RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Już po spotkaniu władz miasta z mieszkańcami Halemby. Jakie problemy zostały poruszone?

 • Dodano: 2021-10-19 10:30

Po półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wróciły spotkania władz miasta z mieszkańcami w poszczególnych dzielnicach Rudy Śląskiej. Pierwsze z nich odbyło się wczoraj po południu w  Halembie. Wśród poruszonych tematów najwięcej dotyczyło kwestii parkingowych i drogowych. W tej ostatniej sprawie padła ważna dla mieszkańców deklaracja.

- Dosłownie przed dzisiejszym spotkaniem ustaliliśmy z panią prezydent, że w przyszłorocznym budżecie zabezpieczymy środki na opracowanie koncepcji obwodnicy Halemby. To zadanie, chcemy zlecić specjalistycznej firmie, która przeanalizuje trzy warianty przebiegu tej drogi – wyjaśniał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Na początku spotkania mieszkańcy zapoznali się z sytuacją finansową miasta oraz prowadzonymi inwestycjami.

- Przyszłoroczny budżet miasta zapowiada się bardzo oszczędnie. W tej chwili, żeby go „dopiąć”, brakuje nam ponad 74 mln zł. zł. To efekt  m.in. droższego kosztu zakupu gazu, energii elektrycznej i cieplnej oraz wzrostu poziomu płacy minimalnej. Poza tym czekają nas kolejne ubytki w dochodach spowodowane zmianami w prawie. Dlatego też musimy szukać dodatkowych wpływów do budżetu i ograniczać wydawanie pieniędzy. W takiej sytuacji znajduje się nie tylko Ruda Śląska, ale większość samorządów w Polsce – mówił wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Pomimo trudnej sytuacji finansowej miasto realizuje w tym roku inwestycje na łączną kwotę ponad 90 mln. zł.

– Założyliśmy, że w pierwszej kolejności realizujemy zadania, na które pozyskaliśmy dofinansowanie – wyjaśnił Krzysztof Mejer.

Budowa trasy N-S

Do takich należy m.in. budowa trasy N-S. Obecnie trwają prace przy budowie I etapu ostatniego odcinka tej trasy, łączącej Drogową Trasę Średnicową z autostradą A4. Budowany odcinek przebiegać będzie od ul. Kokota do ul. Bielszowickiej. Inwestycja ma być gotowa do maja 2023 r., a koszt wszystkich prac ma wynieść 95 mln zł, z czego zdecydowana większość sfinansowana zostanie ze środków unijnych.

Ulica Podlaska - nowa nawierzchnia

Zastępca prezydenta miasta Krzysztof Mejer przedstawił też plany inwestycyjne dotyczące dzielnicy Halemba.

- Z pewnością mieszkańców ulicy Podlaskiej ucieszy fakt, że jeszcze w tym roku rozpoczną się prace związane z przebudową nawierzchni tej drogi. Tak, jak w przypadku realizacji kompleksowej modernizacji dróg gruntowych, powstanie kanalizacja, oświetlenie, chodnik i przede wszystkim nowa nawierzchnia ulicy – tłumaczył wiceprezydent.

Budowa kanalizacji przewidziana jest jeszcze w ulicach:

 • Miodowej,
 • Solidarności,
 • Olszynowej,
 • Zamenhofa
 • oraz Międzyblokowej.

Inwestycje te realizowane będą w ramach projektu „Chronimy Krople Deszczu”.

Remonty pozostałych dróg

Ponadto w przyszłym roku ma zostać wykonany remont chodnika wzdłuż ulicy Kłodnickiej na odcinku od Aquadromu do Polomarketu oraz remont chodnika wzdłuż jednokierunkowego odcinka ul. Brodzińskiego. Wiosną przyszłego roku miała się zakończyć też rozbudowa ulicy Nowy Świat.

– Mamy deklarację firmy wykonawczej, że inwestycja zostanie zakończona jeszcze w tym roku – poinformował wiceprezydent Mejer.

To bardzo ważna wiadomość dla mieszkańców Halemby, bowiem obecnie w tym rejonie odbywa się ruch wahadłowy, co znacznie utrudnia płynność przejazdu. Na to zadanie przyznane zostało miastu dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie ponad 1,2 mln zł.

Dalsza modernizacja hali MOSiR

Mieszkańcy dopytywali też o dalszy remont hali widowiskowo-sportowej przy ul. Kłodnickiej 95. Jak poinformował wiceprezydent miasta Michał Pierończyk w ostatnim czasie zrealizowano kolejny etap inwestycji polegający na przebudowie instalacji wentylacyjnej, c.o., wodnej, przeciwpożarowej i kanalizacyjnej.

- Opracowaliśmy również dokumentację projektową związaną z aranżacją holu i sali widowiskowo-sportowej – zaznaczył Michał Pierończyk.

Przypomnijmy, że w 2019 roku hala zmieniła swój wygląd zewnętrzny, obecnie trwają prace wewnątrz obiektu.

