Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wczoraj w Kochłowicach odbyło się kolejne spotkanie władz miasta z mieszkańcami

 • Dodano: 2021-10-26 08:45, aktualizacja: 2021-10-26 09:29

- Mam dla Państwa dobrą wiadomość. Dziś otrzymaliśmy informację o tym, że złożony przez nas wniosek w sprawie dofinansowania modernizacji ul. Bałtyckiej w  Kochłowicach przeszedł pozytywną weryfikację i otrzymamy na ten cel 15 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych - poinformował dziś mieszkańców tej dzielnicy wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.

Spotkanie władz miasta z mieszkańcami Kochłowic

To właśnie w tej części miasta odbyło się kolejne zebranie władz miasta z rudzianami. Jak zwykle nie zabrakło podczas niego rozmowy o najbardziej palących problemach okolicznych mieszkańców, a także omówienia aktualnej kondycji miejskiego budżetu oraz realizowanych i planowanych inwestycji.

 

15,2 mln zł na modernizację ulicy Bałtyckiej

Właśnie wczoraj ogłoszone zostały wyniki pierwszego naboru Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Ruda Śląska otrzyma m.in. 15,2 mln zł na modernizację położonej w  Kochłowicach ulicy Bałtyckiej, która umożliwi dojazd do terenów inwestycyjnych. Oprócz samej drogi dojazdowej powstanie również droga rowerowa, chodnik i oświetlenie. Przebudowany zostanie także istniejący przepust uliczny oraz wykonana zostanie kanalizacja deszczowa ze zbiornikiem retencyjnym.

Dofinansowanie modernizacji ul. Bałtyckiej łączy się z innym ważnym dla Kochłowic wydarzeniem, czyli porozumieniem zawartym w sierpniu br. przez miasto, Spółkę Restrukturyzacji Kopalń oraz Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną w sprawie zagospodarowania nieruchomości inwestycyjnych po kopalni „Polska- Wirek”. Teren ma ponad 97 ha, a zlokalizowany jest między ul. Tunkla i ul. Bałtycką.

Mieszkańcy na spotkania z władzami przychodzą z wieloma lokalnymi problemami, które często mają dla nich równie duże znaczenie, co milionowe inwestycje jak wspomniana wyżej.

- Bardzo Państwu dziękuję za to, że przyszliście, żeby podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami i uwagami – powiedziała wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Kochłowiczanie zwracali uwagę, że nie wszystkie zapowiadane wcześniej działania są realizowane.

- Niestety, „tąpnięcie” w finansach polskich samorządów, z którym się obecnie mierzymy, spowodowało, że z wielu inwestycji, które planowaliśmy, musieliśmy zrezygnować – tłumaczył wiceprezydent Krzysztof Mejer.

- Trzeba pamiętać, że większość samorządowych dochodów pochodzi ze źródeł, na które nie mamy wpływu – dodał.

Organizacja ruchu drogowego

Zgłoszony został również problem organizacji ruchu w rejonie ulic Warsztatowej, Młodzieżowej i Gajowej, gdzie obowiązują skrzyżowania równorzędne. Zdaniem wypowiadających się na spotkaniu w tym miejscu nie jest to dobre rozwiązanie. Jak się okazuje, tematem zajmowała się już Komisja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która nie przychyliła się do zmian.

- Poddamy to jeszcze raz obradom komisji, chętnie Państwa zaprosimy na posiedzenie. Może uda się znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkich – zapowiedziała Renata Krusz, zastępca naczelnika Wydziału Dróg i Mostów UM.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Padło także pytanie o harmonogram prac nad nowym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, a konkretnie nad jego obszarem czwartym, położonym na południe od autostrady A4, czyli obejmującym także Kochłowice.

- Kompletujemy niezbędne uzgodnienia, następnie projekt planu zastanie wyłożony do wglądu i poddany dyskusji publicznej – poinformował wiceprezydent Michał Pierończyk.

Hałas z autostrady A4

Jedna z mieszkanek skarżyła się na hałas z autostrady A4, zakłócający spokój na ul. Cegielnianej.

