobieto wiesz ile ludzie zarabiają. Tu nie wszyscy są gornikami i mają emerytury wysokie lub dochody. Ten kraj to patologia. Tu żyją ludzie co zarabiają ochłapy schorowan8 co ledwo wiążą koniec z końcem. Nie korzystają z MOPS. Patologia kasę dostaje a uczciwi w nędzy żyją. Już całkiem odleciała Dziedzic

 • Rudzianka

  Potrzebna by była cała reorganizacją wywozu, stworzyć miejsce w jakimś zamkniętym zakładzie, nieużywanym miejscu do zworzenia np wyrzucanych mebli i sprzętu RTV do użycia,zworzonych za opłatą,nie byłoby tego wywalania na śmietniki. Pracować przy tym mogą bezrobotni lub odpracowujacy czynsze. Wielu z nas ma problem z wywozem zepsutego sprzętu, też można by było jakoś to zorganizować. Trzeba tylko chcieć.

 • fajerberga

  O tak, masz rację: podwyżki cen na pewno zachęcą każdego do pojawienia się w PSZOK-u. Byłaś tam kiedykolwiek? Ja tak, ze starym telewizorem i powiem tak: prędzej i łatwiej założysz konto w banku, niż oddasz na złom stary telewizor. Myślałem, ze to będzie w stylu: "OK, proszę tam rzucić do kontenera odbiornik". Ale nie... na dzień dobry poproszę DO, ankieta do wypełnienia, papierologia, kask na łeb, kamizelka odblaskowa z napisem "GOŚĆ" na plecach i co jeszcze? A potem zdziwienie, że stary telewizor ląduje w lesie lub w rowie :-( Bo tak jest prościej, szybciej, taniej. A tak na marginesie - zainwestuj w słownik ortograficzny, bo zworzenie nawet na moim ekranie podświetla się na czerwono... :-(

 • Mieszkaniec

  Jako władze miasta jesteście niewiarygodni -Tfu

 • gk

  najwyższy czas tą Panią odwołać

 • Raus

  Rok minął a jedyny pomysł to kolejne głosowanie ws. podwyżek. Banda nieudaczników bez pomysłu na Rudę Śląską.

 • boluś

  Dolij niy kumom 'bezto prosza o podpowiedź? Czy panie pracujonce w Kancelarii Rady Miasta som podległe służbowo Zarządowi Miasta czy Radzie Miasta? Bo to niywontpliwie moge wpływać na praca Organu Kontrolujoncego Zarząd Miasta czyli Rady Miasta! Dolij sznupia' i szukom odpowiedzi. Pyrsk

 • boluś

  Sorki'moge fto wiy jak na BIPie znolyźć lista z głosowaniym Radnych z wczora skuli śmieci. Niyby powinna być' a tak jakoby jyj niy boło a Redakcyjo niyłaskawo !

 • Blady Wiktor

  Już nie wiedzą jak wytargać kasiorę od mieszkańców.Jak nie udało się z działkowcami, to teraz mieszkańców trzeba ogolić. Może ktoś zetknie jak wygląda otoczenie śmietnika przy cmentarzu na ul.Porębskiej. No, ale tam nikt za bardzo jadaczki nie otworzy.

 • Alojz

  Do dymisji

 • Tomek

  Firma Pre Zero ma już swój ripok. Firma jest z rudy śląskiej i powinna zajmować się wywozem śmieci z naszego miasta a mimo to nadal są jakieś dziwne przetargi na wywóz śmieci. Pani Prezydent już sama nie wie czego chce.

 • P. Skargi

  Remondis tyż mo. I zwożą całe badziewie z Mikołowa

 • boluś

  A ty pewnoś z Księżyca? Toko z Rudy co Kauflandy,Lidlle,Jeronimo itp.będziemy.

 • boluś

  BADZIEWY! Tak miało stać!

 • hasiokorz

  Firma jest prywatna i powinna startować w przetargach jak każda inna. problem w tym że nie ma konkurencji i firma dyktuje ceny jak sobie wymyśli. Trzeba było nie likwidować miejskiej spółki zajmującej się śmieciami, MPO czy jak tam ona się nazywała. Wtedy można taryfę za śmieci wyliczać z zyskiem bliskim zeru. Prywatna firma jak Pre-zero zawsze będzie nastawiona na jak największy zysk bo to jest cel istnienia firm.

 • Zofia

  Zacznijcie od kontroli przy blokach ,przykład nowy Bytom ul.furgoła domy które administróje Huta pokój ile tam jest pojemników na plastik szkło papier???? Tyle mieszkań ... A gdzie segregacja ...w nosie

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.