Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mieszkańcy Bielszowic rozmawiali z władzami miasta o problemach dzielnicy

 • Dodano: 2021-10-22 09:45

Bielszowice były drugim przystankiem podczas jesiennej serii spotkań władz miasta z mieszkańcami dzielnic.

Budowa nowego budynku SP nr 17

Najważniejsze tematy, które zostały wczoraj poruszone, dotyczyły przebudowy dróg gruntowych oraz związanej z nią rozbudowy kanalizacji. Podczas spotkania wskazany został także realny termin powstania nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17.

- Na początku listopada planujemy podpisać stosowną umowę z wykonawcą. Od tego momentu będzie miał on rok na wybudowanie nowego budynku – zapowiedziała wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Budowa nowej siedziby bielszowickiej podstawówki to temat, który wielokrotnie przewijał się podczas spotkań z mieszkańcami tej dzielnicy. Sprawa ta zmierza do szczęśliwego finału.

- Po wielu perturbacjach spowodowanych odwołaniami od wyniku postępowania przetargowego, w końcu będziemy mogli podpisać umowę z firmą, która wybuduje nowy budynek szkoły. Wierzę, że jak spotkamy się za rok w tym miejscu, większa część robót będzie już zrealizowana - mówiła Anna Krzysteczko.  

Drogi gruntowe

Drugim palącym problemem dzielnicy jest kwestia dróg gruntowych.

- Zdajemy sobie sprawę, że zapotrzebowanie jest duże, szczególnie w  Bielszowicach, gdzie zabudowa jednorodzinna intensywnie się rozwija – podkreślał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

- Mamy dokumentacje dla przebudowy kilkunastu dróg gruntowych w mieście, jedyne co nas wstrzymuje to finanse. Inwestycje takie musimy też robić systemowo: najpierw budowa kanalizacji deszczowej i sanitarnej, oświetlenia, a dopiero na końcu możemy zabierać się za utwardzanie samej drogi. W innym wypadku taka inwestycja nie ma sensu – zaznaczył Krzysztof Mejer.

Jedno z takich pytań dotyczyło ul. Prostopadłej

W tym przypadku jest szansa na zrealizowanie inwestycji, choć pierwszym krokiem będzie budowa kanału tłocznego dla kanalizacji.  Jak zapowiedział obecny na spotkaniu przedstawiciel rudzkich wodociągów, trwa już opracowywanie niezbędnej dokumentacji, a roboty budowlane być może rozpoczną się już w przyszłym roku. 

Warto dodać, że aktualnie w  Bielszowicach trwają już dwie inwestycje z zakresu przebudowy dróg gruntowych. Chodzi o przebudowę ul. Piernikarczyka - tu prace są już na ukończeniu - oraz budowę nowej drogi przy ul. ks. Hrubego. W tym przypadku prace mają się zakończyć do końca roku. Koszt obu inwestycji wynosi 2,7 mln zł.

Hałas

Podczas wczorajszego spotkania jeden z mieszkańców zwracał uwagę na hałas, który powodują pojazdy poruszające się przebiegającą w pobliżu autostradą. Wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, że aby móc podjąć jakiekolwiek kroki w tej sprawie, muszą być znane dokładne wyniki poziomu hałasu.

- Takie dane zawarte są w mapie akustycznej. W najbliższym czasie będziemy przeprowadzać jej aktualizację - zapowiedział.

Sprawy porządkowe

Pozostałe pytania, które padły wczoraj w Domu Kultury w  Bielszowicach, gdzie zorganizowano wczorajsze spotkanie dotyczyły spraw porządkowych. M.in. poruszany został temat nieprawidłowego parkowania oraz przekraczania prędkości na ul. Szkolnej. Jedna z mieszkanek zaapelowała natomiast o częstsze kontrole strażników miejskich dotyczące sprzątania właścicieli psów po swoich pupilach.


Spotkanie w  Bielszowicach było drugim z jesiennej serii debat

Ogółem podczas tegorocznej edycji władze miasta zaplanowały osiem spotkań. W ich trakcie mieszkańcy zapoznają się ze zrealizowanymi zadaniami, dowiadują się o planach inwestycyjnych na 2022 rok, sami zaś mogą zgłaszać swoje uwagi i problemy dotyczące życia w mieście. Najbliższe spotkanie odbędzie się w poniedziałek 25 października o godz. 17:00 w III LO w  Kochłowicach, przy ul. Oświęcimskiej 90.

