Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wirek: przy osiedlu Paderewskiego powstanie kolejny supermarket. Mieszkańcy protestują

 • Dodano: 2019-03-15 10:00

Na osiedlu Paderewskiego w Rudzie Śląskiej, przy ulicy Kokota, powstanie kolejny supermarket. Część mieszkańców osiedla jest oburzona, ponieważ inwestycja mocno zmieni krajobraz osiedla - aby sklep powstał będzie konieczne wycięcie 140 drzew!

Taka inwestycja zupełnie odmieni osiedle, które obecnie jest niejako odgrodzone od ruchliwej ulicy Kokota pasem zieleni. Mieszkańcy są załamani, bo będą mieli kolejny supermarket dosłownie pod oknami, a to wiąże się z natężeniem ruchu i hałasem i to nie tylko na czas budowy. Niestety, wszystko wskazuje na to, że klamka zapadła, teren został sprzedany, a wycinka drzew ruszy jeszcze tego lata - ruszyłaby pewnie wcześniej, ale ze względu na okres lęgowy mieszkających tam ptaków najbliższy możliwy termin to sierpień.

Mieszkańcy osiedla Paderewskiego nie kryją oburzenia

Taka inwestycja to w oczywisty sposób problem dla mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy będą żyli w bezpośrednim sąsiedztwie marketu.

No wychodzi na to, że już niedługo będziemy mogli zapomnieć o świętym spokoju. Życie na dużym osiedlu i tak trudno nazwać spokojnym, a teraz zrobią nam market pod oknem. Dlaczego spółdzielnia z nami tego nie skonsultowała? Bo mają nas w d[****], taka prawda. O parkingi nie możemy się od lat doprosić, chociaż miejsca jak pan widzi mamy tutaj dużo, no to teraz chyba będziemy sobie parkowali przy markecie - to chyba powinniśmy podziękować, nie wiem" - mówi pan Grzegorz, mieszkaniec osiedla.

Tu zaraz obok jest market DINO, wystarczy przejść przez ulicę. Na dole, po drugiej stronie osiedla, tam, gdzie kiedyś była hala targowa, teraz jest też Biedronka. Jak komuś mało, to do Tesco jedzie się jakieś 3 minuty - zresztą tam też jest duża Biedronka. To jest jakieś szaleństwo, że nawet nikt się nie zastanowił, czy nam mieszkańcom jest to potrzebne - byle sprzedać i zarobić. - żali się jedna z mieszkanek z bloku nr 13.

Ale nie wszyscy mieszkańcy są niezadowoleni, część cieszy się, że będzie miała bliżej na zakupy - "bydzie szło iść w laciach" - stwierdził jeden z mieszkających tam emerytów. Jak widać to,dla jednych jawi się jako lawina problemów, dla innych jest wygodą:.

Jestem na emeryturze i tutaj będę miała najbliżej. Jest wybór, a poza tym ta druga Biedronka jest mała i jest tam ciągły bałagan - komentuje sprawę pani Ewa - poza tym ten teren jest niby pseudo-zielony, ale jest zupełnie niezagospodarowany. Mąż chodzi tam do garażu i czasami jest tam błogo po kolana. Grasują tam dziki, teren jest zaśmiecony, zaniedbany. Gdyby tam chociaż były jakieś ławeczki, posprzątane - a tak, to nie ma czego żałować .

Kowal zawinił, a Cygana powiesili

Sprawa powstania kolejnego supermarketu była jednym z najważniejszych tematów, jakie padły podczas spotkania pierwszego w tym roku spotkania prezydent miasta Grażyny Dziedzic z mieszkańcami, które odbyło się w czwartek w Szkole Podstawowej nr 8 w Rudzie Śląskiej. Mieszkańcy apelowali do władz miasta o zablokowanie inwestycji. Niestety, nadzieje na blokadę inwestycji są bardzo marne, o czym poinformował wiceprezydent:

