Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wysokość opłaty za żłobek technicznie się nie zmieni, ale podwyżka o 42 zł i tak nastąpi

 • Dodano: 2019-11-29 13:00

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta pod głosowanie został poddany prezydencki projekt uchwały, który zakładał wzrost miesięcznej opłaty za pobyt dziecka w żłobku miejski z 12% do 15% minimalnego wynagrodzenia. Po dyskusji, jaka się przy tej okazji wywiązała, wiceprezydent Krzysztof Mejer wniósł autopoprawkę, a stawka za pierwsze dziecko pozostanie jednak bez zmian. Niestety, nie oznacza to braku podwyżki, bo i tak realnie w przyszłym roku opłata wzrośnie.

Początkowo prezydencki projekt zakładał wzrost opłaty do poziomu 15% minimalnego wynagrodzenia

W związku z tym, że najniższa płaca systematycznie rośnie, a myśmy w projekcie uchwały przewidzieli piętnastoprocentową kwotę z minimalnego wynagrodzenia, to po przeliczeniu uważam, że jest to kwota trochę za wysoka. Apeluję do wnioskodawców, aby zmniejszyć ją do 12% tak jak było. Automatycznie koszt pobytu w żłobku wzrośnie, ale nie będzie ta kwota taka drastyczna - mówił podczas dyskusji radny Krzysztof Rodzoch.

Mariusz Pakuza zapowiedział, że klub Prawa i Sprawiedliwości popiera wniosek radnego Rodzocha. Padły też pytania o konkretne kwoty.

Obecnie opłata za pobyt dziecka w żłobku wynosi 270 złotych na miesiąc. Wzrost do 15% powodowałby opłatę dziecka w żłobku w wysokości 390 złotych. Chciałabym tutaj dodać, że odpłatność rodziców stanowi około 20% tych kosztów, które ponosi miasto na zapewnienie tej opieki - mówiła skarbnik miasta Ruda Śląska, Grażyna Janduła - Jonda

Po tych głosach w dyskusji wiceprezydent Krzysztof Mejer wniósł autopoprawkę, która przywracała wysokość stawki za pobyt jednego dziecka w żłobku do wysokości 12%. Zgodnie z projektem uchwały opłata za uczęszczające do żłobka rodzeństwo będzie niższa o połowę.

Opłata wciąż będzie wynosiła 12% płacy minimalnej, ale przecież ta od przyszłego roku znacznie wzrośnie

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził na przyszły rok płacę minimalną w wysokości 2600 złotych brutto, a to oznacza, że wszystkie stawki oparte właśnie o najmniejsze możliwe wynagrodzenie w ramach umowy o pracę automatycznie pójdą w górę. A zatem opłata za żłobek, która obecnie wynosi 270 złotych, od przyszłego roku wzrośnie automatycznie do wysokości 312 złotych.

Wzrost płacy minimalnej na pewno cieszy osoby zarabiające najmniej, trzeba jednak mieć na uwadze, że taka skokowa zmiana wynagrodzenia, wraz z kolejnymi, prowadzonymi z rozmachem programami rozdawniczymi, już teraz zaczyna odbijać się na portfelu statystycznego Kowalskiego.

Jak podaje portal Business Insider (za ekonomistami z mBanku) listopad jest pierwszym miesiącem, w którym inflacja zacznie intensywnie wzrastać, a apogeum tego procesu ma nastąpić dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Zobacz także

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • Rodzic

  W takim razie w tej chwili jest dofinansowanie w Rudzie Śląskiej czy go nie ma ? Jakie są opłaty w prywatnych?

 • Truda

  Ludzie kochani! Czy wyście naprawdę myśleli, że na te rozdawnicze eldorado, na tę dobrą zmianę dla swoich, Jarek i Mateusz dają wam ze swoich?

 • Marek

  Zamiast pałacu ślubów miał być zrobiony żłobek było by dużo dodatkowych miejsc a w tym budynku kiedyś było przedszkole więc nie było by problemów by żłobek tam zrobić a tak zatrodnią kolejnych urzedasow i zrabia jeden czy dwa śluby w miesiącu

 • MK

  3 małe złobki publiczne na 140 tys mieszkańców, to dopiero absurd, a władze miasta nic z tym nie robią. Podwyżki łatwo przegłosować, ale wybudować nowe żłobki już trudniejsze zadanie.

 • Kris

  Pozwólcie że wam to wytłumaczę Łopatologicznie wieksza minimalna = więcej kasy do zabrania z podatków i rozdania tym lewusom co z socjalu żyją. Jak słyszę że PiS to dobra zmiana to sądzę że ta osoba nie powinna mieć prawa głosu. A co do żłobków niech rośnie ta opłata przecież te kobiety tam pracujące muszą mieć zapłacone

 • Monika

  Ciekawa dlaczego nikt się nie martwi o koszty dzieci w zlobkach niepublicznych, zabrali dofinansowanie z programu maluch i koszty w zlobkach wzrosną o 100 zł od każdego dziecka i to już nie jest problem chociaż koszty są dużo wyższe niż w publicznym zlobku. Miasto posiada tylko jeden żłobek publiczny a dzieci jest tyle że miejsc nawet w prywatnych brakuje, dałabym wszystko żeby płacić za żłobek 350 zł a nie prawie 1000 jak to będzie od stycznia

 • Zły

  My teraz z wyzywieniem placimy 1200, przesada

 • Babcia.

  16 KOŚCIÓŁ a ile ŻŁOBKÓW 3.

 • Do malkontentów

  Pracujecie, macie 500+ to was stać.

 • Reguła

  Przy okazji wszystko drożeje, wszystko! Prąd, gaz, woda, przedszkole, żłobek, podatki, paliwo, jedzenie. To co było w 2015 jako 500 zł teraz to tylko część tej kwoty!!!

 • Ona

  Straszne rzeczy, w państwowych żłobkach są miejsca tylko dla znajomych i niepracujacej elity, cała reszta nie ma szans. Więc nie wiem jaki powód do narzekania. Proponuję zapisać dziecko do żłobka prywatnego wtedy dopiero się dowiecie ile to kosztuje.

 • no comments

  Wiemy ile to kosztuje 1500 zł.

 • Matka

  Nie zgadzam się miałam dwoje dzieci w zlobku państwowym. Nie mam znajomości w kadrze. Zostali zapisano zaraz po urodzeniu i dostali się bez problemu, zaznaczę że poszli jako 7 miesięczne dzieci. Teraz wszyscy korzystają z rocznego urlopu i wtedy jest niestety dużo chętnych rocznych dzieci i potem jest problem.

 • Mama

  To chyba było w Pani przypadku szczęście bo ja swoje dziecko zapisałam jak się urodziło w 2017r A dostało się dopiero teraz. Chodzi od września i dlatego się zastanawiam jakim cudem są tam takie małe dzieci

 • Bliźniaki

  Taaa matka jasne, ja zapisałam dzieci do żłobka będąc w pierwszym miesiącu ciąży i co...nie dostały się.

 • Jedynak

  Taa, chyba sto lat temu. Aby zapisać dziecko do żłobka musi posiadać ono numer PESEL. Dziecko w brzuchu mamy raczej takowego nie posiada.

 • ehs

  Człowiek sie cieszy ze dostanie więcej w wypłacie, a tu od razu to zabiorą. Na papierze ładnie wygląda, bo wyższa wypłata, a w portfelu jak zwykle mniej :

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.