- Znamy ten problem, zgłaszaliśmy go już do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nie ma tam nieprawidłowości. Czekamy na wyniki badań prowadzonych w ramach uaktualnienia mapy hałasu. Jeżeli wykażą one przekroczenia norm, będziemy znów interweniować w GDDKiA – powiedział Eugeniusz Malinowski, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa.

Inne poruszane wczoraj problemy dotyczyły oświetlenia ulic, zakłócania porządku, a także wzmożonego ruchu samochodowego związanego z budową nowych osiedli, skutkiem którego jest malejąca przejezdność niektórych dróg.

- Cieszy nas rozwój budownictwa mieszkaniowego w  Rudzie Śląskiej, ale tempo tego zjawiska przerasta możliwości miasta w zakresie rozwoju infrastruktury – mówił wiceprezydent Mejer.

Przyszłoroczne inwestycje

Podczas spotkania tradycyjnie przedstawiono prace zrealizowane dzielnicy w tym roku oraz zaplanowane na rok przyszły. Wśród tych pierwszych jest m.in. zakończona właśnie budowa wielofunkcyjnego boiska przy Szkole Podstawowej nr 21 w ramach budżetu obywatelskiego. Podjęte zostały też działania związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego: na ul. Weteranów zamontowano dwa progi zwalniające, a przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Radoszowskiej i Łukasiewicza zostało zabezpieczone aktywnym znakiem na wysięgniku.

Natomiast w 2022 roku w Kochłowicach oprócz wspomnianej modernizacji ul. Bałtyckiej przewidziano remont nawierzchni ul. Chełmońskiego i wykonanie zatoki parkingowej przy ul. Radoszowskiej 113-117, a także rozbudowę ul. Pluty, uzależnioną jednak od otrzymania dofinansowania ze środków zewnętrznych.


Spotkanie w Kochłowicach było trzecim z jesiennej serii debat

Ogółem podczas tegorocznej edycji władze miasta zaplanowały osiem spotkań. W ich trakcie mieszkańcy zapoznają się ze zrealizowanymi zadaniami, dowiadują się o planach inwestycyjnych na 2022 rok, sami zaś mogą zgłaszać swoje uwagi i problemy dotyczące życia w mieście. Najbliższe spotkanie odbędzie się w czwartek 4 listopada o godz. 17:00 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Janasa 28.

UM przypomina, że dzielnicowe spotkania z władzami miasta, odbywające się zawsze wiosną i jesienią, to inicjatywa prezydent Grażyny Dziedzic, która zapoczątkowana została w 2011 roku. Do tej pory odbyło się ich 159 i wzięło w nich udział ponad 7 tys. osób. W 2020 roku wiosenna seria została przerwana po trzech spotkaniach w związku z pandemią koronawirusa. W tym czasie zorganizowano dwa spotkania on-line za pośrednictwem mediów społecznościowych. Spotkania w formule tradycyjnej wznowione zostały 18 października 2021 r.


Harmonogram pozostałych spotkań:

 • 18.10, godz. 17:00 – Halemba – Szkoła Podstawowa nr 27 przy ul. Zamenhofa 12,
 • 21.10, godz. 17:00 – Bielszowice – Dom Kultury przy ul. Kokota 170,
 • 25.10, godz. 17:00 – Kochłowice – III Liceum Ogólnokształcące przy ul. Oświęcimskiej 90,
 • 04.11, godz. 17:00 – Ruda – Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Janasa 28,
 • 08.11, godz. 17:00 – Godula i Orzegów – Szkoła Podstawowa nr 36 przy ul. Bytomskiej 45,
 • 15.11, godz. 17:00 – Bykowina – ROD „Sielanka” przy ul. Plebiscytowej,
 • 18.11, godz. 17:00 – Wirek i Czarny Las – Szkoła Podstawowa nr 8 przy ul. Głównej 1,
 • 22.11, godz. 17:00 – Nowy Bytom i Chebzie – Miejskie Centrum Kultury przy ul. Niedurnego 69.

Komentarze (18)    dodaj »

 • Jorg

  Peppa kaj?

