Wiadomości z Rudy Śląskiej

Władze Rudy Śląskiej komentują pogłoski o planach zamknięcia KWK Ruda

 • Dodano: 2020-07-28 13:15, aktualizacja: 2020-07-28 14:17

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach trwa właśnie spotkanie wicepremiera Jacka Sasina z zarządem Polskiej Grupy Górniczej oraz związkowcami. Górnicy mają usłyszeć szczegóły programu naprawczego spółki. Nieoficjalnie mówi się o planach zamknięcia kopalni Ruda oraz kopalni Wujek. Oświadczenie w tej sprawie opublikowały władze Rudy Śląskiej.

Wczoraj lotem błyskawicy Rudę Śląską obiegła wiadomość o planie ratunkowym dla Polskiej Grupy Górniczej, który ma zakładać zamknięcie trzech ruchów kopalni Ruda (Bielszowice, Halemba, Pokój) oraz kopalni Wujek. Są to informacje nieoficjalne, do których dotarli dziennikarze portalu BiznesAlert.pl.

W mieście i w sieci zawrzało. Do sprawy ustosunkowały się także władze Rudy Śląskiej. Na profilach w mediach społecznościowych Grażyny Dziedzic, Krzysztofa Mejera, Anny Krzysteczko i Michała Pierończyka pojawiło się oficjalne oświadczenie. W oświadczeniu możemy przeczytać, że władze miasta "z wielkim zaskoczeniem przyjęły informację o planie całkowitego zamknięcia KWK Ruda i Wujek".

- W ostatnich latach przedstawiciele rządu razem z prezydentem wielokrotnie zapewniali, że polskie górnictwo jeszcze przez wiele lat będzie filarem naszej gospodarki. Świeżo mamy w pamięci wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas jednej z Barbórek powiedział, że dopóki on będzie sprawował ten urząd, nie pozwoli, by ktokolwiek "zamordował" polskie górnictwo. Dlatego z wielkim zaskoczeniem przyjęliśmy informację o planie całkowitego zamknięcia KWK Ruda i Wujek. Wielu górników oraz członków ich rodzin czuje się dziś oszukanych. My, władze samorządowe Rudy Śląskiej, również tak się czujemy, zwłaszczazwłaszcza, że dowiedzieliśmy się o tym z doniesień medialnych, a rozmowy w tej sprawie toczą się za zamkniętymi drzwiami, bez udziału strony samorządowej - czytamy w oświadczeniu.

Władze miasta zaznaczają, że decyzja o zamknięciu kopalni może mieć katastrofalne skutki dla miasta. "Niewątpliwie odczujemy to bardzo boleśnie"

- Dziś trudno sobie wyobrazić, jakie konsekwencje dla miasta będzie mieć decyzja o zamknięciu kopalni. Niewątpliwe odczujemy to bardzo boleśnie. Z jednej strony mniejsze dochody budżetu miasta, a z drugiej piętrzące się problemy społeczne związane ze zwolnieniami górników sprawią, że będą nas czekać bardzo trudne miesiące. Trzeba pamiętać o tym, że dla wielu górników „gruba” jest całym ich światem. Trudno będzie im się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Proponowane im odprawy nie rozwiążą ich problemów. Byliśmy tego świadkami pod koniec lat 90-tych ubiegłego stulecia - czytamy w oświadczeniu.

Władze Rudy Śląskiej uważają, że nie można podejmować decyzji o likwidacji dwóch kopalń bez opracowania programu transformacji całego regionu.

- Podobnie, jak strona społeczna uważamy, że nie można podejmować decyzji o likwidacji dwóch kopalń bez opracowania programu transformacji całego regionu. Oczekujemy, że do rozmów w tej sprawie, oprócz związków zawodowych działających w Polskiej Grupie Górniczej, zostaną również zaproszone samorządy, które w dużym stopniu będą musiały poradzić sobie ze społecznymi skutkami restrukturyzacji największej spółki górniczej w Unii Europejskiej - czytamy w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach trwa właśnie spotkanie wicepremiera Jacka Sasina z zarządem Polskiej Grupy Górniczej oraz związkowcami. Górnicy mają usłyszeć szczegóły programu naprawczego spółki. O szczegółach tego planu poinformujemy już wkrótce.

