Wiadomości z Rudy Śląskiej

Władze Rudy Śląskiej apelują do mieszkańców, aby nie dokarmiali dzików

 • Dodano: 2020-07-09 12:30

Podchodzą pod domy, wyjadają ze śmietników, niszczą trawniki, zdarza się nawet, że wchodzą na klatki schodowe. Są oswojone i przyzwyczajone do obecności człowieka. Mowa o dzikach, które rozpanoszyły się na dobre i utrudniają codzienne życie mieszkańców Rudy Śląskiej. Już nie raz pisaliśmy o tym problemie, a on wciąż jest aktualny.

- Chodzę na spacery z dwuletnim synem i bardzo często zdarza się tak, że musimy uciekać przed dzikami. Zawiadamiamy różne służby porządkowe, bo po prostu już nie radzimy sobie z tym problemem. Strach rano wychodzić z dzieckiem na ulicę – mówi pani Aniela, jedna z mieszkanek Bielszowic.

Jak poinformował wiceprezydent Krzysztof Mejer, z problemem dzików zmagają się przede wszystkim mieszkańcy Czarnego Lasu, Wirku i Bielszowic. Można je spotkać również w Halembie i Kochłowicach.

- W ostatnich tygodniach notujemy rekordową ilość zgłoszeń o pojawiających się w naszym mieście dzikach. Najwięcej interwencji mamy z trzech dzielnic: Czarnego Lasu, Wirku i Bielszowic. Ku naszemu zaskoczeniu najmniej dziki dają się we znaki mieszkańcom Halemby i Kochłowic, a więc dzielnic, które w naturalny sposób przylegają do kompleksów leśnych. To dowód na to, że dziki po prostu mieszkają w Rudzie Śląskiej - mówił Krzysztof Mejer.

Poza tym, że dziki nie boją się ludzi, to wyczuwają pożywienie. Dlatego apeluje się do mieszkańców, żeby nie wyrzucali odpadków poza teren swojej posesji, ponieważ stają się one łatwym pokarmem dla dzików.

- Dziki mieszkają tu, bo tu znajdują najłatwiejsze pożywienie. To pożywienie znajdują w pojemnikach na odpady lub też na naszych skwerach, wyrzucone przez mieszkańców. Apeluję do Państwa, byście bardzo zwracali uwagę na to, co robicie z resztkami jedzenia. Jeżeli wyrzucacie je do pojemników, pamiętajcie o zabezpieczeniu tych pojemników, bo dzik potrafi przewrócić 120-litrowy pojemnik. Jeżeli Państwu zależy na swoim bezpieczeństwie, naszym bezpieczeństwie, to bardzo Was proszę - nie dokarmiajcie dzików, nie wyrzucajcie bezmyślnie resztek jedzenia, bo dla nich jest to cenne pożywienie, dla którego żyją właśnie w mieście, a nie w lesie - mówił wiceprezydent.

Na sygnały mieszkańców odnośnie plagi tych zwierząt reagowały władze miasta. Od kilku lat na mocy decyzji Prezydenta Miasta prowadzony był odstrzał dzików. W ostatnich latach miasto zredukowało ich liczbę o 300 sztuk. Dodatkowo koła łowieckie redukują populacje tych zwierząt o kolejnych 200 sztuk rocznie. Mimo to wciąż są obecne w Rudzie Śląskiej.

Poprzednio oprócz odstrzału miasto podejmowało próby odławiania i wywozu zwierząt do większych, odległych kompleksów leśnych, nawet w rejon Pszczyny. Jednak, jak informują przedstawiciele rudzkiego magistratu, okazało się to całkowicie bezskuteczne, ponieważ dziki po krótkim czasie wracały.

Warto pamiętać, że odławianie i odstrzał nie są jedynymi sposobami rozwiązywania problemu dzikich zwierząt w mieście. Równie ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad, m.in.:

 • nie wolno gromadzić resztek żywności poza pojemnikami przeznaczonymi do zbierania odpadów komunalnych;
 • nie należy wyrzucać poza obręb ogródków rekreacyjnych pozostałości roślinnych, w tym warzyw i owoców mogących stanowić pokarm dzikiej zwierzyny
 • oraz w rejonie siedlisk ludzkich nie powinno się dokarmiać dzikiej zwierzyny.

To chociaż w części powinno zmniejszyć problem.

Warto również pamiętać, że w przypadku spotkania z dzikiem należy przede wszystkim zachować spokój – nie prowokować zwierzęcia i nie straszyć go. Dziki nie atakują bez powodu. Mogą to zrobić w obronie swoich młodych lub gdy są ranne i obawiają się ataku ze strony ludzi. Nie powinno się także traktować dzika jako atrakcji i go karmić.

