Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wirek: przy osiedlu Paderewskiego powstanie kolejny supermarket. Mieszkańcy protestują

 • Dodano: 2019-03-15 10:00

Na osiedlu Paderewskiego w Rudzie Śląskiej, przy ulicy Kokota, powstanie kolejny supermarket. Część mieszkańców osiedla jest oburzona, ponieważ inwestycja mocno zmieni krajobraz osiedla - aby sklep powstał będzie konieczne wycięcie 140 drzew!

Taka inwestycja zupełnie odmieni osiedle, które obecnie jest niejako odgrodzone od ruchliwej ulicy Kokota pasem zieleni. Mieszkańcy są załamani, bo będą mieli kolejny supermarket dosłownie pod oknami, a to wiąże się z natężeniem ruchu i hałasem i to nie tylko na czas budowy. Niestety, wszystko wskazuje na to, że klamka zapadła, teren został sprzedany, a wycinka drzew ruszy jeszcze tego lata - ruszyłaby pewnie wcześniej, ale ze względu na okres lęgowy mieszkających tam ptaków najbliższy możliwy termin to sierpień.

Mieszkańcy osiedla Paderewskiego nie kryją oburzenia

Taka inwestycja to w oczywisty sposób problem dla mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy będą żyli w bezpośrednim sąsiedztwie marketu.

No wychodzi na to, że już niedługo będziemy mogli zapomnieć o świętym spokoju. Życie na dużym osiedlu i tak trudno nazwać spokojnym, a teraz zrobią nam market pod oknem. Dlaczego spółdzielnia z nami tego nie skonsultowała? Bo mają nas w d[****], taka prawda. O parkingi nie możemy się od lat doprosić, chociaż miejsca jak pan widzi mamy tutaj dużo, no to teraz chyba będziemy sobie parkowali przy markecie - to chyba powinniśmy podziękować, nie wiem" - mówi pan Grzegorz, mieszkaniec osiedla.

Tu zaraz obok jest market DINO, wystarczy przejść przez ulicę. Na dole, po drugiej stronie osiedla, tam, gdzie kiedyś była hala targowa, teraz jest też Biedronka. Jak komuś mało, to do Tesco jedzie się jakieś 3 minuty - zresztą tam też jest duża Biedronka. To jest jakieś szaleństwo, że nawet nikt się nie zastanowił, czy nam mieszkańcom jest to potrzebne - byle sprzedać i zarobić. - żali się jedna z mieszkanek z bloku nr 13.

Ale nie wszyscy mieszkańcy są niezadowoleni, część cieszy się, że będzie miała bliżej na zakupy - "bydzie szło iść w laciach" - stwierdził jeden z mieszkających tam emerytów. Jak widać to,dla jednych jawi się jako lawina problemów, dla innych jest wygodą:.

Jestem na emeryturze i tutaj będę miała najbliżej. Jest wybór, a poza tym ta druga Biedronka jest mała i jest tam ciągły bałagan - komentuje sprawę pani Ewa - poza tym ten teren jest niby pseudo-zielony, ale jest zupełnie niezagospodarowany. Mąż chodzi tam do garażu i czasami jest tam błogo po kolana. Grasują tam dziki, teren jest zaśmiecony, zaniedbany. Gdyby tam chociaż były jakieś ławeczki, posprzątane - a tak, to nie ma czego żałować .

Kowal zawinił, a Cygana powiesili

Sprawa powstania kolejnego supermarketu była jednym z najważniejszych tematów, jakie padły podczas spotkania pierwszego w tym roku spotkania prezydent miasta Grażyny Dziedzic z mieszkańcami, które odbyło się w czwartek w Szkole Podstawowej nr 8 w Rudzie Śląskiej. Mieszkańcy apelowali do władz miasta o zablokowanie inwestycji. Niestety, nadzieje na blokadę inwestycji są bardzo marne, o czym poinformował wiceprezydent:

"Kowal zawinił, a Cygana powiesili" mówił podczas pierwszego spotkania wiosennego z mieszkańcami Wirku i Czarnego Lasu wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer. - Państwo przepuściliście kwestię sprzedaży tej nieruchomości, nie zareagowaliście w porę, a teraz od nas oczekujecie konkretnego działania. Niestety, od strony prawnej nic nie możemy zrobić. To można było zablokować na etapie, kiedy Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa postanowiła sprzedać tę nieruchomość. Z każdym rokiem świadomość mieszkańców Rudy Śląskiej jest coraz większa i każdy mógł sprawdzić jakie jest przeznaczenie tego terenu w planie zagospodarowania przestrzennego. Tam niestety ten plan dopuszcza budowę takich obiektów.

Plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu został uchwalony jeszcze w 2004 roku, niestety od tamtego czasu nikt w zasadzie nie próbował nawet przekwalifikować go na teren zielony, tak, aby zablokować możliwość inwestowania. Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa również takiego wniosku nie złożyła, a w związku z niedawną sprzedażą terenu, można powątpiewać, czy w ogóle by się na to zgodziła.

Władze miasta muszą działać zgodnie z prawem. Jeżeli prywatny inwestor kupił nieruchomość, sprawdził, że ta można wybudować takich obiekt handlowy, to my nie możemy tego zablokować, my możemy tylko przypilnować, żeby to było wszystko zgodnie z prawem - mówił wiceprezydent Krzysztof Mejer - przykro nam, bo my też zastanawialiśmy się, bardzo długo siedzieliśmy z panem prezydentem Pierończykiem i z panią prezydent i rozmawialiśmy na temat możliwości zablokowania tej inwestycji. Nie mamy żadnych prawnych narzędzi - to można było zrobić na etapie, kiedy grunt był sprzedawany przez spółdzielnię mieszkaniową. Dlaczego państwo nie rozliczacie władz spółdzielni, za ten ruch, który wykonali?

Czy sprawa powstania kolejnego marketu na terenie osiedla Paderewskiego jest już zamknięta przekonamy się w ciągu następnych kilku miesięcy.

Komentarze (129)    dodaj komentarz »

 • Asia

  Potrzebujemy supermarketu w Dolnych Bielszowicach przy Fińskich domkach -tam nic nie ma ,tylko 1 mały sklepik a ludzi przybywa , budują się ,postawcie u Nas !

 • Lol

  Chcieliście Grazynke to teraz nie marudzić

 • giekar

  Proszę obejrzeć wcześniejsze komentarze w dyskusji nad ta sprawą. Tam na 5 stronach jest sporo informacji, które mogą okazać się przydatne przed zabraniem głosu.

 • U.R.

  Marketów spożywczych mamy w mieście sporo. Ja czekam na prawdziwy market budowlany. Władze miasta zapowiedziały, że będzie w Wirku naprzeciw Kauflandu, ale nic sie tam nie buduje. A taki sklep by się w Rudzie przydał.

 • Pola

  Podobno powstaje Halemba "! inter marche"

 • seba

  Nie będzie, bo na tej działce jest uskok spowodowany szkodami górniczymi. Tak więc zapomnij.

 • adam

  Taki market to kolejny krok w rozwoju naszego miasta, kolejne pieniądze dla budżetu miasta, i nowe miejsca pracy dla naszych rodowitych rudzian

 • giekar

  Szczególnie, że nie wnosi nic nowego, zdejmuje tylko pieniądze z Rudzian, nie wzbogaca asortymentu towarów do kupienia, denerwuje pobliskich mieszkańców, wprowadza degrengoladę urbanistyczną, odbiera mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa i komfort życia we własnym mieszkaniu, odbiera, konieczny w tym przypadku, teren z funkcjami zieleni izolacyjnej, publicznej oraz w części zieleni rekreacyjnej. To krok uwsteczniający rozwój miasta i jednocześnie odzierający nas z błędnego przekonania o prawidłowym funkcjonowaniu substancji miasta oraz innych organizacji i firm np. spółdzielni mieszkaniowych, wprowadza niepotrzebną nerwowość w społeczności lokalnej, bywa, ją skłócając. DOPRAWDY SAME ZALETY !.