 • Ziga z Wirku

  Abdykowała

 • boluś

  Chleje' Cicho Sza bo się dowiedzom !

 • Rzeznik

  A ul wyzwolenia dziurawa jak ser nic nie robią. Dziura na dziurze dziurą przykryta

 • Mera

  A gdzie się ukrywa prezydenta ????? Posyła tych przypadków beznadziejnych

 • Karminadel

  Dla mnie wygląda to tak, że ma w nosie swoich wyborców! Oddali głos i wypad! A mieszkańców wypada poinformować w jakim stanie jest Prezydent Miasta, bo skąd mamy mieć pewność, że jest jeszcze w stanie rządzić świadomie tym miastem!?

 • #DziedzicRaus

  Mejer, Krzysteczko, Pierończyk czyli 750 tys. zł rocznie na żywo tak właśnie wygląda. Pan z Katowic kupił i odkrył, że Ruda to komunikacyjne dno! I dobrze, że o tym gada! Niestety od 2010r. nic się nie zmieniło i pewnie nie zmieni, no chyba, że zlikwidują kolejne linie autobusowe lub tramwajowe!

 • Xx

  Krążą plotki, że w następnych wyborach na prezydenta miasta zamiast P. Dziedzic ma startować Pieronczyk a jak go ludzie wybiorą to zostaniemy z tym samym bagnem co teraz

 • Mazurek

  Zwracam się z prośbą do władz gminy o zainstalowanie progów zwalniających na ul Łukasiewicza , prosimy oto A będziemy czuli się bezpiecznie żaden z kierowców nie dotrzymuje się do prędkości .chodzi mi o bloki

 • Karminadel

  "cieszy nas rozwój budownictwa..." K.Mejer o tak przerasta was tempo tak bardzo, że od 2010r. nie potraficie zrobić zmian w komunikacji miejskiej. Dno!!!

 • LUTEK

  Jak zwykle Mejer narzeka na rząd i obniżone podatki dla ludzi. Mam pytanie do Mejera, jego PO jest za zablokowaniem kasy z UE a jednocześnie chcą kasy od rządu, on i PO chcą by UE kontrolowała na co rząd wydaje kasę a zarazem nie chce by rząd kontrolował na co samorządy wydają kase. Ci ludzie są hipokrytami i tak zakłamani że aż strach bierze gdyby PO rządziło krajem.

 • Piniyndzy nie ma i nie będzie.

  A tu ludzie wybrali PIS I całe plany PO aby ludzie pracowali za 5 zł na godzinę oraz praca na umowach śmieciowych by ludzie nie mieli emerytur ,wiek emerytalny67 lat i sprzedać Polskie mienie plany PO się skąńczyły

  • Piniyndzy nie ma i nie będzie.
   2021-10-26 22:38
  • odpowiedz
 • irys

  Może i za PO nie było by dobrze ale za to było by lepiej niż za PiS

 • Ernest_Vitczok

  Fakt jest taki, że w 2004 akceptując unijny stan prawny, UE zaakceptowała nasz podział władzy, zapisany zresztą w konstytucji RP. Nagle po 16 latach robimy bagno! Zmiany w sądach są możliwe ale to musi być ponad podziałami, ponad polityką! Nie jestem ani za PO ani za PiS, ale za takie olewanie UE zwyczajnie kasa musi być zablokowana. Przykład Turowa to gra by pokazać jaka ta UE zła. A ta sprawa była do rozwiązania za nieduże pieniądze, ale zabrakło dobrej woli. Teraz idealnie Turów wpisuje się w spór z UE.

 • nowak

  Aleś Ty głupi

 • Zonk

  Kukiełka tu chyba tylko podpisuje listę płac w tym mieście i nic więcej

 • Zbyszek

  Mejer raus

 • boluś

  Dziyńki Panie Boże za Emerytów i rodziny Urzyndników " bo inacyj nawet pies z kulawom nogom by sie niy pojawioł na Spotkaniach z PEPPĄ? I jyj wafelkami ! A tak połny SUKces 'tłok jak w dziyń targowy na Wirku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również