Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wybierz się na spacer z "Rudzką mAPPką"!

  • Dodano: 2020-10-05 09:45

Nadchodząca szybkimi krokami polska jesień ozłoci wkrótce nasze parki i ogrody feerią ciepłych barw. Mimo, iż tegoroczne lato już przeminęło, to liczymy jeszcze na wiele pogodnych dni, które można będzie wykorzystać na spacery. Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej przygotowało narzędzie, które posłuży do zaplanowania i uatrakcyjnienia rodzinnych wypraw.

Od kilku dni można zobaczyć oraz pobrać na swój telefon "Rudzką mAPPkę". Jest to aplikacja webowa, którą można przeglądać na komputerze oraz mobilna z interaktywną mapą miasta działająca na smartfonach. Dodatkowo wyposażona jest w systemy obsługi dla osób niepełnosprawnych. Będzie ona zapraszać do zapoznania się z dziejami miasta i stanowić pewną bazę wiadomości sugerującą i umożliwiającą rozpoznanie terenu. Wszystkie materiały archiwalne, zdjęcia i grafiki pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Informacje o najważniejszych zabytkach i miejscach historycznych

"Rudzka mAPPka" to aplikacja miejska przedstawiająca informacje o najważniejszych zabytkach, miejscach historycznych i obiektach przemysłowych, nawet tych już nieistniejących, w Rudzie Śląskiej. Prezentuje także znane rudzkie postacie oraz znamienite rody, które wywarły ogromny wpływ na rozwój miasta. Znajdziemy w niej wiele informacji, ciekawostek etnograficznych i historycznych, legend, a także propozycje spacerowych tras po najciekawszych zakątkach każdej z dzielnic. To wszystko pozwoli na poznanie historii i architektury miasta.

Główne zakładki tematyczne to: 

  • "Legendy", 
  • "Obiekty Obszaru Warownego Śląsk na terenie Rudy Śląskiej", 
  • "Rody arystokratyczne", 
  • "Zakłady przemysłowe" 
  • i "Granica polsko-niemiecka 1922".

Ułatwią one poruszanie się po aplikacji i wybór interesujących nas miejsc i obiektów. Wszystkie obiekty mają dokładnie wyznaczoną lokalizację na mapie, urozmaicone są opisami oraz bogatym materiałem ikonograficznym. 

- Dzięki zdjęciom archiwalnym dowiemy się, jak Ruda Śląska wyglądała w minionych latach i możemy to porównać do współczesności. Wiele miejsc jest ilustrowanych krótkimi filmami oraz zdjęciami prac autorstwa znanych śląskich i lokalnych grafików i malarzy - czytamy na stronie rudzkiego muzeum.

Gry terenowe i zagadki multimedialne

Kolejnymi funkcjami aplikacji są gry terenowe i zagadki multimedialne. Pozwolą one zainteresowanym, zarówno turystom, jak i mieszkańcom Rudy Śląskiej, na poznanie miasta z nieco innej strony. Jest to doskonała propozycja dla indywidualnych użytkowników, ale przede wszystkim dla rodzin z dziećmi czy wycieczek szkolnych. Edukacja poprzez zabawę, odkrywanie tajemnic, poznawanie ciekawostek i rozwiązywanie zagadek jest zdecydowanie dużo bardziej atrakcyjna. 

- Warto dodać, że zadania (o różnym stopniu trudności) będą wymagały dobrej kondycji fizycznej oraz sprawności intelektualnej. Swoim wynikiem będzie można się podzielić ze znajomymi, zachęcając ich do wspólnej zabawy - czytamy na stronie rudzkiego muzeum.

Aplikacja ma interaktywny charakter. Każdy użytkownik aplikacji może podzielić się z innymi swoimi przemyśleniami, wspomnieniami, a także archiwalnymi fotografiami lub współczesnymi zdjęciami. Jednakże treści te będą moderowane przez pracowników muzeum.

Kultura w sieci!

Projekt, którego pomysłodawcą jest Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci!". Program ten jest elementem tarczy antykryzysowej w kulturze związanej z pandemią COVID-19. Wspiera zadania rozwijające kapitał kulturowy odbiorców za pomocą narzędzi internetowych i rozwój kompetencji cyfrowych odbiorców oraz kadr kultury. Celem programu jest finansowe wsparcie projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia on-line. Wśród 5948 aplikujących z całej Polski rudzkie muzeum znalazło się w gronie beneficjentów programu.

W pierwszych dniach października nastąpiło uruchomienie strony http://rudzkamappka.pl, na której można pobrać darmową aplikację na system Android i iOS. Jest ona dostępna nieodpłatnie bezpośrednio w Google Play i App Store. "Rudzką mAPPkę" honorowym patronatem objęła Pani Grażyna Dziedzic Prezydent Miasta Ruda Śląska.

Komentarze (15)    dodaj »

  • Xxx

    „Wybierz się na spacer po rudzie i zobacz największe skupisko patologii żyjącej w naturalnym środowisku, która jest wspomagana przez rządzących. Uważaj na nogi, bo jak wpadniesz do jednej z tysiąca zapadniętych gulikow czy dziury to obudzisz się w nowym świecie- świecie firmy pre zero, gdzie polewają truskawki płynnym złotem i je jedzą, a ty biedaku Polaku plac im więcej za nic nie robienie (a przepraszam! Raz na dwa tygodnie może przyjadą, ale smieci które są obok bo już się nie mieściły to panienki nie dotkną)” zarąbista wycieczka.

