Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wczoraj w Bielszowicach odbyło się kolejne spotkanie władz miasta z mieszkańcami

 • Dodano: 2020-03-10 09:15

Wczoraj w Domu Kultury w Bielszowicach odbyło się kolejne spotkanie władz miasta z mieszkańcami Rudy Śląskiej. Niemal w całości zostało one zdominowane pytaniami mieszkańców, dotyczącymi budowy nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17.

Pakiet oszczędnościowy

Spotkanie rozpoczęło się od omówienia bieżącej sytuacji finansowej miasta oraz informacji na temat stanu realizacji inwestycji. Rozmowy na temat codziennych problemów mieszkańców i jakości życia w mieście toczyły się w cieniu aktualnej trudnej sytuacji finansowej samorządów, które z powodu niekorzystnych dla nich zmian w prawie zmuszone były włączyć "pakiet oszczędnościowy".

Głównym źródłem problemów finansowych Rudy Śląskiej jest pozbawienie miasta w tym roku dochodów na poziomie 27 mln zł wskutek zmian w systemie podatkowym. Do tego trzeba doliczyć wzrost wydatków związanych z podwyżkami dla nauczycieli, co kosztować będzie dodatkowych 19 mln zł. Niestety, kwoty tej nie uda się pokryć z otrzymywanej od rządu subwencji oświatowej, która pokryje jedynie 65% wydatków na wynagrodzenia w oświacie. Kolejnym obciążeniem dla budżetu są wydatki związane z ustawową podwyżką pensji minimalnej od 1 stycznia 2020 r. Jest to 9 mln zł w skali całego 2020 r.

- Planując budżet na 2020 rok, musieliśmy w pierwszej kolejności zabezpieczyć wydatki na zadania obowiązkowe, m.in. na wynagrodzenia czy zadania związane z realizacją zadań statutowych. Dopiero potem mogliśmy dokonywać cięć i dotyczyło to tylko zadań fakultatywnych, czyli nieobowiązkowych – podkreślał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

W ten sposób, jak wskazują władze miasta, w budżecie Rudy Śląskiej na 2020 r. nie znalazły się środki na dotacje na sport, zabytki, organizację kolonii i półkolonii, czy stypendia naukowe i sportowe.

Władze miasta zapewniają jednak, że mimo trudnej sytuacji, realizować będą w tym roku szereg inwestycji. Wiceprezydent Krzysztof Mejer przedstawił inwestycje, które zostaną zrealizowane w Bielszowicach w najbliższym czasie. Są to:

 • ścieżka aktywizacyjna przy SP nr 13 (Budżet Obywatelski)
 • rewitalizacja podwórka w rejonie ul. Husarskiej (Budżet Obywatelski)
 • - dostosowanie Szkoły Podstawowej nr 11 Specjalnej do wymogów przeciwpożarowych

Po prezentacji przyszedł czas na pytania z sali

Budowa nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17 w Bielszowicach niemal w całości zdominowała wczorajsze spotkanie prezydent Grażyny Dziedzic z mieszkańcami.

- Mimo trudnej sytuacji finansowej miasta zapewniam, że nie rezygnujemy z budowy nowej siedziby tej placówki - uspokajała prezydent miasta.

Inwestycja ma być zrealizowana m.in. w ramach odszkodowania pozyskanego ze strony górniczej oraz ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

- Rodzice będą cały czas informowani o przebiegu prac i sytuacji placówki, a w najbliższym czasie zorganizujemy spotkanie informacyjne dla "trójek klasowych” na temat dalszych losów szkoły – podkreśliła Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. – Budowę SP 17 chcemy podzielić na etapy, żeby w przyszłym roku zacząć już prace – dodała.

Władze miasta zapewniły także, że rekrutacja dzieci na następny rok szkolny do SP 17 odbędzie się na obowiązujących zasadach.

– Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Oświaty szkoła ta jest dopuszczona do organizacji roku szkolnego – zaznaczyła Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Mieszkańcy Bielszowic pytali także o remonty dróg gruntowych w swojej dzielnicy.

– Obecnie w Rudzie Śląskiej mamy 16 km dróg gruntowych, które są drogami publicznymi. Od 2011 roku na utwardzenie takich dróg miasto wydało ponad 25 mln zł. Sukcesywnie remontujemy kolejne, ale każda taka inwestycja wymaga najpierw budowy kanalizacji deszczowej i sanitarnej, oświetlenia, a dopiero na końcu utwardza się drogę – zaznaczył Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Podczas spotkania mieszkańcy Bielszowic pytali także o budowę kanalizacji w rejonie ul. Piernikarczyka oraz Noblistów Śląskich.

