Wiadomości z Rudy Śląskiej

Za nami spotkanie władz miasta z mieszkańcami Halemby. Jakie problemy zostały poruszone?

 • Dodano: 2020-03-06 12:45

Wczoraj w Szkole Podstawowej nr 27 w Halembie odbyło się kolejne spotkanie władz miasta z mieszkańcami Rudy Śląskiej. Brak miejsc postojowych, a co za tym idzie utrudnienia związane z nieprawidłowym parkowaniem to najczęściej poruszane zagadnienia podczas wczorajszego zebrania.

Spotkanie rozpoczęło się od omówienia bieżącej sytuacji finansowej miasta oraz informacji na temat stanu realizacji inwestycji. Na zebraniu nie pojawiła się prezydent Grażyny Dziedzic, która obecnie przebywa we Wrocławiu na Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich.

Wiceprezydent Krzysztof Mejer przedstawił inwestycje, które zostaną zrealizowane w Halembie w najbliższym czasie. Są to:

 • skwer przy ul. Solidarności - miejsce spotkań i integracji (Budżet Obywatelski),
 • Halembska Strefa Aktywności Fizycznej przy Szkole Podstawowej nr 24 - Etap II (Budżet Obywatelski),
 • dostosowanie Szkoły Podstawowej nr 27 do wymogów przeciwpożarowych,
 • opracowanie dokumentacji projektowej II etapu modernizacji hali widowiskowo-sportowej.

Po prezentacji przyszedł czas na pytania z sali

Gdzie parkować? To pytanie nurtuje mieszkańców dzielnicy Halemba od dłuższego czasu. Tak było i podczas dzisiejszego spotkania z władzami miasta. Brak miejsc postojowych, a co za tym idzie utrudnienia związane z nieprawidłowym parkowaniem to najczęściej poruszane zagadnienia.

- Po raz kolejny zaprosimy do rozmowy przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowej, ale i mieszkańców, aby wspólnie rozwiązać ten problem - zapowiadał wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer.

Z kolei nieprawidłowe parkowanie to problem głównie na ulicach Olszynowej i Brodzińskiego.

- Bezmyślność parkujących powoduje utrudnienia w ruchu autobusów i blokowanie wjazdu do tych ulic - zauważył jeden z uczestników spotkania.

Mieszkańcy dopytywali o remont hali widowiskowo–sportowej przy ul. Kłodnickiej 95.

- Zakończyliśmy jej termomodernizację. To pierwszy etap na drodze do uczynienia z tego kilkudziesięcioletniego budynku obiektu na miarę XXI wieku. Kolejnym krokiem będzie remont wnętrz, jest on jednak uzależniony od środków dostępnych w budżecie miasta. Zmiany w prawie ograniczające dochody samorządów wymusiły ograniczenie tegorocznych inwestycji – mówił wiceprezydent Mejer.

Zakończona inwestycja obejmowała wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz wykonanie docieplenia ścian zewnętrznych, docieplenia dachu, odwodnienia połaci dachowej, wykonanie robót elektrycznych zewnętrznych, instalacji odgromowej, nowego podjazdu dla niepełnosprawnych i wybudowanie windy. Remont okazał się większym wyzwaniem, niż początkowo zakładano.

– Podczas prac przy demontażu blaszanej konstrukcji dotychczasowej elewacji stwierdzono niezgodności stanu faktycznego budynku z archiwalną dokumentacją, którą posiadaliśmy. Okazało się, że musiała zostać wykonana dodatkowa podkonstrukcja docelowej elewacji – informował wiceprezydent Michał Pierończyk.

Spowodowało to zarówno wydłużenie czasu realizacji, jak i wzrost kosztów prac.

Zatroskana mieszkanka Halemby pytała o miejsca w przedszkolach dla swoich wnuków.

- Rekrutacja do przedszkoli rusza 23 marca. Rodzice, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku miejsce w przedszkolu z pewnością je znajdą. W szkole podstawowej nr 27 w dzielnicy Halemba uruchomimy od września 3 dodatkowe oddziały - zapewniała wiceprezydent miasta Anna Krzysteczko.

Zły stan techniczny dróg

Uczestnicy spotkania zwracali też uwagę na zły stan techniczny dróg, m.in. ulicy Halembskiej i Podlaskiej. Ulica Halembska wymaga naprawy ze względu na szkody górnicze. Przedstawiciele kopalni poinformowali, że z Urzędu Miasta wpłynął już wniosek w tej sprawie i droga zostanie naprawiona. Niestety mieszkańcy ulicy Podlaskiej w tym roku nie doczekają się przebudowy nawierzchni drogi, mimo iż była w planach.

– Tak, jak w przypadku realizacji kompleksowej modernizacji dróg gruntowych, ma powstać kanalizacja, oświetlenie, a przede wszystkim nowa nawierzchnia ulicy. Mamy już dokumentację przetargową, ale na razie nie wiemy, kiedy rozpoczną się prace budowlane ze względu na brak środków w budżecie miasta – tłumaczył wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Kilka pytań dotyczyło też okolicy cmentarza komunalnego przy ul. 1 Maja. Mieszkańcy sugerowali oznaczenie alejek cmentarnych, pytali o oświetlenie i opłaty za utrzymanie grobów.

