Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wycinka drzew wzdłuż ulicy Janasa częścią przebudowy. Mieszkańcy podnoszą alarm

 • Dodano: 2021-07-05 08:00, aktualizacja: 2021-07-28 15:54

Już niedługo rozpocznie się przebudowa ulicy Janasa w Rudzie Śląskiej. Projekt przebudowy budzi jednak wątpliwości w mieszkańcach miasta. Dokonanie rozbudowy wiąże się z wycięciem znacznej ilości drzew. Rudzianie skarżą się, że z miasta masowo znika zieleń.


Długo wyczekiwana przebudowa

Do 14 lipca miasto czeka na oferty oferty w postępowaniu, które wyłoni wykonawcę inwestycji przy ulicy Janasa. Koszty rozbudowy sięgają 7,6 miliona złotych. Planowane jest położenie nowej nawierzchni na jezdni i chodnikach, powstaną parkingi przylegające do jezdni oraz osobny parking przy ulicy Emanuela Smołki. Na miejscu pojawią się także nowe latarnie LED. Najwięcej funduszy zostanie jednak przeznaczonych na rozbudowę infrastruktury podziemnej.


Obawy mieszkańców

Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej udostępnił plan, według którego zostanie przeprowadzona przebudowa ulicy Janasa. Mieszkańcy zauważyli, iż wiąże się ona z wycinką drzew, których w Rudzie Śląskiej jest już coraz mniej. Nie są z tego faktu zadowoleni. Wskazują, że w innych miastach ilość zieleni stale się zwiększa – w Rudzie Śląskiej ta tendencja jest odwrotna. Zaznaczają również, że zieleń pomaga nieco wyciszyć miejski zgiełk, a także znacznie upiększa okolicę. 

- Drzewa przynajmniej zasłaniają i wyciszają pociągi które mamy za oknem, nie rozumiem po co parking aż do mostu. Drzew przy ulicy Ligonia i Miarki też nie da się zachować? No bez przesady. Chyba nie wszystkie trzeba wycinać? – skarży się jedna z Rudzianek na grupie facebook'owej "Radzi Rudzie".


Co na to władze?

W sprawie głos zabrał Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej, który aktywnie działa w social mediach. Stwierdził, że niestety nie ma możliwości ocalenia drzew, gdyż drogi buduje się, stosując się do określonych zasad, których nie sposób zignorować.

-Dróg nie remontuje się i nie buduje się według "widzimisię" tylko według określonych zasad. Te zmieniły się od czasu, kiedy zasadzono tam drzewa. Przykro mi, ale to nie my ustalamy te przepisy... nie da się tych drzew ocalić – pisze Krzysztof Mejer, odnosząc się do skarg mieszkańców.

Z planem przebudowy ulicy Janasa można zapoznać się TUTAJ.

Komentarze (34)    dodaj »

 • boluś

  Przebudowa Janasa je po to by przygotować nostympny front robót dla Drogopolu czyli pociągnąć kasę z Unii i Miasta. Poszła kasa na projekty' przy okazji "załatwić" przebudowę odcinka Wolności do Adrii . Wybudować parkingi pod Dom Kultury bo się auta urzędników nie mieszczą dwa razy do roku na DziedzcOWYM PITOLENIU.znocy spotkaniach z mieszkańcami. No i brakuje parkingów dlo pracowników Bara'bary. ITD

 • rider

  Najczęściej na spacer do parku jadę do Bytomia (Fazaniec), na rower też Bytom (lasy Stolarzowice - Miechowice), na plac zabaw (Koksownia Orzegów), na rolki (Burloch, też Orzegów). Aż miło wraca się wyremontowaną ul. Piastowską (czekam na remont pozostałej części). Teraz jest szansa odnowić Janasa, niby boczna, niewidoczna jednak codziennie jadę tamtędy do pracy i aż miło jakby dostała drugie życie (nie ma tu nawet gdzie iść z dziećmi na lody). Podsumowując SUPER, że coś się dzieje. Super, że w okolicy Ruin Zamku, fajnego łącznika przez lasek będzie kolejne estetycznie zagospodarowane miejsce, oby ulica przyciągnęła przedsiębiorców i klientów...

