Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wakacyjne dyżury w rudzkich przedszkolach

 • Dodano: 2020-06-18 08:15, aktualizacja: 2020-06-18 06:14

Wszystkie dzieci, które zostały zapisane przez rodziców do przedszkoli na czas wakacji, będą mieć zagwarantowane miejsca.

Na lipiec liczba przewidzianych miejsc była wystarczająca. Z kolei w sierpniu do harmonogramu dyżurów zostały dodane dwa przedszkola – nr 38 w dzielnicy Ruda oraz nr 45 w dzielnicy Bykowina – mówi odpowiedzialna za resort oświaty wiceprezydent Anna Krzysteczko.   

Z uwagi na bezpieczeństwo wszyscy pracownicy miejskich żłobków oraz przedszkoli zostali poddani testom na obecność koronawirusa.

Badania objęły około 900 osób, zostały sfinansowane ze środków miasta, ich koszt wyniósł ok. 150 tys. zł.

Wszystkie wyniki były negatywne, dlatego z ulgą mogliśmy podjąć decyzję zarówno o otwarciu żłobków i przedszkoli – mówi wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Opieka nad dziećmi jest zorganizowana zgodnie z wytycznymi sanitarnymi, które stanowią, że: w grupie może przebywać 16 dzieci ( w uzasadnionych przypadkach można zwiększyć o 2); minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 dziecko i każdego opiekuna; z sali należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie da się zdezynfekować; poszczególne grupy dzieci nie mogą się ze sobą stykać; jedna grupa dzieci powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali; opiekunowie powinni zachować między sobą dystans min. 1,5 m; do grupy podporządkowani mają być ci sami opiekunowie.

W okresie wakacyjnym zazwyczaj otwarte jest jedno przedszkole w każdej dzielnicy. Obecnie musimy stosować się do jasno wyznaczonych reguł, dotyczących liczby dzieci w poszczególnych grupach, dlatego by zapewnić miejsca dla wszystkich chętnych, konieczne było podjęcie decyzji o otwarciu dwóch dodatkowych przedszkoli w sierpniu – wyjaśnia Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Przypominamy, że w Rudzie Śląskiej działają już wszystkie miejskie żłobki i przedszkola

Zajęcia odbywają się z zachowaniem reżimu sanitarnego, dlatego też liczebność grup została zmniejszona. W celu spełnienia wszystkich wytycznych konieczne było zaopatrzenie miejskich przedszkoli w niezbędne środki ochrony osobistej. Zapotrzebowanie dotyczyło: ponad 1000 litrów płynu do dezynfekcji powierzchni; niemal 1000 litrów płynu do dezynfekcji rąk; 70 dozowników do dezynfekcji; prawie 900 przyłbic; ponad 30 tysięcy rękawiczek jednorazowych; 7600 rękawiczek foliowych; ponad 1800 fartuchów ochronnych; prawie 40 spryskiwaczy ciśnieniowych; niemal 40 termometrów bezdotykowych; około 9 tysięcy maseczek ochronnych; 220 ochraniaczy na obuwie; prawie 400 opakowań chusteczek dezynfekujących, a do tego kombinezony ochronne, dozowniki łokciowe, mydła antybakteryjne, preparaty do odkażania zabawek, taśmy zabezpieczające i inne środki.

Zakup materiałów ochronnych to spory wydatek. Według naszych szacunków to kwota rzędu 220 tys. zł. Stąd też dziękuję za każdą okazaną nam pomoc w tym zakresie – mówi wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Natomiast wykonanie testów wśród pracowników przedszkoli to koszt około 150 tys. zł. Badania sfinansowane zostały ze środków miasta.

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • mama

  W najlepszej sytuacji są rodzice dzieci z prywatnych przedszkoli. Te działają 2 miesiące. Prowadzą zajęcia i terapię.

 • Monika

  Wytyczne dotyczące metrażu zmieniły się w dniu 04.06 i dla przedszkoli to jest 3 metry na dziecko, dla żłobkow 2,5 metra.

 • Jasiepytam

  Reżim sanitarny to fikcja dzieci bawią się razem nie ma odstępów wymaganych sanitarnie. Rodzice przyprowadzają dzieci na lekach- antybiotykach dzieci się chwalą że mama dała syropek np truskawkowy . Łączy się grupy bo personel jest wysyłany na urlop. Cała prawda o reżimie sanitarnym.

 • Jasiepytam

  Reżim sanitarny to fikcja dzieci bawią się razem nie ma odstępów wymaganych sanitarnie. Rodzice przyprowadzają dzieci na lekach- antybiotykach dzieci się chwalą że mama dała syropek np truskawkowy . Łączy się grupy bo personel jest wysyłany na urlop. Cała prawda o reżimie sanitarnym.

 • An

  Ciekawa jestem jak od września będą wyglądać zajęcia

 • Aneta

  To już nie decyzja miasta.

 • Mama

  Tak powinno już zostać że więcej przedszkoli jest otwarte przez wakacje rozumiem że nauczyciele jak i cała obsługa chcą wziąść urlop i to im się należy ale stanowczo za mało jest tych placówek otwartych podczas wakacji. Nie każdy ma 2 miesiące wolnego żeby zapewnić dziecku opiekę a instytucja taka jak babcia już dawno nie istnieje. Pozdrawiam.

 • to się chwali

  Dobrze zrobili.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.