Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wszystkich Świętych - zmiany w organizacji ruchu

 • Dodano: 2018-10-29 08:15, aktualizacja: 2018-10-29 10:06

Wizyty na grobach najbliższych, zmiany w organizacji ruchu w rejonie cmentarzy, wzmożone patrole funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, kwesty oraz upamiętnienie osób zasłużonych dla miasta – tak upłynie dzień Wszystkich Świętych w Rudzie Śląskiej.

1 listopada o godz. 6:00 nastąpi zmiana w organizacji ruchu w rejonie rudzkich cmentarzy. Przed cmentarzami zostaną wyznaczone też specjalnie oznaczone miejsca dla pojazdów osób niepełnosprawnych. W bezpiecznym dotarciu do rudzkich nekropolii pomogą mundurowi regulujący w tym dniu płynność ruchu drogowego.

Dla funkcjonariuszy rudzkiej Straży Miejskiej „Akcja Znicz” trwa już od pierwszych dni października.

Zwiększyliśmy częstotliwość patroli w okolicach cmentarzy z myślą o bezpieczeństwie osób porządkujących nagrobki. Chodzi też o zapobieganie ewentualnym kradzieżom kwiatów, czy niszczeniu miejsc pochówku. Kontrolujemy oraz chronimy porządek w miejscach publicznych – tłumaczy Dariusz Kozłowski, zastępca komendanta Straży Miejskiej. – 1 listopada, ze względu na tymczasową zmianę organizacji ruchu, prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na znaki drogowe oraz zachowanie ostrożności – apeluje.

„Akcja Znicz” dla funkcjonariuszy Policji rozpocznie się 31 października w godzinach porannych i potrwa do 4 listopada, do godz. 22:00. W tym czasie mundurowi we zmożony sposób sprawdzać będą prędkość, z jaką jadą kierowcy, ich trzeźwość, stan techniczny aut. Będą kontrolować zachowanie kierowców pod katem poruszania się zgodnie ze zmienioną miejscowo organizacją ruchu oraz pod kątem wykroczeń popełnianych wobec pieszych.

Dzień Wszystkich Świętych będzie po raz kolejny okazją do ratowania zabytków cmentarnych i wsparcia funkcjonowania rudzkiego hospicjum. Towarzystwo Miłośników Orzegowa przeprowadzi kwestę na rzecz ratowania zabytków starej nekropolii w Orzegowie. Wolontariusze, w tym rudzcy harcerze o godz. 8:00 pojawią się na obu częściach cmentarza komunalnego oraz na starym cmentarzu parafialnym. Będzie ich można spotkać do godz. 18.00. Z kolei przy cmentarzu parafialnym w Bielszowicach uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 wraz z rodzicami oraz nauczycielami zbierać będą pieniądze na wsparcie działalności hospicjum stacjonarnego w Rudzie Śląskiej. Wolontariuszy wyposażonych w specjalne koszulki oraz puszki przy wejściu do nekropolii będzie można spotkać w godzinach od 8:00 do 16:00.

1 listopada zapłoną znicze w całym mieście. W tym szczególnym dniu władze Rudy Śląskiej tradycyjnie chcą upamiętnić osoby, które wpisały się w historię miasta. Kwiaty złożone zostaną na 17 grobach wojennych, 11 grobach osób zasłużonych dla miasta, byłych prezydentów i radnych oraz miejscach pamięci narodowej.

Ważne, by w tym szczególnym dniu przypomnieć sobie o osobach, które tak wiele dobrego zrobiły dla Rudy Śląskiej. Zachęcam do tego wszystkich mieszkańców – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.


Poniżej przedstawiamy szczegółowo zmiany w ruchu drogowym, obowiązujące 1 listopada od godz. 6:00 do godz. 22:00 w poszczególnych dzielnicach Rudy Śląskiej:

1. Dzielnica Ruda:

 • przy ul. Porębskiej.

Od ul. Wolności wjazd możliwy jednokierunkowymi ulicami: Brańskiego i Kościelną, natomiast wyjazd jednokierunkowymi ulicami: Staszica oraz Porębską w kierunku ul. Zabrzańskiej. Parkowanie wyznaczone będzie wzdłuż ul. Brańskiego po lewej stronie oraz na odcinku jednokierunkowym ul. Kościelnej. Na odcinku ul. Porębskiej wzdłuż cmentarza będzie obowiązywał zakaz ruchu, który nie dotyczy dojazdu osób niepełnosprawnych do parkingu.

2. Dzielnica Godula:

 • przy ul. K. Goduli.

Odcinek ul. Przedszkolnej oraz ul. Fabrycznej będzie jednokierunkowy. Będzie można zaparkować pojazd na parkingach pomiędzy placówkami handlowymi oraz na ulicach Przedszkolnej i Fabrycznej po lewej stronie.

3. Dzielnica Orzegów:

 • przy ul. Kard. Hlonda.

Parkowanie dozwolone na ulicach Hlonda i Bytomskiej po lewej stronie, ulice te będą jednokierunkowe.

4. Dzielnica Bykowina:

 • przy ul. 11 Listopada.

Na jednokierunkowej ul. 11 Listopada parkowanie będzie możliwe jednostronnie. Parkować można będzie na odcinku ul. Potyki, gdzie zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy.

5. Dzielnica Halemba:

 • przy ul. 1 Maja (cmentarz komunalny).