 • fred

  Dlaczego miasto nie kupilo tej dzialki z przeznaczeniem pod teren rekreacyjny, ci w spoldzielniach rsm i perspektywa to stare komuchy tylko patrza co by tu jeszcze sprzedac i sie nachapac

 • członek RSM

  Są rady osiedla ,które biorą wcale niemałe pieniądze tylko pytanie za co? Kto jak nie rada ma zapoznać z planami zagospodarowania osiedla jego mieszkańców , zorganizować w tym celu spotkanie czy nie zrobić w tej sprawie np, referendum .Niech tu ktoś się wypowie poco są właściwie talie rady osiedlowe ,Ich członkowie dostają pieniądze z naszych kieszeni .Czy ktoś z Was mieszkańców osiedli kiedykolwiek odczuł ,że ten dziwny twór komuś na cokolwiek się przydał?

 • P.B

  Każdy ma swoje zdanie.Ja powiem,że mnie i moim sąsiadom rada osiedlowa się przydała i to w kilku nawet poważnych sprawach. I tu podziękowanie w kierunku rady osiedla RSM, osiedla Norwida. Szczególnie podziękowanie dla p. Norberta Rózgi,pani kierownik adm. Małgorzacie Woszczyna i pozostałym członkom rady. Nie wszyscy muszą mieć złe zdanie o tych których sami wybraliśmy.

 • Mieszkanka Paderewy

  Ci co protestują pierwsi będą stali pod drzwiami na otwarciu nowej Biedronki,a nóż widelec dostaną coś za darmo !!! Tak samo dawali podpisy żeby sklepy były zamknięte w niedzielę a pierwsi walą po niedzielnej mszy do Biedry !!!

 • kaziol

  Szanowni mieszkańcy Jak było zebranie w 2017 roku miedzy innymi była omawiana sprawa sprzedania tej działki to na tyle mieszkańców co należy do administracji nr. 5 na zebraniu było 28 osób i teraz macie dużo do powiedzenia trzeba było iść i zablokować sprzedaż.

 • lokatorka

  Kaziolu! Te bloki stoją już 43 lata ,więc starszych i schorowanych weź pod uwagę.Sami o sobie mówią,że to dom starców i dobrze im tu.Młodzi z kolei zapracowani i zabiegani więc nie osądzaj ,co i kto ma robić.To władza powinna za pierwszych i drugich rozsądnie myśleć i podejmować za nich trafne decyzje. Do tego została powołana ,aby ostatecznie o wszystkim decydować,co dotyczy miasta..

 • giekar

  Nie każdy mieszkaniec i jednocześnie współwłaściciel nieruchomości jest członkiem spółdzielni.

 • kaziol

  Jak nie jesteś członkiem spółdzielni to nie masz nic do powiedzenia bo na zebranie cię nie wpuszczą.

 • giekar

  Dlatego należy stworzyć tzw. w skrócie dzielnicowe rady samorządowe, obejmujące wszystkich obywateli mieszkających w poszczególnych dzielnicach ok. 9 do 12 rad dla Rudy Śląskiej. Takie też były postulaty zarówno wyborców jak i części kandydujących przed ostatnimi wyborami samorządowymi.

 • :)

  Przecież teraz każdy jest członkiem spółdzielni bodajże od zeszłego roku !!!

 • giekar

  Bodajże, NIE.

 • Gęś

  Drzewa som nudne hcemy super markety!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.

Drogi Użytkowniku!

Dokładamy wszelkich starań by korzystanie z naszego serwisu było dla Ciebie komfortowe.

Dlatego staramy się dopasować dostępne w nim treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu przez administratora danych osobowych w celach analitycznych i statystycznych.

Przez dalsze korzystanie, bez zmian ustawień w zakresie prywatności, z naszego serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.

Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić w przeglądarce ustawienia dotyczące plików cookies, a także uzyskać dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach z naszej Polityki Prywatności.

Przejdź do serwisu