"Kowal zawinił, a Cygana powiesili" mówił podczas pierwszego spotkania wiosennego z mieszkańcami Wirku i Czarnego Lasu wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer. - Państwo przepuściliście kwestię sprzedaży tej nieruchomości, nie zareagowaliście w porę, a teraz od nas oczekujecie konkretnego działania. Niestety, od strony prawnej nic nie możemy zrobić. To można było zablokować na etapie, kiedy Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa postanowiła sprzedać tę nieruchomość. Z każdym rokiem świadomość mieszkańców Rudy Śląskiej jest coraz większa i każdy mógł sprawdzić jakie jest przeznaczenie tego terenu w planie zagospodarowania przestrzennego. Tam niestety ten plan dopuszcza budowę takich obiektów.

Plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu został uchwalony jeszcze w 2004 roku, niestety od tamtego czasu nikt w zasadzie nie próbował nawet przekwalifikować go na teren zielony, tak, aby zablokować możliwość inwestowania. Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa również takiego wniosku nie złożyła, a w związku z niedawną sprzedażą terenu, można powątpiewać, czy w ogóle by się na to zgodziła.

Władze miasta muszą działać zgodnie z prawem. Jeżeli prywatny inwestor kupił nieruchomość, sprawdził, że ta można wybudować takich obiekt handlowy, to my nie możemy tego zablokować, my możemy tylko przypilnować, żeby to było wszystko zgodnie z prawem - mówił wiceprezydent Krzysztof Mejer - przykro nam, bo my też zastanawialiśmy się, bardzo długo siedzieliśmy z panem prezydentem Pierończykiem i z panią prezydent i rozmawialiśmy na temat możliwości zablokowania tej inwestycji. Nie mamy żadnych prawnych narzędzi - to można było zrobić na etapie, kiedy grunt był sprzedawany przez spółdzielnię mieszkaniową. Dlaczego państwo nie rozliczacie władz spółdzielni, za ten ruch, który wykonali?

Czy sprawa powstania kolejnego marketu na terenie osiedla Paderewskiego jest już zamknięta przekonamy się w ciągu następnych kilku miesięcy.

Komentarze (155)    dodaj komentarz »

 • lokatorka

  Teren został ogrodzony więc nie ma o czym dyskutować.

 • biedronka

  nikt nie ma prawa zablokować budowy jak już zapadła decyzja bo inaczej ukarają miasto za zaczymanie inwestycji to jest nie odwracalne

 • giekar

  Jeszcze raz przypominam: wirek.pl

 • giekar

  Przepraszam, poprzednio miało być wirekrsl "kropka" pl i tam warto zajrzeć !, a nie jak napisałem: Więcej na wirek "kropka" pl Zainteresowanych proszę by tam zajrzeli. Warto !!!. G.

 • giekar

  O, biedny cygan powiesili go, A czy czasem cygan nie miał dopilnować by kowal nie zawinił ?

 • giekar

  Niestety sprawa biedronki nie toczy się po myśli protestujących mieszkańców. Do wycinki ok 140 drzew pozostało 49 dni. Ostatni czas na ostre żądania i stosowne pisemne odwołania do Prezydenta Miasta, odwołania do Wojewody oraz wielu innych odpowiedzialnych służb, które zawaliły sprawę. Ochrona środowiska nie działa ( ... " i wśród wielu przyjaciół psy zająca zjadły "). Bezpardonowy inwestor chce nam zafundować parkingową patelnię na 4800 m kw , w odległości 7 m od bloku mieszkalnego. Więcej na wirek "kropka" pl Zainteresowanych proszę by tam zajrzeli. Warto !!!.

 • budowa biedry

  haha nic ście nie zrobili bo budowa sie już zaczeła wy mieszkańcy nie macie nic do gadania

 • Asia

  Potrzebna Biedronka ale w dolnych Bielszowicach przy Fińskich Domkach tam brakuje przy Kokota w pobliżu A4

 • Zibi

  Likwidują Tesco to Biedronka akurat się przyda . iIpo co te protesty ?

