Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

W zabytkowym szpitalu w Wirku nie będzie Centrum Rehabilitacji

 • Dodano: 2015-02-18 14:45, aktualizacja: 2015-10-29 18:49
Temat starego szpitala w Wirku powraca jak bumerang. Kiedy szpital stał się własnością spółki „Szpitale Polskie”, miał zostać odrestaurowany. Pod takim warunkiem miasto sprzedało go firmie. Były duże plany stworzenia dużego centrum medycznego z bazą hotelową i ośrodkiem rehabilitacyjnym pod nazwą „Bez barier”. Na terenie dawnej lecznicy stanęła nawet duża tablica z wizualizacją obiektu. Teraz, po przejściach i zmianach kadrowych w spółce, obecny zarząd umywa ręce od poprzednich planów i chce stworzyć coś innego, jednak także w obrębie branży medycznej. Termin będzie jednak prawdopodobnie bardzo odległy.
 
Jesienią 2012 roku miały ruszyć tam prace. Prezydent miasta udzieliła latem 2012 roku spółce pozwolenia na budowę. Pozwolenie wygasa, jeśli budowa nie zostanie rozpoczęta przed upływem trzech lat.  Już w drugiej połowie tego roku decyzja straci więc ważność. Dodajmy, że termin zakończenia inwestycji, który podany został na billboardzie, to drugi kwartał 2013 roku. Następny termin deklarowany przez inwestora to jesień 2014. Nadal jednak na „budowie” nic się nie zmieniło. Spytaliśmy w spółce, na jakim etapie przygotowań firma się znajduje:
 
Obecnie rozeznajemy temat oraz rynek. Zastanawiamy się, jaka działalność powstanie w tym miejscu, aby służyła mieszkańcom, jednocześnie rozszerzała w ciekawy sposób ofertę medyczną spółki Szpitale Polskie, a także by był na nią popyt – mówi nowa prezes zarządu spółki Szpitale Polskie, Monika Podziewska.
 
Z tego wynika, że budowa nie ruszy w roku 2015. Tym bardziej jest to nierealne, kiedy słyszymy wypowiedź:
Trudno mówić o szczegółach, kiedy nie mamy jeszcze harmonogramu prac. Nasze działania obejmują teraz poszukiwanie odpowiedniego rodzaju działalności medycznej, która znajdzie się w budynku po byłym szpitalu - dodaje Monika Podziewska.
 
Czyli Centrum Medyczno-Rehabilitacyjno-Rekreacyjne z zapleczem hotelowym to już przeszłość. Spółka zastanawia się nad tym, co najlepiej będzie służyło mieszkańcom w tym rejonie. Może więc całkowicie zmienić koncepcję. Prezes dodaje jednak, że nadal będzie to branża medyczna, a temat centrum rehabilitacyjnego na razie został odłożony na bok. Nie wyklucza też, że spółka w efekcie powróci do tej koncepcji.
 
Zapytaliśmy też, co z partnerami inwestycji, o których poszukiwaniach mowa była w rozmowach z poprzednim zarządem.
Nie mamy żadnych partnerów. Chcemy działać w tej kwestii sami. – mówi prezes Podziewska.
 
Sporym utrudnieniem w kwestii projektowania obiektu jest fakt, że jest objęty najwyższą formą ochrony, a prace mogą być przeprowadzane po skonsultowaniu się z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Bryła głównego budynku od strony ulicy musi pozostać w niezmienionej formie, rozebrać i dobudować można inne mniejsze obiekty wokół niego. Jest to duże utrudnienie finansowe, bo budynek jest w opłakanym stanie.
 
We wcześniejszym projekcie Centrum Medyczno-Rehabilitacyjno-Rekreacyjnego, który stworzył Wojciech Wojciechowski na zlecenie firmy, udało się połączyć charakter zabytkowy z nowoczesnym designem (na zdjęciu poniżej). Ciekawe, jaką formę architektoniczną przybierze kolejny pomysł spółki, oraz na jaką dziedzinę medycyny będzie nastawiony. Tego na etapie obserwacji rynku przez firmę się nie dowiemy...
 