Zobacz także

Komentarze (50)    dodaj komentarz »

 • Hanyspatyk

  Ale po co zamykać kopalnie oddać w ręce prywatnego inwestora on zadba o to żeby zaczęło to funkcjonować jak należy. Skończą się przywileje górnicy zaczną pracować wydajnie i przestanie się wydawać pieniądze państwowe bo państwowe to niczyje a prywatny sobie na to nie pozwoli. Owca cała i wilk syty

 • Hugo

  Nowy porządek świata wykończy śląskie kopalniane matki żywicielki ,agonia górnicza pomału się kończy pod pretekstem zjadliwego wirusa.

 • Łuk

  Oj tam "matki żywicielki".... To nie są lata 90-te, że był tylko przemysł. Teraz masz szereg innych gałęzi siła rzeczy rozwiniętych też w naszym mieście. Można zmienić branżę, założyć coś swojego. Wszystko zależy od człowieka. Pewnie, że będą sytuacje w których ktoś sobie nie poradzi, taka kolejność w życiu w państwie kapitalistycznym. Na pewno na plus i to ogromny jest fakt, że jesteśmy w UE przez co rynek pracy jest nieograniczony!

 • boluś

  Do kogo OBCY? Do tego łobcy! Problem na łączach . Nykiere txt niy przechodzom. bezto som lekućko niyspójne .A fto niy rozumie niych se włoncy tłumacza abo niy czyto.

 • Ziga

  Ludzie po co ten hejt i te zlosliwosci. Od dawna mowi sie o likwidacji kopaln. Wiem ze to u nas tradycja ale to nieuniknione i trzeba sie z tym pogodzic. Wszystko co fajne szybko sie konczy. Zmiana pracy to nic fajnego tym bardziej ze zatrudniajac sie myslimy ze do emerytury dotrwamy. Takie czasy nigdy nie mozna byc niczego pewnym. To nie dotyczy tylko kopaln ale i innych zakladow pracy

 • boluś

  A proponowołch tylko zaoszczędzić w ciężkich czasach na Mejerze ok.400 tysi rocznieoficjalnie/ i kupić mu bilet w jedna strona do Kartuz/nie wspominajonc o rubych milionach kiere wydaje na głupawki. I o ewentualnych oszczędnościach kiere można włonccyć wyłoncajonc ta banda kierujonco UM i spółkami miejskimi. Tela kasy do uratowanio !

 • Yo

  To jakiś kod czy język obcy?

 • no to co?

  a Yo to jakiś kod czy tylko ograniczenie umysłowe

 • Rudziorz

  I ty miyszkosz na Slasku?

 • Fredi

  Mam pytanie, dlaczego wyborcy PO to ludzie z marginesu społecznego, z patologicznych rodzin? żerujących na uczciwych ludziach płacących podatki. Dodam że z naszych podatków żyją urzędasy , czyli żerują na uczciwych ludziach, PO to patologia.

 • Emila

  Myślisz chyba o PIS na nich głosują patole 500+ itp

 • Truda

  Coś się popiórkało, Fredi.

 • grzegorz

  Przypomnę decyzję o zamknięciu Pokoju wydało P O. Zaraz będą minusu bo platfus tylko to potrafi.

 • bolek

  Spotkanie z Kopaczką w Katowicach ale platfus woli nie pamiętać

 • moschee

  Ale będzie z spalarni śmieci,,,tańszy prąnd , i organizacja ,,, będzie miec z spalarni ,, zyski ,, no i ludzie z Rudy Śl, Migrować ,, Antypody .... Trza górników , tam

 • Dave

  Dziedzic już robi pod siebie, bo będzie tu miała drugi Wałbrzych.

 • Monika

  Zamknięta kopalnia w Wałbrzychu pozwoliła na rozeój tego miasta.W okolicach Słupca stworzono strefę ekonomiczną,która dała byłym górnikom pracę.Miasto odżyło jest czyste i ładne.Co prawda nie ma emerytów w wieku 45 czy dodatkowych trzynastek czy czternastek ale ludzie dostosowali się i jest dobrze a był to największy pracodawca w tej okolicy.Macie już świadomość od kołku dobrych lat że to jest nierentowne .Należy już myśleć o przekwalifikowaniu się każdy zdrowo myślący tak powinien zrobić.

 • mick

  Co najmniej od 2 lat wiadomo, że Pokój miał fedrować do końca 2021. Taki był pierwotny plan. O ile dobrze pamiętam, Bielszowice miały fedrować przez kolejne 3 lata czyli do końca 2024. Więc władze miasta niech teraz propagandowo nie udają, że są zaskoczone. Widać jaki przyjęły front. A powinny przyjąć nasz front, czyli miasta. Ehh, politycy...

 • Tom

  Niech dalej pajacuja z trzaskowskim......

 • Tom

  Niech dalej pajacuja z trzaskowskim......

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.