 • boluś

  Fandzolisz kiej Urzyndnik eli Pijarowiec z Rudzkiego Magistratu. Zapomniołś o Segecie

 • rider

  Segiet, uwielbiam ten las bukowy. Boluś, uspokoję Cię - nie jestem urzędnikiem. Napisałem szczerze i serio doceniam takie miejsca jak ogarnięty teren przy Bujczoka. Marzy mi się, żeby tereny przy Slavi dostały szanse albo drobniejsze rzeczy: połączyć Rudę z Orzegowem ścieżką rowerową (na wysokości Orlenu jest idealne miejsce), ścieżka rowerowa na wałach Bytomki, ale może zacznijmy od remontu hasioka :)

 • boluś

  Wiymy Krzysiu co Ci sie marzy. I skuli czego Mosz sentyment do Segietu

 • rider

  Malkontent, pierwsza liga...

 • ihy

  Widzę tu jakieś pomieszanie z poplątaniem, eko ludki oskarżają zwolenników remontu od najgorszych, wkładają im w usta jakoby nie znosili zieleni, a tu przecież nie ma nikogo kto chciałby usunąć drzewa bo dają troch cienia, chłodu, tlenu, bariery od pociągów. Temat jest prosty, remont potrzebny? TAK! Parkingi? TAK! Częściowa wycinka? Niestety tak. A jak ma być rozbudowa linii kolejowej to nikt nie mówi o ekranach, o potrzebie rozbudowy wiaduktu kolejowego czy okazji zmiany kopciuchów na gaz dla całej ulicy! (temat pilniejszy NS od DK88 w Bytomiu do A4)

 • boluś

  Niebawem braknie drzew na Rudzie i niy bydzie problymu ! W Kartuzach majom problym z przydrożnymi panienkami' powinni Majera awansować na miejskiego alfonsa i problym sie som rozwiąże. Tyn gostek poradzi wszystko roz' d' upcyć!

 • Ja

  Czy tam musi lecieć szeroka ulica? Aż taki ruch tam jest? Miejsca postojowe? Dla kogo? Jaka tam fabryka jest albo super sklepy, że się na zakupy jeździ? Słów brak! Potem zlotousty pojedzie w rodzinne strony i sobie pooddycha pełnymi płucami. A matołki w Rudzie będą jak na patelni. Kto zaproponował tam w ogóle tę przebudowę?

 • Morcinek

  Za 7,6mln się nie da? Coś mi brzydko pachnie ten interes.

 • Leszek

  Niech wladze miasta robią swoje pochwalam . Będzie czysto i ładnie . Przynajmniej się nie będe wstydził za swą dzielnicę jak mnie odwiedzą znajomi . Więcej takich inwestycji .

 • ihy

  Mam dokładnie takie same odczucia. Wracam z pracy przez paskudny Bobrek i aż miło wjechać do Rudy ul. Piastowską! Janasa też codziennie jadę, test dla zawieszenia, ogólne dziadostwo! OK, drzew bardzo szkoda, mam nadzieję, że znajdzie się jakiś mądry, który wskaże co można zasadzić blisko torów co nie będzie zagrażać ruchowi pociągów bo zielona bariera serio tam się przyda.

 • error

  Posadzimy takie drzewo-badylki. Tak za 30 lat będą z tego drzewa. Poczekasz aż urosną?

 • kwiatowe

  Zaproś znajomych na solarium Janas w Ruda, Leszek ale mosz recht

 • Anonimus

  Niech przesadza te drzewa

 • Anonimus

  Niech przesadza te drzewa

 • Binia

  Starych drzew się nie przesadza...

 • #DziedzicRaus

  "Pięknie cudownie bla bla , To nie My to przepisy, rząd, ustawa..." ile to już razy czytałem tego typu wypowiedzi Krzysztofa M.Ja ciągle się zastanawiam po co te zmiany na Janasa? Jedyny powód to chyba wiadomy już wykonawca robót... Poprtostu są miliony które wiadomo kto musi wydać i wiadomo kto musi przyjąć...A co na to Wesoły? Może poseł chcący być prezydentem wesprze lokalną społeczność!? Tak się Panie Marku buduje wygrane w wyborach w mieście!

 • error

  Chcieliście przebudowy Janasa to macie. Będzie robiona - jak większość prac w tym mieście - przez drwali. Acha... mieszkańcy Norwida i okolic przygotujcie się - tam będzie cięte bez opamiętania, a pod blokami poleci trasa NS. Pozwolenia już są!

 • B.B

  Ludziom nie dogodzisz,ja tam się cieszę,że będą miejsca parkingowe,bo tak naprawdę kto jeździ tam do pracy,czy do Młodzieżowego Domu Kultury, wie jak ciężko znaleźć miejsce do parkowania.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również