Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wyruszyła 43. Halembska Pielgrzymka na Jasną Górę!

 • Dodano: 2022-08-15 11:15

Pielgrzymi z trzech halembskich parafii po raz 43 wyruszyli na Jasną Górę, aby złożyć swoje intencje przed Cudownym Obrazem. Zwieńczeniem pielgrzymowania będzie Dzień Halembski, który odbędzie się w czwartek, 18 sierpnia. Tegoroczne hasło pielgrzymki to - "Ona, ja i ty".

Wyruszyła 43. Halembska Pielgrzymka na Jasną Górę

W poniedziałek, 15 sierpnia, z kościoła pw. Bożego Narodzenia w Halembie wyruszyła już 43. Halembska Pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku na Jasną Górę powędrowało około 145 osób. Przed wytrwałymi wędrowcami długa droga – trasa w obie strony to blisko 130 kilometrów. Zwieńczeniem pielgrzymki jest coroczny Dzień Halembski na Jasnej Górze, który odbędzie się w czwartek 18 sierpnia. Pielgrzymi powrócą na Halembę 20 sierpnia. 

Historia halembskiej pielgrzymki

Pierwsza halembska pielgrzymka wyruszyła w roku 1979 z parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie Śląskiej Halembie. Od tego czasu stała się coroczną tradycją dla trzech halembskich parafii – Bożego Narodzenia, Matki Boskiej Różańcowej oraz Podwyższenia Krzyża Świętego. Z roku na rok pielgrzymka cieszy się coraz większą popularnością, a udział w niej biorą zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Nie straszny im upał ani ilość kilometrów do przebycia – liczy się wiara oraz atmosfera, która sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości i przyjaźni. 

Komentarze (8)    dodaj »

 • Apostatka

  W pamięci utkwiło mi takie jedno ,, miłe,, spotkanie z ,, pielgrzymami,, którzy to postanowili sobie ułatwić i podwieźć się do swoje święte miejsce autobusem. Na podwójnym siedzeniu w kilku miejscach siedzieli: młody pielgrzym, a obok jego plecak i nie ważne było, że wsiadały osoby starsze, które ledwie trzymały się na nogach, żaden z zamodlonych staruszkowi miejsca nie ustąpił, plecak też nie. Jechałam wtedy do pracy. Autobus zapełniał się i zapełniał, w pewnym momencie wierni zaczęli dociskać mnie do poziomej rurki w autobusie, tak, że myślałam, że wystąpi u mnie zatrzymanie NZK. Moje prośby o ,,darowanie życie,, niczego nie zmieniły, no bo przecież uczestnictwo w świętym zgromadzeniu jest ważniejsze... wszyscy musieli się zmieścić. A wiem, że pchające się za wszelką cenę osoby były pielgrzymami, bo ciągle o tym rozmawiali..... w moim przypadku skończyło się to jedynie na strachu i przecierze pomidorowym z trzech pomidorów jakie wiozłam że sobą i bólu w klacie przez kilka dni. W tym całym wydarzeniu nie chodzi o mnie, o to, że sie użalam nad swoim losem, ....tylko o całokształt wydarzenia. Wierni, pomyślcie czasem o zwykły szarym człowieczku, niech idea Was tak bardzo nie zaślepia. Mniej guseł, więcej człowieczeństwa. Wbrew pozorom, człowiekiem się stajemy... nie rodzimy ...Amen.

 • vicek

  lepiej by poszli po rozum do głowy.

 • Joanna

  Mogliście też napisać o kochłowickiej. Przepiękne wydarzenie zwłaszcza dzień kochlowicki na Jasnej Górze...

 • leon

  No ale po co?

 • Adolf

  ciekawe ile bedzie nowych pielgrzymow za 9 miesiecy

 • Xyz

  XXI wiek a tu dalej sekciarze

 • Benedykt Syguda

  Widzę, że tylko twój światopogląd jest jedynie słusznym... Masz do niego prawo tak, jak inni mają prawo do swojego. Nie chcesz pomóc? Nie przeszkadzaj.

 • Xyz

  Pomodlą się za Odrę i wszystko będzie jak dawniej

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również