Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wręczenie honorowych szpad górniczych w Bielszowicach!

 • Dodano: 2019-12-04 12:00

Wczoraj z okazji Barbórki w bielszowickim Domu Kultury odbyła się oficjalna akademia okolicznościowa, podczas której najbardziej zasłużeni górnicy otrzymali medale i szpady, które są symbolem wolności stanu górniczego.

Na początku uroczystości dyrektor KWK Ruda - Krzysztof Kiełbiowski odczytał list pełnomocnika Rządu do Spraw Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego - Adama Gawędy, skierowanego do górników.

- Jest taki szczególny dzień w życiu górników i wszystkich związanych z tym zawodem, kiedy w uroczystej i radosnej atmosferze wyrażają dumę z wykonywanej pracy i jej znaczenia dla Polski. To dzień ich patronki - świętej Barbary. Wszystkich pracowników KWK Ruda zebranych na uroczystym spotkaniu z okazji Barbórki zapewniam o moim najwyższym szacunku. Polskie górnictwo węglowe od dawna jest jednym z sektorów gospodarki współdecydującym o bezpieczeństwie energetycznym kraju. To poważne wyzwanie. Tegoroczne górnicze święto obchodzimy w szczególnym momencie. Na naszych oczach zachodzi transformacja energetyczna. W polskich realiach musimy zachować ewolucyjny charakter zabezpieczający przed drastycznym wzrostem cen energii. Przed naszym krajem, w którym węgiel stanowi podstawę bilansu energetycznego stoi wielkie wyzwanie. Nadal musimy czynić starania, aby polskie górnictwo było efektywne i nowoczesne. Oparte na zdrowej, ekonomicznej podstawie. Pragnę przy tym podkreślić, że węgiel przez lata będzie ważnym paliwem napędowym naszej gospodarki - pisał w liście Adam Gawęda.

Później zebrani na uroczystości, uczcili minutą ciszy pamięć o górnikach, którzy odeszli na "wieczną szychtę".

W spotkaniu wzięli także udział: senator Dorota Tobiszowska, poseł Marek Wesoły, wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer oraz wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski.

- Szanowni Państwo spotykamy się w przededniu naszego święta - Barbórki. To już czwarta Barbórka naszej zespolonej kopalni Ruda. Dla wszystkich górników obchody naszego święta ze swoimi zwyczajami i tradycjami to czas szczególny. To czas wyjątkowy. To dni o niepowtarzalnym uroku i atmosferze. Dlatego z radością witam wszystkich przybyłych na dzisiejszą uroczystość naszej kopalni. Liczna obecność zaproszonych gości, to dowód na to, że nasze święto jest również okazją do wyrażenia szacunku dla naszego zawodu przez osoby i instytucje działające w naszym otoczeniu. Dziękuję za waszą obecność w imieniu braci górniczej KWK Ruda - mówił dyrektor KWK Ruda - Krzysztof Kiełbiowski.

Po przemówieniach najbardziej zasłużeni górnicy zostali odznaczeni medalami i szpadami, które są symbolem wolności stanu górniczego. W tym roku wyróżnionych zostało: 287 pracowników, którzy kopalni poświęcili co najmniej 25 lat. 81 górników nabyło prawo do noszenia honorowej szpady górniczej. 114 pracowników otrzymało odznakę "Zasłużony dla kopalni Ruda". Odznakę "Zasłużony dla górnictwa Rzeczpospolitej” otrzymało 36 osób. Wyższe stopnie górnicze otrzymało 406 osób.

Kopalnia Węgla Kamiennego Ruda – to przedsiębiorstwo górnicze z siedzibą w Rudzie Śląskiej, należące do Polskiej Grupy Górniczej, składające się z trzech dawnych kopalń węgla kamiennego: kopalni Bielszowice, Halemba-Wirek i Pokój, połączonych administracyjne w jedno przedsiębiorstwo.

Zobacz także

Komentarze (11)    dodaj »

 • Górnik

  Hajer godo ło świyżym lufcie a durch kopci w doma w kafloku.

 • endzi

  Ajik z Kafałzu ha ha

 • elij

  ciu.. e za 25 lot w [...]ie i gumofilcach szpada.. ale się docie nabierać.. a te co majom medali jak brezniew c[...]a zjechali

 • kret

  Nikt nikogo do kopalni kilofem nie goni. Jeśli ktoś decyduje się na pracę w kopalni to powinien zapoznać się z realiami.

 • hanys

  Tyn na 48 fotce po prawyj,to te medale kupioł chyba na allegro,bo niby za co mioł dostać.

 • alois

  ino tym rylom pyndzyje po 5 tys bydzie cza płacić

 • Yogi

  Zaś Mejer.....

 • Hajer

  Ryle c..mi się zajmują.Na szczęście gruby w naszym mieście niedługo przejdą do historii i już nie będzie uprzywilejowanych grup społecznych.A najważniejsze że bydymy dychać świeżym luftem,bo bydymy grzoć gazem z terminala we Świnoujściu

 • Smog w górach

  D...Hajer jak smog jest nawet w gorach. Jak zamkną kopalnie to basztardy i inne zorty przyjezdnych bydom s...do siebie na wieś w Polskę.

 • Adi

  Ja jak bydziesz cały rok na kole za[...]ioł a nie [...]a autym wozioł to może podychosz świeżym luftym

 • dddd

  Wierzysz w to, że bydzie dychoł świeżym luftem ? :D Chłopie się ogarnij :):):):):)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.