W zabytkowym szpitalu w Wirku nie będzie Centrum Rehabilitacji

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (22)    dodaj komentarz »

 • Robertogizela@gmail.com

  Gdzie mozna uzyskać pozwolenie na historię video od środka urbexu

  • Robertogizela@gmail.com
   2020-03-19 02:39
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • pacjent

  Pozdrawiam Rudzian w Sztumie też "bujamy się "ze spółką Szpitale Polskie i rozwojem Rehabilitacji też nie są zainteresowani a wokół powstają prywatne ośrodki i robią kasę a Szpitalom Polskim to się nie opłaca

 • Adam

  Obecnie w Rudzie Slaskiej na zabiegi rehabilitacyjne sa terminy w PAŹDIERNIKU!!!Dane z dnia 17 Lutego ... Brak slow...No i byloby pare miejsc pracy dla Rudzian :(

 • M.a

  Ale dla pani prezydent ważniejsze są opowieści ile kilometrów przejdzie z kijkami,same markety i banki.Powinniśmy uciekać z tej Rudy!!!!

 • konstanty

  A ja sobie chwalę bo nie głosowałem na Tę Panią. A jak chce pójść do teatru czy na koncert to jadę do Zabrza czy Chorzowa. Ostatnio Świętochłowice się wybija bo i gospodarz nie byle jaki. Pozdrawiam nie martwcie się za cztery lata wybory zaś wybierzemy gorsze zło.

 • konstanty

  A ja sobie chwalę bo nie głosowałem na Tę Panią. A jak chce pójść do teatru czy na koncert to jadę do Zabrza czy Chorzowa. Ostatnio Świętochłowice się wybija bo i gospodarz nie byle jaki. Pozdrawiam nie martwcie się za cztery lata wybory zaś wybierzemy gorsze zło.

 • luiz

  Szpital w wirku rozpada się podobnie jak całe miasto. No ale jaka władzę wybrało 20 tysięcy naiwniaków, taką mają!!! Widać jest to władza na ich poziomie. A teraz swoich wyborców pani prezydent zrobiła w trąbę i poparła kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Co na to jej wyborcy? Jestem ciekawy!

 • ratatuj

  Szanowny Pan Konserwator miejskich zabytków co porabia? Tyle zabytków nam w mieście niszczeje i zero ochrony konserwatorskiej. Nie rozumiem dlaczego inwestor chcący przeprowadzić remont zabytku jest w gorszej sytuacji niż właściciel zabytku który pozwala by perła architektury stała się ruiną?

 • lipaja

  Dlaczego nie ma zadnego Madrego w Rudzie -SL.by potrafil dzialac dla ich mieszczkancow!Przydal by sie dom Seniora z medyczna opieka (przyklad biezcie od lepszych sasiadow naszych granic)

 • wn

  mądrzy są, nie wiedzą tylko skąd wziąć na to pieniądze - i to jest problem

 • manuela

  Jeszcze kilka lat i budynek sam się rozleci i po problemie. Tylko pytanie, kto uprzątnie kupę gruzu?

 • egon

  pracownicy kis-u hahaha

 • Pola

  Jakie władze takie miasto

 • zawiedziony

  A myślałem, że po skończeniu fizjoterapii, będę mieć szansę zatrudnienia w rodzinnej, boskiej Rudzie Śląskiej. A tu lipa :D

 • bauman

  Ruda to jedna wielka wizualizacja: Stara piecownia, ruda park szpital w wirku i jak na razie strefa sucha w aquadromie. Brawo dla naszych władz za naiwność.

 • eR

  "Rozeznanie tematu" proponuję zacząć od oględzin dachu, bo wiem skądinąd, że w niektórych miejscach woda dostaje się do środka, a to jak wiadomo zabójczy dla zabytków żywioł. Na poddaszu woda już zaczęła penetrować kondygnacje - to tak wygląda "najwyższa forma ochrony" w praktyce?

 • czesio

  Najlepiej postawić tam biedronke

 • observer

  Znowu - my Rudzianie - zostaliśmy "zrobieni w trąbę". Niestety, ale zaczynam się już przyzwyczajać do takiego stanu rzeczy. Jeśli nie wiadomo o co chodzi...wiadomo że chodzi o kasę. Niebawem nie będzie już czego w naszym mieście "zawła[...]"...nie użyć bardziej dosadnego słowa. Ręce i spodnie opadają - pozostaje bezsilność.

 • alex

  Ten budynek po szpitalu to obraz nędzy i rozpaczy jak cały Wirek. Smutne to, ale prawdziwe. Jadąc ul. 1 - go maja płakać się chce. Rozpadające się budynki, sterty gruzu, chaszcze, śmieci ...A hitem jest ta rozpadająca się szopa przy skrzyżowaniu 1 - go maja i Nowary. Co tam przejeżdżam, to mam ochotę w nią kopnąć, żeby się sama rozleciała. Wstyd dla miasta!

 • ELKA

  i jeszcze z napisem SPRZEDAM PARCELE HAHAHA

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.