Wiadomości z Rudy Śląskiej

Z kompostownikiem mniej za śmieci

 • Dodano: 2020-10-13 06:45, aktualizacja: 2020-10-13 06:53

Mniejszą stawkę za odbiór odpadów komunalnych zapłacą mieszkańcy domów jednorodzinnych w Rudzie Śląskiej, którzy będą kompostować bioodpady.

Zwolnienie z części opłaty zostało wprowadzone nowelizacją ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

W Rudzie Śląskiej zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2021 r.

Zgodnie z nimi jeżeli w budownictwie jednorodzinnym bioodpady trafią do kompostowników przydomowych, to opłata będzie obniżona o 1,25 zł za osobę.

Wysokość zwolnienia została skalkulowana na podstawie udziału bioodpadów w ogólnej ilości odpadów komunalnych odebranych na terenie miasta w 2019 r. Kalkulacja uwzględnia zasadę, że od posiadaczy kompostowników nadal odbierane będą także bioodpady z pojemników nie większych niż 120 l. Nie będzie natomiast możliwości wystawiania dodatkowych bioodpadów w workach, co przysługuje osobom płacącym pełną opłatę „śmieciową” – informuje wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Aby skorzystać z obniżonej opłaty, właściciel nieruchomości składający pierwszą deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi musi poinformować w niej o posiadaniu kompostownika przydomowego i kompostowaniu w nim bioodpadów stanowiących odpady komunalne. Natomiast właściciel nieruchomości, który składał już deklarację, musi złożyć nowy dokument uwzględniający kompostownik. Zwolnienie będzie przysługiwało od miesiąca, w którym zadeklarowano kompostowanie bioodpadów.

W 2019 roku na terenie Rudy Śląskiej odebrano i zebrano łącznie prawie 59,4 tys. ton odpadów komunalnych, w tym prawie 7 tys. ton bioodpadów.

Komentarze (16)    dodaj »

 • Wanda

  zakompostować tych bez zasłaniana pyska, bedzie z nich fajny gnój na wiosna

 • boluś

  Jedyne co widać w tym mieście to stały wzrost ilości śmieci na papiorze' w porównaniu do lat ubiegłych ! 2014/52678Mg 2015/52329Mg 2016/54629Mg 2017/56038Mg 2018/65221Mg a prognoza 2019 kiero miała uzasadnić podwyżka opłaty śmieciowej zakładaławzrost ilości odbieranych śmieci do 65221Mg czyli ok.9000Mg. Papierowy wzrost ilości śmieci i zupełny brak kontroli Urzędu w temacie co wyniko z dokumentacji. Realne jest w tylko DOJENIE MIESZKAŃCÓW MIASTA.

 • boluś

  Soorki' 2018 na papiorze wykazali 58285Mg czyli przy wyludniajoncym sie mieście co roku przibywo ok.2000Mg śmieci 'statystycznych' a wtym mioło przybyć 7000Mg. FTOŚ TU NIYŻLE FULO MIYSZKAŃCÓW. A URZĄD TO PRZIKLEPUJE' URZĘDOWO!

 • Mieszkaniec

  Fakt co chwila podwyżka jak nie za śmieci to za woda.A tak pytanie do władz,kto płaci za wodę pobieraną z hydrantòw przez ròżnego rodzaju firmy .Podjeżdźa sobie ciężaròwka na niej kilkuset litrowe pojemniki podłączają się do hydrantu i doją wodę. Kto ich rozlicza? a może za tą wodę topi się koszty w podwyżce dla mieszkańcòw. Proceder trwa na całego, ale nikt tego nie widzi.

 • Ziga z Wirku

  Czyli mam mieć roje much, smród, zaskrońce na dzialce ale zaoszczędzę 1,25 na miesiąc. Dziękuję panie Mejer, nie skorzystam.

 • Maria

  Nauczysz się prawidłowo segregować to w biomasie na pewno nie będziesz miał much a jak zadbasz to i smrodu. Edukacja to długi i powolny proces...

 • boluś

  Pinokio wali głupa'szykuje podwyżka opłaty śmieciowej. Kompostowanie to zasłona dymna.

 • nieuki

  ale jaja ;D koszt kompostownika chyba się nigdy nie zwróci przy takiej stawce :D

 • kwiatowe

  Wiecej bedzie kosztowac skladanie tych deklaracji przez mieszkancow oraz koszt zatrudnienia urzednika do ich sprawdzania, niz te marny 125 groszy. Miasto sie osmieszylo.

 • Jola

  Na balkonie se zrobia kompostownik :D

 • Gucoi

  A działkowicze mogą zlikwidować kompostownik?

 • Baba

  Nie. W ROD regulaminowo działkowcy muszą mieć co najmniej jeden kompostownik. Niezrozumiałym byłoby nie posiadanie kompostownika. Przecież to ziemia sama dobroć dla ogrodu i jakie oszczędności.

 • RR

  Ja mam od lat kompostowniki, ale niestety nie wszystkie odpady bio się nadają, aby je kompostować i co mam z nimi zrobić?! Mam taką duża powierzchnię ogrodu, że 1 pojemnik 120 l to za mało w sezonie wiosna wczesna jesień. Gra nie warta świeczki z taką oszczędnością.

 • Rudziol

  1,25 pln za osobę miesięcznie mniej ? to jakiś żart ? mam sobie za 3,75 pln (3 osoby w domu) wylęgarnię robactwa robić na ogrodzie ? . Po to mam możliwość oddania biomasy, żebym nie musiał się z tym babrać. Zresztą na groma mi potem ten kompost.

 • Gdybam

  Gratuluję wiedzy ogrodniczej. Po co ten ogród jak nie potrzeba ziemi kompostowej. Fest eko świadomość w Rudzie.

 • Rudziol

  @Gdybam: źle się wyraziłem. Przy 10a ogrodu, to samej trawy jest tyle, że zasadniczo to sam kompost przekroczyłby szybko zapotrzebowanie. A trawa dodatkowo kompostuje się długo....

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również