RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

XVII Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami rozpoczęty!

  • Dodano: 2021-10-04 17:00, aktualizacja: 2021-10-05 11:11

XVII Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnością rozpoczęty! Dzisiaj niepełnosprawni mieszkańcy Rudy Śląskiej otrzymali symboliczny klucz do bram miasta. Tegoroczne obchody święta niepełnosprawnych połączone zostały z jubileuszem 35-lecia działalności DPS "Senior".

XVII Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnością

Obchody Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością rozpoczęły się o godz. 13.00 mszą świętą, która została odprawiona w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Orzegowie. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli do Domu Pomocy Społecznej "Senior", gdzie nastąpiło przekazanie symbolicznego klucza do miasta na ręce osób z niepełnosprawnościami. 


Jak co roku w ramach TGOzN zaplanowano wiele atrakcji

Odbędą się m.in. pikniki, Olimpiada Radości, warsztaty inspiracyjno-twórcze oraz plener fotograficzny. Dokładny program znajdziecie poniżej. Finał TGOzN odbędzie się we wtorek 

We wtorek, 5 października odbędą się: 

  • XV Turniej Skata i Remika (godz. 9.00, DPS „Senior”), 
  • zabawa taneczna "Gdzie się podziały tamte prywatki" (godz. 10.00, DPS w Kochłowicach), 
  • "Kartoflandia" (godz. 9.00, Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna) 
  • oraz międzypokoleniowa akcja artystyczna (godz. 10.00, Powiatowy Urząd Pracy).

Z kolei na środę, 6 października, zaplanowano dzień otwarty w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych Koło Ruda Śląska oraz w Rudzkim Stowarzyszeniu Amazonek "Relaks". Wyjątkowe atrakcje przygotował też Zespół Szkół nr 7 w Rudzie Śląskiej. W ramach "Siódemka na zamku Rudzkich" odbędzie się turniej rycerski oraz sesja zdjęciowa w kostiumach średniowiecznych, której efekty będzie można podziwiać w mediach społecznościowych. Natomiast w DPS "Św. Józef" odbędzie się koncert muzyki klasycznej "Muzyka łączy". W tym dniu ciekawe warsztaty organizują również pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej. Zajęcia z elementami literackimi "Kim będę, jak dorosnę" dedykowane są dzieciom ze szkół specjalnych. Dla osób z niepełnosprawnościami, które szukają pracy, w godz. 10.00-12.00 będzie dyżurował doradca zawodowy (tel.: 32 771 59 00).

Olimpiada Radości w Rudzie Śląskiej

Atrakcje kolejnego dnia rozpoczną się już o godz. 9.00. Olimpiadę Radości, jak co roku, zorganizuje Ośrodek dla Niepełnosprawnych "Najświętsze Serce Jezusa". Sportowe zmagania odbędą się na terenie boiska znajdującego się przy Ośrodku. Z kolei w rudzkim PUP-ie będą kontynuowane warsztaty artystyczne, a w Ośrodku "Święta Elżbieta" planowany jest turniej gier planszowych, który rozpocznie się o godz. 9.30.

W piątek (8 października) Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych w Bykowinie oraz Stowarzyszenie "Jaskółka" zaproszą na dzień otwarty, który rozpocznie się o godz. 9.30. W tym samym czasie w swoje umiejętności wokalne będą prezentować w konkursie karaoke podopieczni Dziennego Domu Senior-Wigor. Z kolei w hali Zgody w Bielszowicach o godz. 9.00 rozpocznie się olimpiada specjalna, w której udział wezmą uczniowie szkół specjalnych oraz szkół i przedszkoli z oddziałami integracyjnymi. W ramach wydarzenia zaplanowano także  wirtualny bieg charytatywny "Każdy inny, wszyscy równi". Organizatorem wydarzenia jest Szkoła Podstawowa nr 13, natomiast Szkoła Podstawowa nr 15 z oddziałami integracyjnymi zorganizuje w tym dniu szereg innych atrakcji. Od godz. 9.00 rozpoczną się warsztaty artystyczne, na godz. 10.00 przewidziano turniej sportowo-rozrywkowy, a o 11.00 planowana jest nauka piosenki i kroku tanecznego.

W kolejnym dniu, 9 października Ośrodek dla Niepełnosprawnych "Najświętsze Serce Jezusa" zaprosi na plener fotograficzny, którego tematem przewodnim będzie 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Natomiast w poniedziałek, w Szkole Podstawowej nr 35, do sportowych zmagań staną dzieci ze specjalnych i integracyjnych grup przedszkolnych.

XVII TGOzN zakończy się we wtorek, 12 października

XVII TGOzN zakończy się we wtorek, 12 października w Szkole Podstawowej nr 11 Specjalnej w Bielszowicach. Uczniowie zaprezentują wtedy swoje talenty muzyczne, plastyczne czy teatralne. Warto dodać, że w tym dniu Ośrodek dla Niepełnosprawnych "Najświętsze Serce Jezusa" organizuje zdalnie spotkanie aktorskie.

- Zaplanowany program Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością może ulec zmianie, stosownie do wytycznych związanych z sytuacją epidemiczną – zaznacza Anita Grobelczyk, pełnomocnik prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych


Ponad 650 milionów osób na świecie jest niepełnosprawnych

Z danych ONZ wynika, że ponad 650 milionów osób na świecie, czyli ok. 10% całej populacji, jest niepełnosprawnych w następstwie psychicznych, fizycznych lub sensorycznych niepełnosprawności. Według  EHIS (Europejska Analiza Wywiadów Zdrowotnych), w zależności od przyjętego poziomu ograniczeń, w Polsce w 2014 roku było od 4,9 do 7,7 mln osób niepełnosprawnych. Prawne orzeczenie o niepełnosprawności lub równoważne posiadało prawie 3,8 mln Polaków. W Rudzie Śląskiej wg danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba osób niepełnosprawnych prawnie wynosiła 10 257 osób. W 2020 roku z powodu różnego typu niepełnosprawności Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rudzie Śląskiej wydał 2542 orzeczenia o przyznaniu stopnia niepełnosprawności osobom dorosłym, a osobom poniżej 16. roku życia 571 orzeczeń o zaliczeniu do osób niepełnosprawnych. 

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • zawiedziony

    Ile osób taką pomoc otrzymało 5 .Asystent dla do 18 lat NN dorosłe nie mogą liczyć na turnusy rehabilitacyjne ,Chodniki nie dostosowane LICHO w naszej RUDZIE ŚLĄSKIEJ mają dorośli NN .

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.