Wiadomości z Rudy Śląskiej

Więcej telefonów i maili. Mieszkańcy załatwiają sprawy drogą telefoniczną i elektroniczną

 • Dodano: 2020-03-24 06:30, aktualizacja: 2020-03-24 06:38

O 30% więcej połączeń telefonicznych, o 40% więcej spraw nadesłanych drogą mailową i aż o 70% większa liczba spraw kierowanych do urzędu przez elektroniczną platformę ePUAP.

Tak wygląda bilans ostatniego tygodnia funkcjonowania rudzkiego magistratu, który choć jest zamknięty dla mieszkańców, to nadal pracuje, a sprawy załatwiane są głównie drogą telefoniczną i elektroniczną.

Chyba po raz pierwszy w historii dla mieszkańców w dni robocze zamknięty był Urząd Miasta. W krótkim czasie musieliśmy przeorganizować pracę wielu wydziałów, w tym tak kluczowych dla mieszkańców jak: Wydział Komunikacji, Wydział Spraw Obywatelskich czy Urząd Stanu Cywilnego. Jestem świadoma, że sytuacja ta mogła zrodzić wiele niedogodności, ale decyzje te podyktowane były troską o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców i pracowników urzędu – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Urząd zamknięty dla mieszkańców został do odwołania w poniedziałek 16 marca

Jedynie w sprawach pilnych, wymagających osobistego i niezwłocznego stawiennictwa, mieszkańcy mogą przyjść do urzędu, jednak jest to możliwe tylko i wyłącznie po uprzednim, telefonicznym umówieniu się z pracownikiem urzędu. W pozostałych przypadkach pozostaje kontakt telefoniczny lub elektroniczny. Dodatkowo mieszkańcy mogą składać pisma w tradycyjnej formie za pośrednictwem znajdującej się przy wejściu do budynku urzędu, przy placu Jana Pawła II, „skrzynki podawczej”. Co ważne pisma do niej wrzucane należy umieścić w zaklejonej, odpowiednio opisanej kopercie. Na kopercie należy umieścić dane osobowe wnioskodawcy lub nadawcy, numer telefonu kontaktowego oraz krótką informację, jakiej sprawy dotyczy wniosek/pismo.

Wnioski online w jednym miejscu Pobierz

Okazuje się, że przez ostatni tydzień mieszkańcy kontaktowali się z rudzkim urzędem głównie telefonicznie. Pracownicy magistratu w tym czasie odebrali ponad 3 600 połączeń telefonicznych. To o ok. 30% więcej połączeń niż we wcześniejszych tygodniach.

Średnio odbieraliśmy prawie dwa połączenia na minutę. Było tego tak dużo, że w miniony poniedziałek z tego powodu na chwilę zawiesiła się nawet nasza centrala telefoniczna – wskazuje prezydent miasta.

Zdecydowanie zwiększyła się także liczba spraw kierowanych drogą elektroniczną. W ubiegłym tygodniu do rudzkiego urzędu nadesłano prawie 500 spraw drogą mailową, natomiast 350 spraw wpłynęło za pośrednictwem platformy ePUAP. To znacznie więcej niż w normalnym okresie roku. W przypadku maili to 40% więcej, a w przypadku spraw nadesłanych za pośrednictwem ePUAP-u wzrost ten wyniósł aż 70%.

Pracownicy magistratu na bieżąco rejestrują zgony oraz narodziny dzieci. Od 16 do 20 marca zarejestrowano 43 zgony oraz 38 narodzin. W Urzędzie Stanu Cywilnego udzielonych zostało także 6 ślubów. Pomimo ograniczeń dla mieszkańców w ubiegłym tygodniu wydano 759 decyzji  o rejestracji pojazdu,  a także zrealizowano 131 zgłoszeń o nabyciu i zbyciu pojazdów.

W mieście 24 godziny na dobę pracuje Straż Miejska oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego. W ciągu ostatnich 7 dni strażnicy miejscy dokonali 227 interwencji, natomiast w CZK oprócz spraw, które zazwyczaj tam są zgłaszane, pracownicy ponad 100 razy udzielali informacji mieszkańcom w samym tylko temacie koronawirusa.

Wykaz telefonów do poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta oraz adresy poczty mailowej znajdują się na stronie www.rudaslaska.pl/koronawirus

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Bunia

  Czyli jest jeden pozytyw w całej tej sytuacji. Można załatwiać wiele spraw elektronicznie, bez durnego stania w kolejkach, pobierania bilecików. Ciekawe tylko czy ta tendencja się utrzyma, bo skoro tak, to może się okazać, że w UM jest przerost zatrudnienia - i co wtedy, czy nadal będziemy potrzebować trzech zastępców prezydenta?

 • Kasia

  Mozna? Mozna! ;-)

 • ehs

  Ciekawe, że nagle urzędnicy wiedzą co to mail. Zabawne, że tak wiele rzeczy można załatwić nie wychodząc z domu, wcześniej to nie do pomyślenia...

 • ha, ha!

  Wreszcie Urząd Miejski ,,wszedł" w 21 wiek.

 • aktilop

  Pomimo pewnych utrudnień sprawy pilne da się załatwić .Tak było w moim przypadku .

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.