Brak miejsc parkingowych

Po raz kolejny na spotkaniu w tej dzielnicy poruszono sprawę parkingów. Brak miejsc postojowych, a co za tym idzie utrudnienia związane z nieprawidłowym parkowaniem, to sygnały, które docierały od wielu osób zebranych na dzisiejszym spotkaniu.

– Budowa parkingów na osiedlach mieszkaniowych leży przede wszystkim w gestii spółdzielni czy wspólnot. Ponadto często okazuje się, że zdania mieszkańców w tej kwestii są podzielone. Jedni chcą więcej miejsc postojowych, a  inni więcej zieleni – wyjaśniał wiceprezydent Mejer.

Jednak władze miasta zapowiedziały, że rozważą opcję budowy parkingu wielopoziomowego, którą zgłosił jeden z mieszkańców. Jako lokalizację wskazano teren dawnej oczyszczalni ścieków.

– Sprawdzimy, co da się zrobić, jednak jeżeli taka inwestycja mogłaby powstać, to należy się liczyć  z tym, że parkowanie tam  będzie odpłatne – zaznaczył wiceprezydent Mejer.

Nieustającym problemem dla mieszkańców tej dzielnicy są grasujące przy posesjach dziki.

– Z dzikami walczymy od kilku lat. Odstrzeliliśmy już ponad 250 osobników. Problem w tym, że prawie cała dzielnica jest otoczona lasem, a ponadto zwierzęta te bardzo szybko się rozmnażają  - wyjaśniał wiceprezydent Mejer.

Halemba jest dzielnicą, w której rozpoczęto tegoroczny cykl spotkań z mieszkańcami. Już w czwartek (21 października) w Domu Kultury w  Bielszowicach będzie można porozmawiać o sprawach tej dzielnicy. Ogółem podczas tegorocznej edycji władze miasta zaplanowały osiem spotkań. W ich trakcie mieszkańcy zapoznają się ze zrealizowanymi zadaniami, dowiedzą się o planach inwestycyjnych na 2022 rok, sami zaś mogą zgłaszać swoje uwagi i problemy dotyczące życia w mieście.

Dzielnicowe spotkania z władzami miasta wiosną i jesienią

Przypomnijmy, że dzielnicowe spotkania z władzami miasta, odbywające się zawsze wiosną i jesienią, to inicjatywa prezydent Grażyny Dziedzic, która zapoczątkowana została w 2011 roku. Do tej pory odbyło się ich 158 i wzięło w nich udział ponad 7 tys. osób. W 2020 roku wiosenna seria została przerwana po trzech spotkaniach w związku z pandemią koronawirusa, a ostatnie miało miejsce 9 marca 2020 r. w  Bielszowicach. Od tego czasu zorganizowano dwa spotkania on-line poprzez media społecznościowe.


Harmonogram pozostałych spotkań:

 • 18.10, godz. 17:00 – Halemba – Szkoła Podstawowa nr 27 przy ul. Zamenhofa 12,
 • 21.10, godz. 17:00 – Bielszowice – Dom Kultury przy ul. Kokota 170,
 • 25.10, godz. 17:00 – Kochłowice – III Liceum Ogólnokształcące przy ul. Oświęcimskiej 90,
 • 04.11, godz. 17:00 – Ruda – Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Janasa 28,
 • 08.11, godz. 17:00 – Godula i Orzegów – Szkoła Podstawowa nr 36 przy ul. Bytomskiej 45,
 • 15.11, godz. 17:00 – Bykowina – ROD „Sielanka” przy ul. Plebiscytowej,
 • 18.11, godz. 17:00 – Wirek i Czarny Las – Szkoła Podstawowa nr 8 przy ul. Głównej 1,
 • 22.11, godz. 17:00 – Nowy Bytom i Chebzie – Miejskie Centrum Kultury przy ul. Niedurnego 69.

Zobacz także

Komentarze (44)    dodaj »

 • Kolega Rosto*skiego

  Nima pieniędzy i po prostu nie będzie

 • Ada z komunikacyjnego

  Dobrze ze sa takie spotkania, mozna poruszyc wiele spraw a nasi wlodarze zawsze znajda rozwiazanie problemu. Malo ktore miasto funkcjinuje tak dobrze jak nasza ukochana Ruda Śląska. Dobrze ze wladze naszego miasta sa tak pomocnie i pozytywnie nastawieni do spoleczenstwa. Dziękuje za te spotkania.

 • diobol

  Było w Bielszowicach ?? Bo jakos cichosza.

 • wspaniałe miasto

  jedna jest zasada: władza zawsze ma racje a komu sie ona nie podoba niech zamknie ryjoki na kłódka !!! jak sie komuś nie podoba niech sie wyprowadzi z tego miasta , naraaa

 • Piniyndzy niema I nie będzie

  Wrócimy do władzy zabierzemy wam te 500+ 13 i14 emeryturki i będziecie pracować za 5 zł/ na godzinę i oddamy Suwerenność Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.