  • hanys

    ło jakiyjś mrówczej górce w tyj lappce jest napisane, a jo niy wiym co to? jo znom ino mrowczo górka! gorole wszysko poradzom z[...]ić!

  • boluś

    Te wyburzone bunkry i przeznaczone do wyburzynia OWŚ tyż tam som? A z zakładów przemysłowych kiere? Te po których niy ma śladu? Tak skutecznie je usuwano bez łostatnich trzynziści roków że zostało może ? 5% tego co boło! Lepij nopiszcie kiela ta Appka pod "honorowym"patronatym Dziedzic podatników kosztowała i fto na tym zarobioł? Jedyn pewny TYP już je!"honorowy" zastympca

  • Lark

    Akurat np rudzkie cynkownie zostały w większości zlikwidowane i skutecznie usunięte jeszcze przed wojną. To też jest wina prezydent miasta z początku XXI wieku? Appka pozwala zobaczyć jak wygladaly i gdzie się znajdowały. Zle?

  • boluś

    Doczytołś? napisołch wyrażnie ło ostatnich 30 rokach ! a ty chrzanisz ło przedwojniu! A noszo władzuchna łod lot mo problymy z prawdomównościom.

  • Muzeum

    Apka ma z zasady charakter rozwojowy. Schrony będą dodawane sukcesywnie. Idąc od pn miasta. Pkt Oporu Godula. Potem reszta. Także te wyburzone i przeznaczone do wyburzenia. Sensem tej apki jest interaktywnosc, użytkownik może na mapę nanieść zapamiętane przez siebie obiekty np cegielnię na Rudzie, Szyb Leon, Minerwa, Schlaffhaus na Frynie, lodziarnię u Wieczorka, piwiarnię Białdygi itp. Do każdego obiektu można napisac też swój komentarz. Pojawia się obiekty sportowe, w części też już nieistniejące i inne. Więc do dzieła. Oddajemy Państwu narzędzie do dzielenia się materiałami i wiedza. Liczymy na Rudzian.

  • boluś

    Syćko wyburzcie i przenieście do wirtala. Odpadnom koszty utrzymania zabytków,place po nich bydzzie szło wyprzedać ! Zacznijcie łod Muzeum' a kiela sie do zaoszczędzić na etatach?

  • Karl

    Ponoć w tym mieście nie ma na nic pieniędzy, a tu proszę na bezsensowne pomysły jednak są. Czy może członkowie rady miasta wraz z wszechwiedzącą panią prezydent po zamknięciu grubów mają w swych tęgich głowach plany uczynienia z rudy śląskiej kurortu turystycznego ?

  • Muzeum

    Szanowny Panie aplikacja została sfinansowana z projektu ministerialnego, na który muzeum pozyskało środki w ramach projektu "Kultura w sieci".

  • Lark

    Z tego co napisano w artykule to owa aplikacja została przygotowana za pieniądze z projektu ministerialnego, nie z budżetu miasta. Ale po co czytać cały artykuł skoro mogę dowalić władzom miasta po przeczytaniu nagłówka?

  • Kieres

    Bezsensowne to są właśnie takie wypowiedzi. Mamy rok 2020 i aplikacja mobilna jest dziś nieodzownym elementem każdego przedsięwzięcia, z każdej dziedziny naszego życia. Takie aplikacje są po to, żeby motywować do poznawania naszego otoczenia, do zdrowego i bardziej intensywnego trybu życia. Szkoda jedynie, że powstała tak późno. Poza tym, żeby aplikacja spełniała swoją rolę i zaciekawiała, to musi się rozwijać. Podanie tylko pewnych faktów, zdjęć czy wizualizacji spowoduje, że w pewnym momencie uzupełnimy naszą wiedzę i aplikacja przestanie być potrzebna a chyba nie o to chodzi.Warto uzupełnić ją o inne funkcjonalności, które będą aktualizowane na bieżąco. No i postawić na interaktywność (podobno już jest), bo bez tego aplikacja umrze.

  • Muzeum

    Taka jest koncepcja. Mamy kolejne pomysły i jesteśmy otwarci na sugestie użytkowników. Pozdrawiamy :)

  • boluś

    Mejerowi i inkszym wybitnym relokowanym do Rudzkich Koryt pewnie sie przido' zocznom sie odnajdywać w terenie. Do niydowna mieli z tym problym a terozki po sprawie ?

  • marko

    Karl. "Podzieliłem" ludzi na zadowolonych z życia, niezadowolonych z życia i ......na tych od urodzenia niezadowolonych.Opisywana mAPPka ma ciekawą "funkcję" cytuję..."- Warto dodać, że zadania (o różnym stopniu trudności) będą wymagały dobrej kondycji fizycznej oraz sprawności intelektualnej. Swoim wynikiem będzie można się podzielić ze znajomymi, zachęcając ich do wspólnej zabawy - ...." Głowa do góry Karl :)

  • boluś

    A tyś je sprawny intelektualnie?fizycznie?czy psychicznie?bo samozadowolenia jak widać ci niy brakuje!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również