Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wiesz, że istnieją przepisy chroniące policjantów przed różnymi formami ataków na nich?

 • Dodano: 2020-11-12 08:15, aktualizacja: 2020-11-10 06:24

Czy wiesz, że istnieje szereg przepisów karnych, które chronią policjantów przed różnymi formami ataków na nich?

W Policji nie było i nigdy nie będzie przyzwolenia na atakowanie policjantów podczas wykonywania przez nich obowiązków służbowych lub po ich zakończeniu. Nie ma w tym przypadku różnicy, czy policjant jest umundurowany, czy działa w ubiorze cywilnym.

Ważne: Jeżeli zachowanie policjanta wzbudza Twoje podejrzenie co do tego, czy jest ono zgodne z prawem lub policjant zachowuje się w sposób budzący wątpliwości, wówczas można złożyć pisemną skargę na działania policjanta albo złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przez niego przestępstwa.

Uwaga: Branie sprawy w tak zwane „swoje ręce” może się skończyć surową odpowiedzialnością karną.

Co jest przestępstwem przeciwko policjantowi?

 • Naruszenie nietykalności cielesnej policjanta lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

Przykład: Odpychanie policjanta, próba przewrócenia go, celowe strącenie nakrycia głowy.

Możliwa kara: Grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

 • Działanie wspólnie i w porozumieniu z inną osobą lub używanie broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu albo środka obezwładniającego, dopuszczanie się czynnej napaści na policjanta lub osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

Przykład: Rzucanie w policjanta kamieniami, butelkami, atakowanie nożem, gazem pieprzowym, działanie wspólnie z inną osobą lub osobami.

Możliwa kara: Kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Uwaga: Jeżeli w wyniku czynnej napaści nastąpił skutek w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu policjanta lub osoby do pomocy mu przybranej, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

 • Znieważenie policjanta lub osoby do pomocy mu przybranej, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

Przykład: Używanie wobec policjanta słów powszechnie uznawanych za obraźliwe.

Możliwa kara: Grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Pamiętaj: Każdego dnia i nocy służymy i pomagamy Tobie narażając własne życie i zdrowie. Wielu z nas nigdy nie wróci do domu. Część z nas odejdzie na wieczną służbę. Uszanuj to.

O projekcie informacyjno-edukacyjnym "Czy wiesz, że?"

Zachęcamy do nadsyłania własnych pytań z obszaru działań Policji do lidera Projektu – młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka na adres: krzysztof.laszkiewicz@policja.gov.pl

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • boluś

  policjan powinien zarobić 3x wiecej niż górnik, bo jego praca przynosi efekty dla całego kraju

 • boluś

  Baby psów powinny sie zacząć obawiaiać' pogłaskanie takiego abo zadanie karmy moge być potraktowane jako naruszynie nietykalności lebo czynno napaść.

 • n4u

  taa, prędzej zamkną gościa co obwiesił płot kaczora niż tych wsioków z marszu nazioli

 • Urszula

  policja powinna mieć prawo uzycia broni bez ostrzeżenia, patologia by miała wtedy wiekszy szacunek do funkcjonariuszy, życzę wam przede wszystkim zdrowia i wytrwałości a tak że godniejszych zarobków za waszą trudna , odpowiedzialną prace dla nas byśmy czuli sie dzięki wam bezpieczniej

 • Obywatel CG

  Policjant powinien zarabiać tyle co ksiądz... Czyli najniższą krajową tak żebym nie trzeba było na nich płacić, są to szlachetne zawody z powołania niestety obsadzone patologią i zwyrodnieniem. Jak na moje tyle dostaniesz ile dasz, jeszcze nie spotkałem się z sytuacją żeby ktoś szarpał kulturalnego policjanta, który godnie wykonuje swoje obowiązki z szacunkiem do obywatela, któremu służy.

 • jeangayseconde

  Może lepiej nie tyle co ksiądz, bo wtedy kulsony będą wypłatę rozliczać w bombelkach, a nie wiem czy tam tylu chętnych na kościelne igraszki...

 • boluś

  Chopie ło cym ty godosz? Najniższo krajowo mo ksiądz? Se sprawdź a potym pisz [...]y.

 • Obywatel CG

  A ty się naucz czytać ze zrozumieniem. Powinien zarabiać to nie zarabia, widzę braki w umiejętnościach z którymi boryka się co najwyżej 10cio latek, a może komentuje to pan policjant :) JP JK

 • boluś

  Przirównanie mnie do 10ciolatka mi niy ubliżo 'wrync przeciwnie DZIECI som szczere'puki niy dorosnom. Przyrównanie do PSA tyż mi niy uwłaczo' Psy tak jak Dzieci odbiyrajom naturalnie ' Empatycznie! W obu przypadkach Pudło! Dzięki za podwójny komplymynt' Frajerze

 • Kierownik

  a ja chciałbym żeby policja pamiętała o tym komu _SŁUŻY_ - nie rządowi - tylko Obywatelom. Zezwolenie na używanie broni bez ostrzeżenia mogłoby być fatalne w skutkach również dla niewinnych osób.

 • Stanisław Paluch

  A jeżeli taki ktoś zamiast obywatelom służy partii politycznej na czele z wariatem to nadal jest nietykalny?

 • Poprostu

  Jeżeli tego wariata wybrano w wyborach demokratycznych to policja jego i rząd ma obowiązek bronić przed takimi wariatami jak ty

 • Pokrzywu

  Tacy wariaci jak ty, to pewnie z uśmiechem witali pewnego pana z wąsem jakieś 80 lat temu i nie przeszkadzały im obozy zagłady, bo przecież go wybrali w wyborach więc ma prawo zabijać kogo chce...Dużo miejsca do zagospodarowania jest między twoimi uszami, skoro twierdzisz że ktoś kto wygra wybory to może dowolnie sobie robić co chce. A policja nie jest prywatną służbą, więc nie obrażaj pracujących w policji, że są czyjąś bandyterką służącą do pałowania niewygodnych ludzi.

 • obywatel

  Weszły i zostały zatwierdzone także nowe przepisy tzw.bezkarność plus wobec obywateli naszego kraju.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.