Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wireckie tereny zielone wypięknieją. Trwa II etap budowy Traktu Rudzkiego

 • Dodano: 2020-05-19 09:30

Do końca października w Rudzie Śląskiej - Wirku zrewitalizowane zostaną dwie duże zielone przestrzenie. Chodzi o teren pomiędzy ul. Nowary i ul. Katowicką oraz skwer przy ul. Tuwima.

Wireckie tereny zielone wypięknieją

W ramach zadania, które realizowane będzie w ramach II etapu budowy Traktu Rudzkiego, powstanie m.in. ścieżka pieszo-rowerowa oraz siłownia zewnętrzna.

- Wireckie tereny zielone wypięknieją. Właśnie prowadzone są tam prace rewitalizacyjne. Robota idzie pełną parą. Chodzi o teren pomiędzy ul. Nowary i ul. Katowicką oraz skwer przy ul. Tuwima. W ramach zadania, które wchodzi w zakres II etapu budowy Traktu Rudzkiego, powstanie m.in. ścieżka pieszo-rowerowa, siłownia zewnętrzna oraz pojawi się bardzo dużo nowej zieleni - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Wartość tej inwestycji to blisko 3,8 mln zł. Podobnie jak cały Trakt Rudzki jest ona objęta dofinansowaniem unijnym. W ramach prac miasto planuje nasadzić ponad 140 tys. różnego rodzaju roślin.

- Tym sposobem zostaną uporządkowane kolejne tereny zielone, a przy okazji powstaną nowe miejsca do spędzania wolnego czasu w plenerze – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Skwer z placem do aktywnego wypoczynku przy ul. Tuwima

Pierwsza z przestrzeni, która będzie rewitalizowana, to ponad 2,6 ha skwer znajdujący się po obu stronach ul. Tuwima. W części zachodniej utworzony zostanie skwer z placem do aktywnego wypoczynku. Będzie on wyposażony w urządzenia siłowni terenowej i stoły piknikowe. Obok niego powstanie plac wypoczynkowy z ławkami otoczony zielenią. Natomiast w części wschodniej, na skwerze Rudzkich Seniorów, miasto planuje wymianę nawierzchni oraz zainstalowanie kilku ławek.

Również w tej części skweru odnowiony zostanie pomnik rudzkich nauczycieli pomordowanych w czasie okupacji w latach 1939-1945, który został wybudowany w 1948 r. Dodatkowo zostanie on również oświetlony. Rewitalizacja skweru przy ul. Tuwima obejmie także budowę oświetlenia. Zainstalowanych zostanie 15 opraw LED.

Przestrzeń w rejonie ul. Tuwima zostanie wzbogacona o dużo zieleni. Na skwerze nasadzonych zostanie ponad 100 tys. roślin. W większości będą to byliny oraz rośliny cebulowe. Dodatkowo w celu uzyskania izolacji akustycznej i wizualnej przewidziane są gęste nasadzenia drzew i krzewów  od strony ruchliwych ulic – Katowickiej i Odrodzenia.

Na długości ponad 300 m powstanie oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa

Drugi teren w Wirku, który będzie na nowo zagospodarowany obejmuje odcinek od ul. Nowary do ul. Katowickiej. Na długości ponad 300 m powstanie oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa, wzdłuż której zainstalowane zostaną elementy małej architektury takie jak ławki czy leżaki. Na tym odcinku powstanie także miniplac ze stołem piknikowym i stojakami na rowery. Wzdłuż budowanej ścieżki nasadzone zostaną krzewy, byliny,  a także rośliny cebulowe.

Pierwsze prace przy budowie nowego odcinka Traktu Rudzkiego rozpoczęły się na początku kwietnia. Całość ma być gotowa do końca października.

Trakt Rudzki połączy obiekty sportowe, skwery oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku

Przypomnijmy, że Trakt Rudzki to ścieżka pieszo–rowerowa, która ma połączyć obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku. W ramach projektu zrewitalizowanych zostanie łącznie 7 dużych obszarów zielonych, w tym kilka parków o łącznej powierzchni 35 ha. Trakt przebiegać ma od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej. Dalej ma wieść ul. Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do hałdy przy ul. 1 Maja. Następnie poprowadzi przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśnej. Dalej trasa przebiegać będzie przez park przy ul. Hallera, a następnie pobiegnie tą ulicą w kierunku parku Dworskiego.
Miasto w planach finansowych zabezpieczyło na ten cel ok. 16 mln zł.

Pierwszy odcinek Traktu Rudzkiego od ul. Czarnoleśnej do hałdy przy ul 1 Maja został wykonany w 2018 roku. Zakończona jest też rewitalizacja samej hałdy, realizowana w ramach międzynarodowego projektu Lumat. Oprócz dofinansowania z tego projektu, miasto na rewitalizację hałdy pozyskało także środki unijne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z których to środków realizowany jest również Trakt Rudzki. W ubiegłym roku do użytku oddano także zrewitalizowany amfiteatr przy ul. Czarnoleśnej. Jest to strefa wypoczynku, w której znajduje się mini plac zabaw, pergola, ławki, leżaki, stoły piknikowe oraz mnóstwo zieleni.

Wireckie tereny zielone wypięknieją. Trwa II etap budowy Traktu Rudzkiego

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Mieszkanka

  Genialny artykuł do manipulacji ludzmi. Niby wypięknieją, a pieniądze które mogłyby iść na dziurawe drogi i zapadnięte guliki, co bezpośrednio przełożyłoby się na bezpieczeństwo, ida na pozorna ekologię i pseudo upiekszanie miasta. Szkoda tylko, ze przejeżdżając wczoraj przez wirek przy wawrzyncu zauważyłam kilka zdrowych drzew, które były wycięte. Już nie wspominam o hołdzie w tamtym miejscu. Zielona, nic nikomu nie przeszkadzała, można było wyjść z psem, a teraz? Ani to nie jest wyrównane, ani „posprzątane”. Ot tak została rozwalona w tym również krzaki, drzewa czy trawa, o której tak teraz się głośno mówi. Wiec ludzie, nie dajcie się nabrać na te bajki.

 • giekar

  No właśnie. Gdzie są jakieś plany, mapy i inne zobrazowania tyczące tego przedsięwzięcia ? Czyżby płacili tylko od wierszówki ?Realizacja jest dość kosztowna, bo dla porównania radni miasta mieli kłopot z przegłosowaniem środków pieniężnych na funkcjonowanie teatru w Rudzie Śl. gdzieś ok 300 000 zł na rok.. Pokazać plany !!!. G.

 • esi

  Może jakiś schemat przebiegu tej ścieżki/traktu? Po za tym miejmy nadzieję, że więcej drzew posadzą niż wytną.

 • zrg

  Jest gdzieś mapa z przebiegiem tej trasy?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.