Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

W tegorocznym 15. Rankingu Samorządów Ruda Śląska uplasowała się na 26. miejscu

 • Dodano: 2019-10-01 13:45, aktualizacja: 2019-10-02 08:54

W tegorocznym 15. Rankingu Samorządów opublikowanym przez "Rzeczpospolitą" Ruda Śląska uplasowała się na 26. miejscu.

Ranking Samorządów jest organizowany od 15 lat

Jego twórcą jest dziennik "Rzeczpospolita", a kryteria oceny ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka. Celem Rankingu Samorządów jest wyłonienie miast i gmin, które osiągają najlepsze wyniki w kształtowaniu trwałego, zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Ocenie twórców rankingu podlegały wszystkie polskie miasta, z wyłączeniem Warszawy.

W kategorii miast na prawach powiatu Ruda Śląska zajęła 26 miejsce

Ruda Śląska wyprzedziła m.in. takie miasta jak: Opole, Kielce, Zabrze, Sosnowiec, Tychy, czy Chorzów. Zwycięzcą w kategorii miast na prawach powiatu został Sopot. Drugie miejsce przypadło w tym roku Rybnikowi, a trzecie – Zielonej Górze, zwycięzcy ubiegłorocznego Rankingu Samorządów.

Wyniki rankingu na swoim Facebooku skomentowała prezydent Grażyna Dziedzic.

"Rzeczpospolita" jak co roku opublikowała ranking samorządów. To najbardziej prestiżowy przegląd, w którym oceniane są polskie gminy. Okazuje się, że wśród 65 miast na prawach powiatu zajęliśmy wysokie 26. miejsce. (...) Eksperci, tworząc ranking, brali pod uwagę sytuację finansową gmin, analizowali działania mające wpływ na jakość życia w mieście, a także kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniem do zmian klimatycznych. Ponadto oceniana była umiejętność zarządzania miastem. Tegoroczne osiągnięcie Rudy Śląskiej jest najlepszym wynikiem w ostatnich latach. Dla przykładu w 2015 roku byliśmy na 52 miejscu. Jak widać, pniemy się w górę i dołączamy do najlepszych miast w Polsce pod względem zrównoważonego rozwoju - napisała Grażyna Dziedzic.

W rankingu znalazło się wiele śląskich miast m.in.:

Celem rankingu jest wyłonienie miast i gmin, które osiągają najlepsze wyniki w kształtowaniu trwałego, zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

Trwałość ekonomiczno-finansowa to m.in. zdolność samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, a także efektywność zarządzania finansami czy budowa potencjału rozwojowego. Trwałość społeczna obejmuje te obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Autorzy rankingu biorą tu pod uwagę zarówno "twarde" dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreację, transportu publicznego) i wymierne efekty tych wydatków (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach), ale też działania w zakresie budowy społeczeństwa obywatelskiego (np. budżet partycypacyjny czy współpraca z organizacjami pozarządowymi). Z kolei trwałość środowiskowa obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniem do zmian klimatycznych.

Źródłem danych wykorzystywanych do tworzenia Rankingu Samorządów są publicznie dostępne bazy danych GUS i Ministerstwa Finansów oraz informacje udzielone przez samorządy w specjalnej e-ankiecie.

W tegorocznym 15. Rankingu Samorządów Ruda Śląska uplasowała się na 26. miejscu

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

 • boluś

  CHYBA ŁOD KOŃCA? KIELA BOŁO TYCH SAMONIERZĄDÓW?

 • Mikołajka

  Mejer i tak sprzeda to jako sukces

 • pracownik październikowy

  Kolejny przykład, ile warte są takie rankingi.

  • pracownik październikowy
   2019-10-01 14:37
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.