 • dan

  Wyjaśnienia wiceprezydenta są bezczelne. Nie jest winien? Nie wie, że obowiązkiem miasta jest dbanie o powiększanie zasobów zieleni , a nie ich umniejszanie? To mieszkańcy mają czuwać przy miejskiej tablicy ogłoszeń czy na sesjach, czy też miasto powinno wyjść naprzeciw mieszkańcom i odpowiednio wcześniej ich poinformować? Dlatego organizuje się te durne spotkania, podczas których miasto chwali się i żali, że nic nie może - trzeba było zorganizować spotkanie, kiedy był czas na sprzeciw mieszkańców! Za to wam płacimy!!! Jedno co dobrześ Pan powiedział, to że jakiś tam kowal zawinił, a cygana chcą powiesić. Cygana- czyli was. Ale kowal i cygan tak czy inaczej byli w zmowie.

 • mieszkanka tego osiedla

  Przecież władza tam nie mieszka ,więc głowy im nie wolno zawracać.Pozdrawiam!

  • mieszkanka tego osiedla
   2019-05-03 18:38
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • mieszkanka tego osiedla

  Za złą decyzję i za budowę bez zgody mieszkańców niech zapłaci ktoś ,komu akurat tak pasowało.

  • mieszkanka tego osiedla
   2019-04-16 13:47
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • xx

  miasto nie może zablokować budowy bo inaczej będziecie płacić koszty inwestorowi za utrudnianie i wy za to ludzie zapłacicie

 • marketów mamy dość

  Niech zapłaci winny tej decyzji.

  • marketów mamy dość
   2019-04-23 08:39
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Gosia

  Jak juz maja robic market w Rudzie,jakiejkolwiek dzielnicy i z dala od domow to niech budowlany postawią

 • maik

  Szanowni mieszkańcy Wirku-jeśli miasto nic nie może zrobić to poszperajcie w necie i dowiedzcie się kto z Rady Miasta pobiera kasę z Rady Nadzorczej RSM-nawet Wasz radny z Paderewskiego to jak miasto nie ma wpływu na decyzję? A może PWiK zablokuje z uwagi na coś-tam w Radie Nadzorczej jest pan Prezydent.

 • Francik

  panie Mejer, miał Pan ten grunt w swoich łapkach, spółdzielnia zgodnie z ustawą art 109 o gospodarce nieruchomościami was na piśmie powiadomiła że możecie ją kupić zgodnie z prawem pierwokupu, bez przetargu, i odrzuciliście tę możliwość, a teraz plujecie na spółdzielnię, nieładnie.

 • Truda

  Jeśli to prawda co piszesz, to szczytem bezczelności jest hipokryzja urzedu miasta. Zgoda na wycinkę tyż sie z luftu nie wzięła.

 • CzłekSukcesu

  Market daje możliwość zatrudnienia, zwłaszcza, że na Śląsku jest dużo bezrobotnych. W moim mieście, w jednej dzielnicy stoi w sumie 5 supermarketów: Dino, Biedronka, Biedronka, Aldi, Lewiatan a w całym Tomaszowie jest ich 12.

 • mieszkanka tego osiedla

  Postawcie sobie jeszcze ile chcecie,ale my nie z Tomaszowa .Wisi nam twoja rada.

  • mieszkanka tego osiedla
   2019-04-02 08:58
  • Ocena:
  • odpowiedz

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.

Drogi Użytkowniku!

Dokładamy wszelkich starań by korzystanie z naszego serwisu było dla Ciebie komfortowe.

Dlatego staramy się dopasować dostępne w nim treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu przez administratora danych osobowych w celach analitycznych i statystycznych.

Przez dalsze korzystanie, bez zmian ustawień w zakresie prywatności, z naszego serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.

Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić w przeglądarce ustawienia dotyczące plików cookies, a także uzyskać dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach z naszej Polityki Prywatności.

Przejdź do serwisu