Na ul. 1 Maja parkowanie będzie dozwolone na wydzielonych pasach postojowych pomiędzy cmentarzem a skrzyżowaniem z ul. Nowy Świat oraz na ulicach Chłopskiej i Strzelców Bytomskich, które w tym dniu będą ulicami jednokierunkowymi. Ponadto będzie możliwość parkowania na skrajnym pasie w kierunku Halemby.

 • przy ul. 1 Maja, Brodzińskiego.

Parkowanie będzie możliwe na ul. Brodzińskiego, a osoby niepełnosprawne będą mogły pozostawić pojazd na wyznaczonym miejscu na ul. 1 Maja.

 • przy ul. Traugutta.

Ruch jednokierunkowy zostanie wprowadzony na odcinku ulicy Kaczmarka od ulicy Burszki do ulicy Traugutta oraz na ulicy Traugutta od ulicy Kaczmarka do ulicy Kochłowickiej. Parkowanie będzie dozwolone po lewej stronie przedmiotowych dróg.

6. Dzielnica Wirek:

 • przy ul. Magdziorza i Brata Alberta.

Powyższe ulice będą jednokierunkowe, parkować będzie można po lewej stronie ulicy. Osoby niepełnosprawne będą miały wydzielony parking na ul. Brata Alberta.

 • przy ul. Nowary, Ściegiennego.

Ulice Ściegiennego, Czajkowskiego, Zdziebkowskiej będą jednokierunkowe. Parkowanie po lewej stronie tych ulic.

 • przy ul. 1 Maja.

Ulica Polna będzie jednokierunkowa, parkowanie po jej lewej stronie.

7. Dzielnica Nowy Bytom:

 • przy ul. Chorzowskiej.

Ul. Ratowników będzie jednokierunkowa od wyjazdu z parkingu do ul. Pokoju. Parkowanie możliwe będzie na parkingu przy ul. Chorzowskiej (wjazd od ul. Ratowników) i przy ul. Ratowników po jej lewej stronie za wjazdem na parking.

 • przy ul. 1 Maja, Hallera.

Od skrzyżowania powyższych ulic w kierunku dzielnicy Ruda oraz w kierunku dzielnicy Wirek na ul. 1 Maja zostaną wydzielone pasy postoju.

8. Dzielnica Kochłowice:

 • przy ul. Wyzwolenia, Oświęcimskiej.

Miejsca postojowe zostaną wyznaczone na ulicach Oświęcimskiej i Krakowskiej. Na ul. Wyzwolenia dopuszczony będzie postój tylko dla osób niepełnosprawnych w zatoce parkingowej.

 • przy Alei Dworcowej.

Aleja Dworcowa będzie jednokierunkowa, postój po jej lewej stronie. Wyjazd ulicą Do Dworca.

9. Dzielnica Bielszowice:

 • przy ul. Kokota.

Osoby niepełnosprawne będą miały wyznaczone stanowiska przed bramą cmentarza. W celu zmniejszenia utrudnień zalecany jest postój na ulicach Powstańców Śląskich, Bielszowickiej i Równoległej.

Komentarze (8)    dodaj »

 • Rajmund

  Nojgorsze som te ludzie co jakby mogli to pod som nagrobek podjadom. Rozumia, że np. jakoś starszo oma albo opa kery mo doprowdy problym z poruszaniem, to taki niech sie wjedzie kajś blisko kerchowa, ale kaj tam. Nojbliżyj zawsze musi podjechać nowobogacki Janusz we swoim SUV-ie na kredyt bo musi pokozać, że go stać

 • Pamietajcalyrok

  No i znowu katolicy wyjma swoje futra z mysich norek, wyrzuca z grobow ozdoby wielkanocne i beda kontemplowac u boku stesknionej rodziny na kazdy temat tylko nie na ten przy ktorego grobie stoja...zenada.

 • Bozena

  Nie chcesz tego oglądać,nie musisz w tym dniu wychodzić.Swiadczy to tylko o twojej kulturze

 • Pamietajcalyrok

  No wlasnie kultura i szacunek do zmarlych...dla kazdego znacczy cos innego zdaje sie.

 • mieszkaniec-wyborca

  Przecież na Rudzie 1 Branskiego od Wolności póki co rozkopana, chyba, że cos na szybko zrobią.Nigdy nie zrozumiem czym się kierują wyznaczając kierunek ruchu na Hlonda, bardziej sensowny w ten dzień byłby przeciwny kierunek. No i kolejny rok, kiedy 121 nie podjedzie po cmentarz, a byłoby to super rozwiązanie.

 • erasums

  Stada baranów znowu wyruszą na drogi. Takiego zgromadzenia kretynów darmo szukać w innych częściach Europy.

 • wyjedź do NIemiec

  Natomiast nie brakuje tam takich pa[...]oków jak Ty, którym wszystko przeszkadza.

 • Bladius

  Tobie pewnie nie prrzeszkadza, że debile parkują na chodniku mimo że jest zakaz albo na trawie. Nie jeden baran z tyłu mo miejsca na pół auta a i tak się w[...] na 1.5 metrowy chodnik. Albo imbecyle co parkują centralnie na przejściu dla pieszych i zbyt blisko bo ciężko pojąć co to zakaz 10metrow przed i za przejściem. Auto to przywilej a nie obowiązek

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również