Drugi kwartał tego roku to znaczne przyspieszenie Narodowego Programu Szczepień. W najbliższych dwóch tygodniach do Polski trafi 2 mln dawek szczepionek.
Obecnie trwa rejestracja wszystkich chętnych powyżej 60. roku życia. Osoby urodzone przed 1962 rokiem, które mają już termin szczepienia na maj, mogą zaszczepić się jeszcze w kwietniu. Termin można zmienić m. in. pod numerem 989.
Narodowy Program Szczepień przyspiesza, dzięki zwiększonej dostępności szczepionek. Na dziś do Polski trafiło już łącznie 8 078 060 dawek szczepionek, a ponad 7 mln dostarczono już do punktów szczepień. W najbliższych 2 tygodniach do Polski trafi kolejne 2 mln dawek szczepionek.
Do tej pory w Polsce pierwszą dawkę otrzymało ponad 4,5 mln osób, a drugą nieco ponad 2 mln pacjentów. Łącznie wykonano już 6 665 384 szczepień.
Najważniejszym celem Narodowy Program Szczepień jest zaszczepienie wszystkich chętnych osób powyżej 60. roku życia. W tym celu zostanie przesunięty termin szczepień z maja na kwiecień dla 0,5 mln osób 60+.
Trwa rejestracja osób 60+
Wszystkie osoby powyżej 60. roku życia, które nie zarejestrowały jeszcze swojej chęci zaszczepienia się, mogą to zrobić za pośrednictwem infolinii 989 lub telefonicznie bezpośrednio w punktach szczepień. Chcesz zapisać się bezpośrednio w najbliższym punkcie szczepień? Lista placówek dostępna jest tutaj.
Minister Michał Dworczyk zaapelował do punktów szczepień, aby przesuwały termin szczepień pacjentów 60+ z maja na kwiecień. Walka z III falą pandemii trwa i najważniejszym zadaniem jest uchronić tych, którzy potencjalnie są szczególnie narażeni na cięższy przebieg choroby związanej z COVID-19.
Jeżeli Twój punkt szczepień nie ma wolnego terminu na kwiecień, warto zadzwonić na infolinię 989 w celu poszukania najbliższej placówki z najszybszą datą szczepienia.
Osoby 50+ i 40+, które wcześniej wypełniły formularz online dostępny na stronie pacjent.gov.pl, otrzymają e-skierowanie oraz możliwość zapisania się na szczepienie.
– Odnosząc się do sytuacji sprzed tygodnia, chciałbym poinformować, że formularz za pośrednictwem którego można zgłosić chęć zaszczepienia i uzyskać pierwszeństwo przy zapisach, działał od stycznia do marca i miał charakter profrekwencyjny. Teraz już nie działa – podkreślił minister Michał Dworczyk.
Wszystkie regiony szczepią w podobnym tempie
Mieszkańcy regionu podkarpackiego oraz pobliskich dla Rzeszowa powiatów często korzystają ze szczepień bezpośrednio w stolicy województwa. Dane nie ukazują liczby zaszczepionych mieszkańców Rzeszowa, tylko liczbę wykonanych szczepień w punktach medycznych.
– Doniesienia o Rzeszowie i procencie zaszczepionych mieszkańców tego miasta nie są prawdziwe. Wszystkie regiony szczepią w podobnym tempie – potwierdził szef KPRM Minister Michał Dworczyk. Wszystkie miejscowości na Podkarpaciu, tak jak i w całej Polsce są tak samo traktowane.
Duże punkty szczepień raportują wszystkie szczepienia wykonane w terenie bezpośrednio w Rzeszowie, co wpływa na zwiększone liczby zaszczepionych. Oznacza to, że zamawianie szczepionek i rozliczanie się z nich dokonuje się w Rzeszowie.
Województwo podkarpackie plasuje się w środku tabeli szczepień z 17% zaszczepionych mieszkańców. Porównując – w woj. dolnośląskim odsetek zaszczepionych osób wynosi 19, a w woj. wielkopolskim 16%.
Wcześniejsze terminy szczepień
Wszystkie osoby urodzone przed 1962 rokiem, mają możliwość zaszczepić się jeszcze w kwietniu.
Osoby w wieku 40-59 lat, które na początku tego roku wysłały formularz zgłoszeniowy chęci zaszczepienia, mają obecnie wystawione e-skierowanie na szczepienie i będą miały możliwość skorzystania z wcześniejszych terminów.
Ważne! Pacjenci w wieku 40-49 lat, którzy na początku tego miesiąca dostali termin szczepienia w dniach 6-30 kwietnia, otrzymają telefon lub SMS z nowym terminem po 10 maja 2021r.
Bez zmian pozostają terminy dla grupy wiekowej 50-59 lat, którzy już otrzymali datę swojego szczepienia.
Dla osób, które nie zarejestrowały się wcześniej, zostanie uruchomiona możliwość rejestracji już od 12 kwietnia z podziałem na roczniki, zaczynając od osób urodzonych w 1962 r.
Rejestracja na kilka sposobów
Przypominamy, że strona internetowa pacjent.gov.pl to nie jedyna forma zgłoszenia. Zawsze można zarejestrować się:
- przez infolinię 989,
- wysyłając SMS – o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333,
- w punkcie szczepień – zachęcamy do telefonicznej rejestracji. Numery do punktów szczepień dostępne są m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień może wiązać się z koniecznością stania w kolejce oraz jest bezpośrednim narażaniem na ryzyko zakażenia. Zostań w domu i zapisz się zdalnie.
W celu zapisania się na szczepienie poprzez e-rejestrację na stronie głównej pacjent.gov.pl, należy zalogować się profilem zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód). Osoby, które posiadają konto internetowe w bankach spółdzielczych, PKO BP lub Pekao SA mają możliwość zalogować się do formularza zgłoszeniowego takimi samymi danymi, których używają do logowania się na swoje konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub banku spółdzielczym.
Harmonogram kwietniowej rejestracji na szczepienie
Jeżeli nie zgłosiłeś wcześniej chęci zaszczepienie się, to już 12 kwietnia rusza rejestracja dla osób urodzonych w 1962 r. Następne roczniki będą miały uruchomioną rejestrację każdego kolejnego dnia. Harmonogram rejestracji prezentuje się następująco:
- 12 kwietnia – rocznik 1962,
- 13 kwietnia – rocznik 1963,
- 14 kwietnia – rocznik 1964,
- 15 kwietnia – rocznik 1965,
- 16 kwietnia – rocznik 1966,
- 17 kwietnia – rocznik 1967,
- 19 kwietnia – rocznik 1968,
- 20 kwietnia – rocznik 1969,
- 21 kwietnia – rocznik 1970,
- 22 kwietnia – rocznik 1971,
- 23 kwietnia – rocznik 1972,
- 24 kwietnia – rocznik 1973.
Wszystkie osoby z powyższych roczników, które nie zarejestrują się w przydzielonym dniu będą mogły zarejestrować się na szczepienie w późniejszym terminie. Harmonogram ten zapewnia jeszcze większą elastyczność realizacji programu szczepień.
Uwaga! Rejestracja online rusza o północy, a przez infolinię o godz. 6:00.