Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Szkole Podstawowej nr 22 obchodzili święto patrona - Jana Stefana Dworaka

  • Dodano: 2019-12-13 15:15

Jan Stefan Dworak od 27 lat jest Patronem Szkoły Podstawowej nr 22. Przez te wszystkie lata zmieniające się pokolenia uczniów szczyciły się swoim mentorem i co roku 10 grudnia uroczyście obchodziły jego święto. W bieżącym - 120. rocznica jego urodzin zbiega się ze stuleciem I powstania śląskiego i to nadało Świętu Szkoły wyjątkową rangę. Młodzież złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową i na grobie patrona, wyrażając w ten sposób szacunek i cześć.

Na uroczystościach pojawili się znamienici goście:

  • Barbara Dworak - córka Jana Dworaka,
  • Michał Pierończyk - wiceprezydent Rudy Śląskiej,
  • Grzegorz Franki – prezes Związku Górnośląskiego w Katowicach,
  • Jakub Wyciślik – Prezes Związku Górnośląskiego Koła Kochłowice,
  • Barbara Wystyrk–Benigier - Honorowa Absolwentka SP 22.

Z okazji święta patrona oprócz uroczystego apelu, wypełnionego wspomnieniami o Janie Stefanie Dworaku, odbyły się również pokazy tańców ludowych oraz występ zespołu tanecznego "Tacy sami”. Rodzice zorganizowali dla uczniów specjalne koło fortuny z mnóstwem upominków, a na korytarzach rozpoczął się kiermasz potraw śląskich.

Jan Stefan Dworak

Jan Stefan Dworak urodził się 10 grudnia 1899 roku w Nowym Bytomiu w rodzinie rzemieślniczej. Sam jednak pasjonował się historią i o niej najchętniej pisał, szczególnie zaś umiłował sobie dzieje naszego miasta i jego słynnych mieszkańców. W roku 1923 rozpoczął badania nad dziejami Nowego Bytomia i sąsiednich miejscowości.

W czasie II wojny światowej wyjechał z Górnego Śląska do Krakowa. Po wojnie powrócił do Nowego Bytomia, gdzie objął stanowisko wiceburmistrza. W czasach stalinizmu ponownie opuścił rodzinną miejscowość. Następnie wrócił na stałe do Nowego Bytomia, podjął pracę w szkole, działał społecznie oraz kontynuował prace badawcze, których efektem było ponad czterdzieści opracowań historycznych dotyczących historii Rudy Śląskiej i jej słynnych mieszkańców. Zmarł 4 grudnia 1986 roku Rudzie Śląskiej i tam został pochowany.

Dworak jest w gronie 44 osób zasłużonych dla Rudy Śląskiej, których sylwetki znajdują się na murach przy ulicy Kubiny. Jest również patronem Szkoły Podstawowej nr 22 w Nowym Bytomiu.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.