Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zakończyła się rewitalizacja dwóch kolejnych podwórek w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2019-10-25 09:00

Zakończyła się rewitalizacja dwóch kolejnych podwórek w Rudzie Śląskiej. Chodzi o teren przy  ul. Niedurnego 28 w Nowym Bytomiu oraz przestrzeń pomiędzy ul. Strażacką i Kałusa w Wirku.

Powstały tam drogi dojazdowe, parkingi, miniplace zabaw, miejsca spotkań mieszkańców oraz zostało zamontowane oświetlenie.

Wszystko kosztowało ponad 1,2 mln zł.

To siódme i ósme podwórko, które władze Rudy Śląskiej zrewitalizowały przy udziale środków unijnych. Odnowę kolejnych trzech zaplanowano na przyszły rok.

Krok po kroku przywracamy mieszkańcom kolejne odnowione przestrzenie. Oczywiście jest to kropla w morzu potrzeb, bo w Rudzie Śląskiej tylko przy samych budynkach komunalnych mamy 650 podwórek, a wiele z nich wymaga interwencji i ponownego zagospodarowania. Niestety, pomimo szczerych chęci nie da się w ciągu kilku lat nadrobić zaszłości sięgających w niektórych przypadkach kilkudziesięciu lat. Dostrzegamy jednak ten problem i w miarę naszych możliwości działamy - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Przypomnijmy, że kompleksową renowację podwórek w Rudzie Śląskiej rozpoczęto w ubiegłym roku. Do 2020 r. zrewitalizowanych zostanie ogółem 11 podwórek. Na ten cel miasto przeznaczy ponad 7,4 mln zł, z czego prawie 4,1 mln zł zwróci Unia Europejska. Realizacja dwóch takich inwestycji właśnie się zakończyła. To przestrzenie przy ul. Strażackiej 12/Kałusa 18-28 w dzielnicy Wirek oraz Niedurnego 28 w dzielnicy Nowy Bytom.

Roboty rozpoczęliśmy w lipcu. Ich zakres w przypadku obu inwestycji był bardzo podobny, choć trzeba podkreślić, że przestrzenie różniły się znacząco skalą. Podwórko w Nowym Bytomiu jest znacznie mniejsze od tego w Wirku - zaznacza wiceprezydent Michał Pierończyk.

W ramach inwestycji w każdej lokalizacji wykonano ogrodzone place zabaw, miejsca spotkań mieszkańców, zainstalowano ławki, stoliki, siedziska i kosze na śmieci, nasadzono zieleń ozdobną, a także wykonano dojazdy i chodniki oraz oświetlenie i odwodnienie terenu.

W tym roku w mieście zrewitalizowano trzy inne podwórka: przy ul. Dąbrowskiego 7, 9 i 11, przy ul. Hlonda/Bytomskiej/Grunwaldzkiej oraz w rejonie ul. Sobieskiego w dzielnicy Ruda.

Pierwsze trzy podwórka zrewitalizowano w mieście w ubiegłym roku

Były to dwie lokalizacje w Wirku - u zbiegu ul. Sienkiewicza/Tuwima/Odrodzenia oraz przy ul. Krasińskiego 20, 22, 22a, a także w Nowym Bytomiu na osiedlu Kaufhaus przy ul. Podgórze 5-15. Do końca przyszłego roku w Rudzie Śląskiej zrewitalizowane zostaną jeszcze trzy inne podwórka – jedno w Wirku przy ul. Sienkiewicza 11, 13, 13a oraz dwa w Rudzie – przy ul. Matejki 2–12 i przy ul. Matejki 7, 9/Górniczej/Wesołej.

Rudzcy samorządowcy działania związane z rewitalizacją miejskich podwórek rozpoczęli już w 2014 r. Wtedy odbył się cykl warsztatów w terenie z mieszkańcami, którzy zwracali uwagę na problemy, z jakimi borykają się w planowanych do rewitalizacji przestrzeniach, takie jak brak odwodnienia, brak infrastruktury parkingowej, problemy z chodnikami, brak oświetlenia, zły stan techniczny lub brak elementów małej architektury i infrastruktury dla dzieci.

Na tej podstawie opracowaliśmy w 2015 r. program renowacji podwórek, który obejmuje przestrzenie wokół budynków wielorodzinnych, głównie w starej zabudowie. W dalszej kolejności rozpoczęliśmy starania o pozyskanie środków zewnętrznych na realizację tych przedsięwzięć i przystąpiliśmy do opracowywania potrzebnej dokumentacji projektowej – wymienia wiceprezydent Pierończyk.