Zobacz także

Komentarze (43)    dodaj komentarz »

 • Ika11

  Ludzie nie powinni chleba zostawiac przy smietniku np. Halemba Miedzyblokowa 4 i 6 tam dziennie nawet całe chleby wisza zrobcie kamery przy śmietnikach wtedy bedzie wiadomo kto tam daje

 • Ika11

  Ludzie nie powinni chleba zostawiac przy smietniku np. Halemba Miedzyblokowa 4 i 6 tam dziennie nawet całe chleby wisza zrobcie kamery przy śmietnikach wtedy bedzie wiadomo kto tam daje

 • Ika11

  Pani Prezydent niech wiecej lasu udostepnia developera wtedy bedzie sie dzialo

 • Bolo

  Polecam kontakt z Fundacją Niech Żyją, oni z pewnością pomogą rozwiązać problem i zrobią to charytatywnie.

 • Zoolog

  To jest nowy gatunek tzw dzik miejski. One prawdziwego lasu nie znają, dlatego odławianie nic nie daje, i tak wrócą do swojego rewiru, który nie rzadko ma kilkanaście km średnicy. A problemem są śmietniki na osiedlach, nie zamykane, z rozbebeszoną zawartością przez poszukiwaczy skarbów i ostatnio kontenerami bio, przyciągają zapachem jak magnes.

 • boluś

  Zaadniczo ludzie to świnie'pakujom sie do cudzego domu/lasu i robiom co kcom i jeszcze som oburzeni rewizytami. A Ci co ło tych "wizytach na stałe" decydujom to SUPER Wieprze z tych najrówniejszych wg.Folwarku Zwierzęcego Orwella

 • Wojtek

  Zwierzyna szuka swojego miejsca, skoro ludzie zajmują jej np. ul. Wirecka, parę lat temu kilka domów, reszta łąki i pola. Teraz plac budowy. I wiele jeszcze miejsc w Rudzie Śl. gdzie powstają osiedla domków, hale magazynowe itp.

 • Niktwazny

  Mieszkam na ul.Głównej i co chwilę wieczorem wędrują tu sobie dziki. Strach wyjść z psem na spacer nie mówiąc o dzieciach. Może powinno się je złapać i wywieźć a nie od razu odstrzelić.

 • Zenon

  A zrobiły coś komuś komuś? Ja częściej i większą odczuwam obawę, gdy wieczorem spotykam pewien typ moich bliźnich.

 • zrg

  Na Bykowinie często można spotkać całą wesołą gromadkę, czasem pojedyncze sztuki. Wielokrotnie widziałem je w okolicy ulic Kopalnianej, Sztygarskiej i Brygadzistów oraz na ogródkach za tymi ulicami, na nasypie kolejowym i na ulicy Pordzika.

 • Hc2

  Na Rybaczowce w Kochlowicach widzialam na wlasne oczy jak panstwo ktorzy prowadza lesny bar dokarmiaja dziki na oczach ludzi uwazajac to za atrakcje.Moze ktoś tym miejscem się zaintetesuje.Widzialam jak mieli dwie taczki sychego chleba i karmili je z ręki! !!!

 • zorg

  Jakby nie patrzeć to Rybaczówka jest na terenie lasu. Co innego dokarmianie dzików na osiedlach ;-)

 • Dziołcha z kontów

  Nie dziwne, że są najczęściej na WRK, CL czy BLSC, cały niegdyś poligon był ich i całe te tereny zielone, teraz leci tam trasa i coraz więcej nowych firm na "terenwch inwestycyjnych". Jakby ludzie pomyśleli zanim to wszystko się zaczęło, najpierw było wysiedlić ich do lasów, by mogły sobie spokojnie żyć, a dopiero "rozwijać" to miasto... Oh szkoda słów, w tym mieście to nic nie ma, już nawet tereny zielone nam wycinają i to jest walka że smogiem tak przy okazji? :(((

 • Wiola

  A Bykowina a Nowy Bytom? To już nie wspominacie. Na nowym B. Stara kopalnia lasek cały wycięty. Teraz minimum lasku co zostało na chorzowskiej do Otylii w stronę bykowiny to też masa dzików. I nie tylko ich. Jeszcze to im zabierzcie ten malutki lasek z którego i tak już wychodzą pod okna i za niedługo będziemy z dzikami w sklepie stać w kolejce bo zero roślin laskow będzie skutkowało że będą wchodzić do spozywczakow w których wyczuja jedzenie. Zostawić lasy a nie sprzedawać to i dziki będą w lasach a nie na mieście. Proste myślenie. Nie było wycinania lasów nie było problemu z dzikami.

 • lesny-byk

  Do Wiola mosz swiento racjo,to jest beszczelnosc wiekie swinstwo wrencz paskudztwo,gadzinie pchac siena łep do ich lesnego domu,pytanie co ta gadzina ma robic,jak ludzie gotujom jej takie swinstwa no i co????.

 • majk

  mam inny apel, nie dokarmiać polityków !

 • Kasia

  Wczoraj za szpitalem chodził na goduli

 • tbs

  Może nie przyjęli go na ostrym,i dlatego czekał za szpitalem hahahaha

 • Padre

  Na Halymbie było jedne szczylanie, ale mendy z działek zrobili dyskoteka i żodyn dzik ni pidloz na linia szczału. Taki był efekt odłowu. Terozki ludzie już ni dzwoniom, bo to ni ma sensu

 • wicher

  Na Bykowinie to samo,ryki smrud kopcenie granie głosne,piatek,sobota,niedziela,istny bajzel na .

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.