Wiadomości z Rudy Śląskiej

Walka o drzewa nic nie dała. Remont chodnika na ulicy Mickiewicza może je uszkodzić

 • Dodano: 2022-11-10 14:00

Mieszkańcy Rudy zaciekle walczyli, aby z dzielnicy zniknęło jak najmniej drzew w związku z trwającymi remontami. Niestety, nie zawsze uchronienie drzew jest możliwe. Robotnicy remontujący chodnik przy ulicy Mickiewicza 19-21, zaczęli wycinać korzenie krzew rosnących tuż obok. Ten widok zezłościł mieszkańców.

Walka o zieleń

Przez ciągłe remonty i modernizacje, w dzielnicy Ruda zaczyna znikać zieleń. Mieszkańcy zaciekle walczą o to, aby zachować jej w swojej dzielnicy jak najwięcej. Takie starania poczyniono niedawno w związku z remontem ulicy Wolności – jej przebudowa związana jest z wycinką sporej ilości drzew. Niestety, zieleni może być jeszcze mniej. Janusz Żurek opublikował na grupie zrzeszającej rudzian zdjęcie robotników, którzy przycinają korzenie drzew wzdłuż ulicy Mickiewicza 19-21. Obecnie trwa tam remont chodnika. Podejrzewa, że zrobili to bez wiedzy zleceniodawcy.

- Ten remont chodnika to kolejny przykład, że nasza zieleń jest na łasce albo nie łasce wykonawcy. W warunkach przetargów brakuje zdecydowanie jasnego oczekiwania Miasta, że istniejąca zieleń podlega szczególnej ochronie i wszelkie prace wokół drzew (np. podcinanie korzeni) powinny być prowadzone pod bezpośrednim nadzorem Wydziału Ochrony Środowiska. A w obecnej sytuacji mamy tak że to Pan z piłą decyduje co i ile wytnie żeby mu było wygodnie – komentuje Janusz Żurek.

Mieszkańcy nie kryli swojego oburzenia. Wielu z nich podejrzewa jednak, że wycinanie korzeni nie było inicjatywą ekipy remontującej, a odgórnym zaleceniem. 

Czy tak miało być?

Okazuje się, że zleceniodawca, czyli Urząd Miasta Ruda Śląska informował wykonawcę remontu chodnika, aby prowadzić roboty w taki sposób, by uszkodzić jak najmniej drzew.

- Chodnik przy ul. Mickiewicza od nr 15 do nr 21a jest remontowany na zlecenia Miasta Ruda Śląska, w ramach remontów bieżących dróg, w związku z ubiegłoroczną interwencją zarządcy nieruchomości przy ul. Mickiewicza 19-21. Interwencja dotyczyła nierówności w nawierzchni chodnika powodujących tworzenie się zastoisk wodnych. Nierówności spowodowane były korzeniami rosnących tam drzew. Pragnę podkreślić, iż wykonawca został poinformowany, by remont prowadzić w taki sposób, żeby uszkodzić jak najmniejszą liczbę korzeni. Nie da się jednak tego całkowicie uniknąć – tłumaczy Adam Nowak, rzecznik prasowy UM w Rudzie Śląskiej.

Zapewnia, że roboty, które dotychczas wykonano, nie zaszkodzą drzewom rosnącym wzdłuż chodnika.

- Według specjalisty dendrologa system korzeniowy drzewa jest zbliżony wielkością do jego korony. W tym przypadku, po zdjęciu starej nawierzchni chodnika dokonano jedynie  wyrównania podłoża wraz z usunięciem korzeni wrastających w stare płytki chodnikowe. Nie ma to wpływu ani na stateczność drzewa, jak i na jego dalszy wzrost.

Wygląda zatem na to, że mieszkańcy nie mają powodów do obaw. Mimo to z pewnością sami zweryfikują, czy drzewa nie zostały uszkodzone, gdy będą obserwować ich dalszy rozwój.

Komentarze (13)    dodaj »

 • Egon

  Dokładnie. Bełkot i płacz Żurka i jego grupy robi się uciążliwy dla miasta. Tam nie tylko oni mieszkają.

 • Hanys

  Dlaczego cytujecie tu Żurka który zawsze jest na nie. On tam nie mieszka więc niech się nie wypowiada.

 • Czesław

  Nie wiem o co wam chodzi z tymi drzewami i kto albo co za tym stoi. Przy budowie min infrastruktury drogowej chodników czy parkingów są usuwane różne przeszkody i nieudogodnienia w tym min drzewa, młode czy stare mąkę czy duże bez różnicy - to chyba normalne, w ich miejsce przy okazji takich remontów są sadzone mowe- w to samo miejsce często obok, i ilościowo tyle do albo i więcej. Nie chce chyba takich absurdalnych sytuacji które się zdarzają że drzewo zostaje na środku parkingu chodnika czy ścieżki rowerowej, lub swoimi korzeniami niszczy nowe infrastruktury. To o co ten cały hałas?? To chyba jeszcze głos minionej epoki .....

 • Acik

  Wyciąć i posadzić niskopienne o słabym systemie korzeniowym

 • boluś

  Posadzić Acika ' znać co niskopiynny i słabo "ukorzyniony". Moge sie przyjmnie ?

 • miasto bez przyszłości

  To wszystko specjalnie robione, żeby drzewo usychało jak najszybciej i pod rzekomym zagrożeniem dla mieszkańców zostanie szybciej wycięte. Tego miasta już się nie da uratować, a co ewentualnych partaczy w robocie to jest to jak najbardziej słuszna opinia bo prawdziwy ceniący się budowlaniec nie będzie w polskiej firmie budowlanej tyrał. Potem takie pato-firmy wygrywają przetargi w mieście i wysyłają ekipę 4 chłopa + koparka do remontów ulic w mieście, a później zdziwienie, że babrają się z remontami 2-3 lata.

 • Acik

  Kilkanaście lat temu przy budowie drogi i chodnika obok pawilonu handlowego na Goduli podcięto korzenie drzew. Podczas silnego wiatru zwaliły się na samochody. Nikt nie chciał zapłacić odszkodowania właściciel Pawilonu ani Miasto wiatr winny - szukaj wiatru w polu i tak może być ów tym przypadku mocnej wichury. Kto zapłaci odszkodowanie Miasto jako inwestor, wykonawca robot, czy ci co teraz protestują a może znów wiatr który hula po polu będzie winowajca

 • real

  Idąc tym tropem rozumowania należy wyciąć większość drzew przy drogach i budynkach.

 • boluś

  Ale NiyPoRadni mieli sie czym pochwalić jak aktywnie chronią z Urzędnikami drzewa przy Wolności ! A Żur jak to żur fermynci !

 • Jola

  Jak nie wytnie to chodnik znowu pofaluje i będą reklamacje i gadanie że partacze to robili

 • Krystyna z gazowni

  Czy specjalista dendrolog podpisze się pod swoim oświadczeniem, że te drzewa nie przewrócą się za rok, dwa w stronę przeciwną do tej, gdzie podcięto korzenie?

 • Andrzej

  Panie Żurek weź sobie pan te drzewa do domu wtedy będzie pan je sobie pielęgnował . Walczył pan o drzewa przy wolności a tak naprawdę to więcej szkody niż pożytku . Ale pewnie chce pan zabłysnąć stąd taka aktywność .

 • ddd

  Andrzej przeprowadz sie na plac na nowym bytomiu i sie tam usmaz.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również