Przypomnijmy, że dzielnicowe spotkania z władzami miasta, odbywające się zawsze wiosną i jesienią, to inicjatywa prezydent Grażyny Dziedzic, która zapoczątkowana została w 2011 roku. Do tej pory odbyło się ich 159 i wzięło w nich udział ponad 7 tys. osób. W 2020 roku wiosenna seria została przerwana po trzech spotkaniach w związku z pandemią koronawirusa. W tym czasie zorganizowano dwa spotkania on-line za pośrednictwem mediów społecznościowych. Spotkania w formule tradycyjnej wznowione zostały 18 października 2021 r.


Harmonogram pozostałych spotkań:

 • 18.10, godz. 17:00 – Halemba – Szkoła Podstawowa nr 27 przy ul. Zamenhofa 12,
 • 21.10, godz. 17:00 – Bielszowice – Dom Kultury przy ul. Kokota 170,
 • 25.10, godz. 17:00 – Kochłowice – III Liceum Ogólnokształcące przy ul. Oświęcimskiej 90,
 • 04.11, godz. 17:00 – Ruda – Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Janasa 28,
 • 08.11, godz. 17:00 – Godula i Orzegów – Szkoła Podstawowa nr 36 przy ul. Bytomskiej 45,
 • 15.11, godz. 17:00 – Bykowina – ROD „Sielanka” przy ul. Plebiscytowej,
 • 18.11, godz. 17:00 – Wirek i Czarny Las – Szkoła Podstawowa nr 8 przy ul. Głównej 1,
 • 22.11, godz. 17:00 – Nowy Bytom i Chebzie – Miejskie Centrum Kultury przy ul. Niedurnego 69.
Mieszkańcy Bielszowic rozmawiali z władzami miasta o problemach dzielnicy / fot. UM Ruda Śląska

Komentarze (16)    dodaj »

 • Ernest_Vitczok

  Ciekawe ile kosztuje takie spotkanie? Bo jest lokal , oświetlenie, ludzie w pracy (np straż miejska i inni pracownicy UM), a jak widać frekwencja mizerna! Więc czy te spotkania mają jakąś wartość dodaną?Ps. Zastanawia mnie dlaczego taką tajemnicą jest stan zdrowia prezydent Dziedzic?

 • lolek

  Ty tak na serio ? Spotkania z mieszkańcami to wg ciebie bezsensowny koszt ?

 • Zbąkol

  Bo stan zdrowia człowieka jest jego prywatną sprawą i daną szczególnie chronioną.

 • Ernest_Vitczok

  Ale tu jest mowa o prezydencie miasta, osobie publicznej i w takim przypadku to nie są dane szczególnie chronione! Bo mieszkańcy mają prawo wiedzieć, czy miastem rządzi ktoś wybrany demokratycznie, czy też ktoś na kogo nie oddano by głosu!

 • Kpina + ironia / szydera

  Się przejmujesz rządami w mieście podczas, gdy teraz krajem steruje niedemokratycznie sklecona Rada Medyczna: Simon, Horban i Gut... nikt ich nie wybierał, a kompetencje mają szerokie...

 • :(

  Nie ma po co tam chodzić oni i tak kłamią bo co innego mówią a później co innego robią. Sam się z taką sytuacją spotkałem to później tłumaczyli że nie o to chodziło, zresztą frekwencja mówi sama za siebie. Poza tym z góry wiadomo co tam usłyszymy - nie ma pieniędzy, i tyle w temacie.

 • Ziga z Wirku

  I ta straż miejska... CZEGO boją się nasi wiceprezydenci?Mieszkańców?

 • Polityczny

  Tłumy nieprzebrane. O czym to świadczy? Chyba ta władza nie ma zaufania mieszkańców, skoro frekwencja totalnie niska.

 • Dopoitycznego

  Nie,to świadczy jedynie o tym ,że tacy jak ty wolą siedzieć w domu i klepać tu banialuki oczywiście anonimowo niż wypowiedzieć się na takim zebraniu Ciężko by ci było sklecić kilka słów ,taka jest prawda

 • Mieszkaniec Rudy Śląskie

  Gdzie prezydęt gdzie prezydęt

 • Hehe

  Nie maOd poru lot

 • pracownik październikowy

  Słaba frekwencja, po obydwu stronach.

 • Zonk

  Kukiełka gdzie?

 • Chajzer

  Nad morzem abo na rewirze

 • boluś

  Krótką pamięć ma nasza stetryczała WADZA' Spotkania dzielnicowe z inicjatywy Peppy ? Coby to wymyśleć" musiała by jeszcze MYŚLEĆ ! Pyrsk

 • ryba

  nic na temat NS może podczas spotkania w Wirku

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również