  • Piniyndzy niema I nie będzie
   2021-10-20 16:11
  • odpowiedz
 • Emeryt

  Ale ci wali w centrali

 • ...za miskę ryżu

  Szanowni Państwo, a czego Wy z tą płacą minimalną nie rozumiecie?! Miasto ma swoich pracowników, którym zapewne musi podnieść pensję z tytułu wzrostu płacy minimalnej, to pociąga za sobą większy ZUS i inne koszty pracy. Z drugiej strony do samorządów trafi mniej kasy z podatków. To skąd te wątpliwości? Jak się czyta te wpisy pod tym artykułem, to sobie można wyobrazić jak rządzącym się Wami fajnie rządzi? Jaki oni muszą mieć ubaw, wiedząc, że są tacy co nie rozumieją, że pieniądze w budżecie nie biorą się z bankomatu, do tego uwielbiają jak im się wręcza prezenty za ich własną kasę i to jeszcze po potrąceniach i do tego jeszcze na nich głosują?

 • cap Radomir

  Hmm, może warto zoptymalizować pracę wszelakich urzędów? Niechaj zlecą audyt zewnętrzny i wtedy zobaczymy czy wszyscy są tacy niezbędni. Gdyby prywatny biznes był zarządzany tak jak urzędy to firmy bankrutowaliby na potęgę. Noo, ale jak się nie ma bladego pojęcia o gospodarności to się narzeka na trudne czasy. Wystarczy spojrzeć, że Ruda Śląska ma 3 wiceprezydentów... śmiech na sali!!!

 • ...za miskę ryżu

  Zgoda w 100%. Im bardziej racjonalna gospodarka kadrami, tym mniejszy ujemny efekt działań, o których mówił Mejer. A porównanie UM do prywatnego biznesu, jak najbardziej właściwe.

 • Betonoza i syf

  że ty za miskę ryżu robisz jeśli w ogóle gdzieś robisz to nie znaczy że ktoś inny całe życie musi robić za jałmużnę

 • ...za miskę ryżu

  Pracuję, a jakże! A jak wolisz? Wolisz mieć dużą cyfrę na pasku z wypłaty, czy wolisz mieć możliwość kupić optymalnie jak najwięcej za to co masz, niezależnie od tego jak duża ta cyfra na pasku? Bo widzisz dużo zarabiać, bo ktoś na partajtagu wylezie na mównicę i powie, że podniesie płacę minimalną i tym polepszy byt, to jest conajmniej półprawda. Zwłaszcza, że dzięki działaniom swoim i kolegów inflacją i podatkami, zeżre ci w sklepie i stacji benzynowej, w trójnasób to co ci z tej mównicy obiecał! To czy pracujesz za jałmużnę nie tylko od cyferki na pasku zależy!

 • Piniyndzy nie ma i nie będzie.

  Wrócimy do władzy w Polsce i pozbieramy wasze 500+ i 14/14 emeryturki i będziecie pracować za 5 zł.na godzinę i wytniemy wasze przywileje .

  • Piniyndzy nie ma i nie będzie.
   2021-10-20 16:21
  • odpowiedz
 • Genia

  Pytam się po co robic kanalizacje !!!! Rok 2016/17 robiona była kanalizacja na ul.MIĘDZYBLOKOWEJ i do tej pory nikt nie zechciał wyczyscic KRATEK SPUSTOWYCH !!! starczy dzwignąc i wyciągnąc liscie i smieci !!! wszystkie zapchane na całej ulicy !!! NO I TA CIEMNOŚĆ na Halembie godzina 19 i latarnir nie świeca niby co druga ale co trzecia albo ZNISZCZONA albo spalona żarówka !!! SKANDAl z takimi władzami !!!

 • Ta

  Kocham szkołe

 • Josef

  Specjalistka wod-kan lata zżarte na budowie kanaliz na kontraktach?

 • Nick

  Wszystkie parkingi na Halembie najlepiej żeby były płatne!!! - co za pomysł z tą opłatą?!! HAHACiekawe czy powstanie ten parking, albo deweloper wybuduje szeregowce?!

 • ANTY UE

  Zawrzyjcie gruby zoboczymy co bydzie z tą dzielnicą . Myslę że se poradzi przez dobrą komunikacje

 • diobol

  za 20 lot pozawierają

 • ana

  Panie Prezydencie szacun za te wypociny szczególnie za podwyżkę minimalnej pensji. Szanujmy się wzajemnie bo jeżeli od was dostaję 50 zł brutto podwyżki płacy a z kolei muszę zapłacić więcej np. ( dopłata do śmieci w moim przypadku to 38 zł, podwyżkę podatku za nieruchomość itd.) to jak to nazwać podwyżką skoro muszę jeszcze do tego dopłacić. To że miasto ma ciężką sytuację nie oznacza to że mieszkańcom jest lżej i im się przelewa.

 • ...za miskę ryżu

  A do którego Prezydenta adresujesz swoje przemyślenia? Do Prezydenta RP czy miasta? Jak do RP, to pracujesz w Kancelarii Prezydenta, a jak do Miasta, to pracujesz w UM, bo zasadniczo płacę minimalną musi zapewnić pracodawca, czyli faktycznie pisząc OD WAS, zwracasz się do swojego pracodawcy, którym, co wynika z Twojej wypowiedzi, jest jakiś ogólnopojęty prezydent. No chybaz że klient MOPSu, który dostał OD NICH 50 zeta...

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.