- Na terenie cmentarza zamontowano nowe oświetlenie ledowe. Pozostały tam jeszcze stare lampy, które zostaną niebawem usunięte. Z kolei opłata za dzierżawę grobu pobierana jest za okres 20 lat, a przedłużenie tej dzierżawy jest możliwe na kolejne 20 lat. Tak wynika z ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych - tłumaczyła Katarzyna Kuberek, naczelnik wydziału Gospodarki Komunalnej.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania:

Kolejne spotkanie władz miasta z mieszkańcami odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 9 marca o godz. 17:00 w Domu Kultury w dzielnicy Bielszowice.

Inicjatywa dzielnicowych spotkań z prezydentem jest realizowana w Rudzie Śląskiej od 9 lat. Władze miasta spotykają się z mieszkańcami co pół roku, zawsze wiosną i jesienią.

Harmonogram pozostałych wiosennych spotkań

 • 09.03. – poniedziałek - godz. 17:00 – Bielszowice - Dom Kultury, ul. Kokota 170,
 • 12.03. – czwartek - godz. 17:00 - Kochłowice – III LO, ul. Oświęcimska 90,
 • 16.03. – poniedziałek – godz. 17:00 – Nowy Bytom i ChebzieMCK, ul. Niedurnego 69,
 • 19.03. – czwartek - godz. 17:00 – Ruda – MDK, ul. Janasa 28,
 • 23.03. – poniedziałek – godz. 17:00 – Godula i Orzegów – SP nr 36, ul. Bytomska 45,
 • 30.03. – poniedziałek – godz. 17:00 – Bykowina – ROD "Sielanka", ul. Plebiscytowa.
Za nami spotkanie władz miasta z mieszkańcami Halemby. Jakie problemy zostały poruszone?

Komentarze (15)    dodaj »

 • Lol

  Panie prezydencie rozumiem zorgoryczynie z tytułu większych kosztów ale pragnę podzielić się tym że jako pracownik jednostki organizacyjnej podlegającej pod Urząd jakie my dostajemy podwyżki wynagrodzenia z czego my mamy zapłacić wynika wszystko na to że miastu wszystko drożeje a zwykłym mieszkańcom wszystko tanieje.

 • Kuba.

  A parkingów brak...

 • boluś

  Jak pyskujymy na sali to sie nom odbiyro głos,wypraszo, pocisko pijarbełkot, odpowiado niy na temat itd. "SŁOŃCE RUDY"MAJER NIYOMYLNY i jego RÓŻOWO PANTERA śyko wiedzom lepij. To i jak s niymi dyskutować' zresztom formuła tych CYRKÓW wykluczo możliwość dyskusji. Mogesz sie spytać, łyknońć kit pociśnienty w odpowiedzi i spadać na drzewo. A kompleksy tukej leczom Mejerowe Pikusie' tako majom robota.

 • Zbigniew

  To dyskutuj a nie pyskuj

 • Ewa

  Ludzie stracili zaufanie dla pani Dziedzic i pozostałych urzędników , widać na tych spotkaniach ile jest zainteresowanych , bez możliwości załatwienia błahostek i prostych spraw ( obiecanki cacanki ) z pustą i urzędową zadłużoną kasą , brawo dla pani Prezydent Rudy Śląskiej za gospodarność.

 • Halemba

  Podlaska jaronia wydano zgodę deweloperowi i została zniszczona jezdnia. Nikt nie czuje się winny. Zresztą dziedzic znów nie było

 • Aga

  A po co ma byc mejer i reszta za nia zalatwia a ludzie glupcy i na nia głosują obudzcie sie to platforma rzadzi a kasa zabiera po co ma byc na spotkaniu

 • Zbulwersowana

  Pani Dziedzic lubi podróżować i za nic ma mieszkańców przecież to nie jej kasa zostaje wydana, wręcz przeciwnie

 • henryTOcep

  Nikt nie spytał się ciągłe korki na halembie? Wiem, że nie mają rozwiązania na już, a najwcześniej za 10 lat, ale cmentarz? Widać kto chodzi na te spotkania....Żeby nie było - byłem na jednym, ale festiwal spychologii i brak odpowiedzi mnie zniechęcił.

 • Nastolatek

  Tylko emeryty chodzą na to. A oni nie stoją w korkach ino w rajach na targu.

 • Koronawirus

  A ja się pytam kiedy remont drugiej części nawierzchni na ulicy Brodzińskiego ? A może na ulicy Brodzińskiego zrobić parkowanie pod skosem kosztem chodnika po lewej stronie ? No i kiedy kiedy zapowowiadany remont całej ulicy Halembskiej ?

 • Zyg

  Bzdurne spotkania do niczego nie prowadzące , pozdrawiam zainteresowanych.

 • henry

  zaroz tu zaczną pisać sami mądrale co ino pyskują przez internet

 • antytrol

  Ci sami mądrale ci dali łapka w dół .Ale to tak jest , jedni chodzą na ryby , inni zbierają znaczki , a jeszcze inni leczą swoje kompleksy siedząc przy komputerze i krytykując wszystkich i wszystko .Wtedy czują się lepsi.

 • Ziga z Wirku

  Heniuś, jo bym Cię tam widzioł za 5 prezydenta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również