Wiadomości z Rudy Śląskiej

Do szpitala w Rudzie Śląskiej trafiły łóżka dla rodziców małych pacjentów 

  • Dodano: 2024-04-25 13:15

Do Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej trafiło pięć łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda. Będą one służyć rodzicom, którzy czuwają przy swoim dzieciach przez cały czas ich hospitalizacji. 

Fundacja przekazała już 1343 łóżka szpitalom w całej Polsce

Spanie na wygniecionych materacach, twardych krzesłach i niewygodnych fotelach to wciąż codzienność rodziców czuwających przy dzieciach na wielu oddziałach pediatrycznych w Polsce. Te realia sprawiają, że mnóstwo rodzin czuje się w szpitalach niechcianymi gośćmi. Wyrazem namacalnego wsparcia dla rodzin hospitalizowanych dzieci są łóżka, które Fundacja Ronalda McDonalda od 2015 r. przekazuje szpitalom w całej Polsce. Łącznie do użytku rodzin przekazano już 1343 łóżka 90 szpitalom w całym kraju. 

W programie "Łóżka dla rodziców" chodzi o coś więcej niż tylko wygodę. Według specjalistów sen jest podstawową, biologiczną potrzebą naszego organizmu. Wysypiając się, łatwiej radzimy sobie ze stresem w ciągu dnia, poprawiamy koncentrację i lepiej kontrolujemy emocje. Dlatego zdrowy sen jest niezbędny rodzicom hospitalizowanych dzieci. Udowodniono bowiem naukowo, że to właśnie obecność troskliwego, opanowanego i zregenerowanego rodzica pozwala im dzielnie mierzyć się z leczeniem.

Każde łóżko dla rodzica łączy dwie funkcje. W dzień to fotel do wspólnego czytania książek, zabawy i przytulania. Z kolei wieczorem jednym ruchem ręki fotel zamienia się w prawdziwe, wygodne łóżko. Choć zajmuje mało miejsca, przewidziano w nim nawet pojemnik na pościel. Rodzice doceniają je za wygodę, zaś personel medyczny za materiał ułatwiający dezynfekcję i kółka do przewożenia.

- Szpital przyjazny rodzinie zaczyna się od łóżka dla rodzica. Wspólnie z donatorami wspierającymi naszą misję "Aby rodzina mogła być razem" nie chcemy odkładać na później potrzeb dziecka–pacjenta i jego najbliższych. Przekazywane łóżka są wygodne, praktyczne, a przede wszystkim postawione blisko łóżka chorego dziecka. Fundacja Ronalda McDonalda zmienia w ten sposób rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych – zaznacza Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Do szpitala w Rudzie Śląskiej trafiły łóżka dla rodziców małych pacjentów 

Za każdym przekazanym łóżkiem stoją donatorzy, Przyjaciele Fundacji i społecznicy. Od 2023 roku większość z nich trafia na oddziały pediatryczne w ramach programu „Złoty Sąsiad”, w którym licencjobiorcy McDonald’s Polska wspierają lokalne społeczności.

W ramach akcji pięć łóżek dla Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej sfinansował Stanisław Czesak, franczyzobiorca McDonald’s Polska, wspierający Fundację Ronalda McDonalda. To kolejna taka darowizna przekazana tej lecznicy przez Fundację. Dwa lata temu na oddział pediatrii również trafiło pięć łóżek dla rodziców.

- Wiem, jak cenny jest czas spędzony razem z rodziną na co dzień. Tym ważniejszy jest on podczas trudnych chwil walki z chorobą dziecka. Dlatego popieram i wspieram inicjatywę Fundacji Ronalda McDonalda, która zapewnia rodzicom łóżka na oddziałach dziecięcych. Rodzice potrzebują wygodnego łóżka, nie mogą przecież tygodniami spać na krzesłach – podkreśla Stanisław Czesak, franczyzobiorca McDonald’s Polska. Hasło misji przewodniej Fundacji, „Aby rodzina mogła być razem”, nie jest nam obce, a wręcz traktujemy je jako naszą priorytetową powinność. Pobyt dziecka w Szpitalu z całą pewnością nie jest doświadczeniem miłym czy komfortowym zarówno dla Pacjenta, jak i jego bliskich. Dlatego też dokładamy wszelkich starań, by leczenie w naszej Placówce wiązało się z jak najmniejszym dyskomfortem. Współpraca z takimi jednostkami jak Fundacja Ronalda McDonalda oraz otrzymywane wsparcie nie tylko odciąża Szpital, ale umożliwia nam podnoszenie standardów i jakości naszych Oddziałów. Otrzymane łóżka wzbogacą naszą kolekcję i z całą pewnością przez długie lata będą służyć Rodzicom naszych Pacjentów – oznajmia Ewa Krych, Prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Każdy może stać się Ambasadorem misji "Aby rodzina mogła być razem". Wystarczy zbadać potrzeby szpitala w danej miejscowości, połączyć siły np. z lokalnymi przedsiębiorcami i z pomocą Fundacji Ronalda McDonalda zrealizować zakup łóżek dla rodziców.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Jo

    Ta łyżka dla rodziców a ile płatne za noc

  • Miks

    wiyncy chwolby niż to je we wercie. produkcja tych szmat na kiju za nimi wiyncy wyszła .poszoł na to utarg z 10 minut w maku? bo promocja za darmo jak sie paczy!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również