– Jeśli chodzi o ul. Noblistów Śląskich, to jesteśmy na etapie przygotowywania dokumentacji przetargowej. Mamy przygotowane środki finansowe na ten cel. W tym roku zostanie zbudowana kanalizacja w rejonie ul. Piernikarczyka od budynku nr 3 do 13 – powiedział Grzegorz Rybka, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej.

Uczestnicy spotkania zwrócili także uwagę na stare drzewa w Parku Strzelnica, które wymagają wycinki.

– W tym parku jest około siedemdziesięciu drzew do wycinki. Zaczęliśmy już prace i część drzew została już wycięta od strony parkingu – tłumaczył Bogusław Waćko, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w Rudzie Śląskiej.

Inwestycje zrealizowane w Bielszowicach

Na spotkaniu z władzami miasta przedstawione zostały także zrealizowane inwestycje w dzielnicy. I tak w ubiegłym roku w Parku Strzelnica wybudowane zostało boisko ze sztuczną nawierzchnią do tenisa ziemnego. Zakończyła się również budowa terenowych tras rowerowych typu singletrack (w ramach budżetu obywatelskiego) oraz rolkowiska.

Jeżeli chodzi o prace drogowe, to w 2019 roku wyremontowano nawierzchnię ulicy Szkolnej i ul. Kokota oraz wybudowano parking u zbiegu ulic Wysokiej i Cynkowej na około 10 samochodów, a także zamontowano próg zwalniający przy ul. Obrońców Pokoju.

Przebudowana została także ulica Kossaka, która kosztowała 1 mln zł (w tym 380 tys. zł pozyskano z dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych). Inwestycja objęła położenie nowej nawierzchni, chodnik z obu stron ulicy, budowę kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz oświetlenie LED.

Przebudowano także drogę gruntową przy ul. Piernikarczyka W tym roku z kolei, jeśli chodzi o inwestycje drogowe, to w ramach budowy odcinka trasy N-S od ul. Kokota do zjazdu z autostrady A-4 zostaną przeznaczone środki na wykup wywłaszczanych nieruchomości.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania:

Kolejne spotkanie władz miasta z mieszkańcami odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 12 marca o godz. 17:00 w budynku III Liceum Ogólnokształcącego w Kochłowicach.

Inicjatywa dzielnicowych spotkań z prezydentem jest realizowana w Rudzie Śląskiej od 9 lat. Władze miasta spotykają się z mieszkańcami co pół roku, zawsze wiosną i jesienią.

Harmonogram pozostałych wiosennych spotkań

 • 12.03. – czwartek - godz. 17:00 - Kochłowice – III LO, ul. Oświęcimska 90,
 • 16.03. – poniedziałek – godz. 17:00 – Nowy Bytom i Chebzie – MCK, ul. Niedurnego 69,
 • 19.03. – czwartek - godz. 17:00 – Ruda – MDK, ul. Janasa 28,
 • 23.03. – poniedziałek – godz. 17:00 – Godula i Orzegów – SP nr 36, ul. Bytomska 45,
 • 30.03. – poniedziałek – godz. 17:00 – Bykowina – ROD "Sielanka", ul. Plebiscytowa.
Wczoraj w Bielszowicach odbyło się kolejne spotkanie władz miasta z mieszkańcami

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Emeryt

  No ocieplenie klimatu to tylko wycinka drzew ? Nowo zasadzone drzewa w większości nie podlewane usychają zamiast rosnąć i zastąpić te wycinane .Ktoś tu szykuje "piekło" przyszłym pokoleniom .Reasumując głupota ludzka nie ma granic !

 • boluś

  Przi tym stole prezydialnym' KORONA to PIKUŚ! TE masowe wycinki i lokowanie w Rudzie wszelkich syfów wykończom wiyncyj ludzi niż ta zaraza.

 • Jozek

  Spotkania ? A korona?

 • Zyg

  Nie potrzebna jest panika szanowny panie

 • Ziga z Wirku

  Jaka panika?Tylko izolacja i ograniczenie spotkań masowych może powstrzymać to choróbsko na które nie ma lekarstwa.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.