Wiadomości z Rudy Śląskiej

W wielu domach po świętach zostało sporo jedzenia. Podziel się posiłkiem w jadłodzielni

 • Dodano: 2021-04-06 16:15, aktualizacja: 2021-07-28 15:27

W wielu domach po świętach wielkanocnych zostało sporo jedzenia. Szynki, kiełbasy, sałatki i pasztety - co z nimi zrobić, by nie wyrzucać? W Rudzie Śląskiej działają trzy Jadłodzielnie.

Święta wielkanocne w wielu domach w Polsce wiążą się z suto zastawionym stołem. Jednak w tym roku ze względu na pandemię liczba gości, która do tego stołu zasiądzie, w wielu domach była mniejsza. By nie zmarnować wcześniej przygotowanego jedzenia, warto podzielić się nim z innymi. 

W Rudzie Śląskiej funkcjonują trzy Jadłodzielnie:

 • Jadłodzielnia w Kochłowicach przy ul. Oświęcimskiej 123,
 • Jadłodzielnia w Rudzie przy ul. Wolności 16,
 • Jadłodzielnia w Halembie w pobliżu parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej.


Co można zostawić w JadłoDzielniach?

Podstawową zasadą jest to, aby dzielić się takim jedzeniem, które sami chcielibyśmy zjeść. Do Jadłodzielni można włożyć pieczywo i inne wyroby piekarnicze, warzywa i owoce, konserwy, jogurty, serki czy sery. Produkty nie mogą przekraczać daty przydatności do spożycia. Dostarczane produkty powinny być szczelnie zapakowane lub umieszczone w pojemnikach, aby odpowiednio je zabezpieczyć. 

Można dzielić się również samodzielnie gotowanymi daniami, takimi jak zupy czy ciasta – warunkiem jest, aby były one szczelnie zapakowane i dokładnie opisane. Konieczne jest zamieszczenie daty wykonania! Dzięki specjalnym regałom mieszkańcy mogą przynosić również produkty suche, niewymagające trzymania w lodówce! 


Czym nie powinno się dzielić?

Istnieją produkty, które nie są mile widziane w jadłodzielniach. Są to na przykład surowe mięso, potrawy zawierające niepasteryzowane mleko czy surowe jaja, produkty z oznakami popsucia oraz takie, które miały kontakt z odpadami komunalnymi i spożywczymi. Ważną zasadą jadłodzielni jest to, że nie można w nich umieszczać żadnego rodzaju alkoholu. 

Komentarze (5)    dodaj »

 • Kongo

  Widać że wybory za pasem. Zamiast jadłodzielni na głównym planie, są facjaty radnych....

 • elwer

  Dobra sprawa dla kochlowic,tam fajne wile stawiajom toi nazbyciu moc jadła majom,to niech biednym dajom,do jadło dzielni ament.

 • boluś

  A Kaj "wielki nieobecny"? Niy stykło do niego miejsca w artykule? Abo sie pierzy? Temat jak najbarzij istotny'ale trocha po czasie! Dzielić sie trza przed Świętami' w Święta" i po Świętach ! A niy tylko PO tym co zbywo. Działejcie bez cołki ROK ! A niy tylko po Świętach.

 • Srodos

  Każdy jest kowalem swojego losu do roboty jest jej pełno a potem piszą mama na pelnym etacie albo szlachta nie pracuje, albo pracuje w brata a brat roboty szuka

 • hanys

  ja, ja, już leca!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również