Przy rewitalizacji podwórek chcemy wykorzystywać potencjał mieszkańców, którzy uczestniczą w tym procesie. Istnieje bowiem pewna prawidłowość, że im bliżej miejsca zamieszkania znajduje się dane przedsięwzięcie, tym nasze zaangażowanie jest większe – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

To właśnie aktywizacja i zaangażowanie samych mieszkańców jest wyróżnikiem rudzkiego programu renowacji podwórek. Projekt dotyczy w sposób bezpośredni ponad 3 tys. rudzian.

Mieszkańcy nie tylko biorą udział w konsultacjach. Staramy się angażować ich także w prace rewitalizacyjne. Dotyczą one głównie nasadzeń zieleni – tłumaczy Michał Pierończyk.

Część „społeczna” działań rewitalizacyjnych realizowana jest w ramach projektu „ Ruda Śląska stawia na podwórka”, którym zajmuje się RAR Inwestor Sp. z o. o. Projekt „miękki” zakłada aktywizację społeczno-zawodową, edukacyjną i kulturalną mieszkańców rewitalizowanych obszarów Rudy Śląskiej, ze szczególnym uwzględnieniem terenów wymienionych podwórek.

Wartość projektu „Rewitalizacja wybranych podwórek i skwerów na terenie Miasta Ruda Śląska metodą partycypacyjną - etap 1” to ponad 7,4 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 wynosi blisko 4,1 mln zł. Natomiast wartość projektu „ Ruda Śląska stawia na podwórka” to ponad 819 tys. zł, a dofinansowanie – 778 tys. zł.

W mieście znajduje się 1667 podwórek o powierzchni blisko 370 ha. Najwięcej z nich znajduje się w dzielnicy Ruda - 380, co stanowi prawie 23 proc. ogółu. Tylko przy samych budynkach komunalnych znajduje się 650 podwórek o powierzchni prawie 105 ha. 88 z nich jest najbardziej predysponowanych do zagospodarowania. To tylko część danych wynikających z programu renowacji podwórek do 2030 roku, który opracowany został w 2015 r. w Rudzie Śląskiej. Oprócz konkretnych rozwiązań dotyczących zagospodarowania wybranych 11 podwórek jest swoistym kompendium wiedzy o pozostałych podwórkach w mieście – ich liczbie, typie oraz stanie technicznym. Program stanowi też podręcznik dobrych praktyk, z którego mogą korzystać również spółdzielnie mieszkaniowe, które zainteresowane są rewitalizacją podwórek na swoim terenie.

Komentarze (10)    dodaj komentarz »

 • chacharstwo

  Na nic te podwórka , parki i inne inwestycje .Zatrważająca jest w naszym mieście liczba mieszkańców , nawet ich nie nazwę patologią a prymitywnych , aspołecznych do tego roszczeniowych pasożytów co to nic od siebie społeczeństwu nie dają , pracę mają od przypadku do przypadku , nie potrafią wychować dzieci , nie potrafią uszanować swojego otoczenia , nie potrafią się dostosować do ogólnie przyjętych norm społecznych .Potrafią za to dużo krytykować i wyciągać ręce po co tylko się da .Bo im się zawsze należy .

 • Andrzej

  Panie Pierończyk a na ul. MAYA ŻEŚ PAN KAZAŁ LUDZIOM PŁACIĆ ZA UTRZYMANIE WSTYD, WSTYD, JESTEŚCIE JEDNĄ BANDĄ w zadku mamy te wasze rewitalizacje wy na MAYA PARKINGI ZRÓBCIE

 • Nieinteresujsie

  Jedno wielkie HAHAHAHAHA!!!

 • rudi

  Inwestycja wspaniale współgra z "grafiką" otaczających ścian....

 • Zas byle jak

  Na farba nie styklo zeby te bazgroly zamalowac

 • No ja tez jestem

  Te biole taborety i ta wiecha to ta cała rewitalizacja?

 • Zas byle jak

  Na farba nie styklo zeby te bazgroly zamalowac

 • xxx

  Patoli na kalusa zrobic takie podwórko . porażka

 • :)

  A co każde dziecko do Ciebie to patola Skoro tak piszesz to tyz twój poziom intelektualny jest na poziomie patoli

 • gringtojk

  Co tam sie martwita,tobołki ina ojcowizna dziadowizna itd to wasza mentalnosc, sląsk itak olewacie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.