Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zakończyła się termomodernizacja budynków przy ul. Matejki

 • Dodano: 2019-09-17 07:00, aktualizacja: 2019-09-17 07:12

Zakończyły się prace budowlane związane z termomodernizacją budynków przy ul. Matejki 2-12, czyli tzw. harmonijki, a także przy ul. Matejki 7-9. Roboty były częścią projektu, w ramach którego unowocześniono też zabudowania przy numerach 2a-2b. Na całość zadania władze Rudy Śląskiej pozyskały środki unijne wysokości ponad 6,1 mln zł.

- Ta inwestycja łączy dwa z głównych kierunków naszych działań, czyli termomodernizowanie budynków i pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Kolejne budynki w mieście są teraz ładniejsze, bardziej ekologiczne i tańsze w utrzymaniu, a z własnych środków pokrywamy jedynie kilka procent wartości projektu – dodaje.

Zakres prac w budynkach przy ul. Matejki 2, 4, 6, 8, 10, 12 oraz 7, 9 obejmował m.in. ocieplenie ścian i stropu poddasza, wymianę okien i drzwi wejściowych, wykonanie usprawnień pod kątem osób niepełnosprawnych, montaż kotłów gazowych z automatyką, wykonanie wewnętrznej instalacji c.o. oraz w przypadku budynków przy ul. Matejki 2, 4, 6, 8, 10 i 12 wykonanie instalacji gazowej z montażem kuchenek gazowych.

- Termomodernizacja zabudowań przy ul. Matejki to duży projekt. Wcześniej zakończyły się prace przy numerach 2a-2b. Wszystkie budynki zostały podłączone do nitki gazowej, która stanowić będzie nowe źródło ciepła – wylicza wiceprezydent Michał Pierończyk. – Zgodnie ze złożonym przez nas wnioskiem cały projekt jest wart ponad 7,1 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych to ponad 6,1 mln zł, czyli 95% kosztów kwalifikowanych – dodaje.

Rudzcy samorządowcy starają się o kolejne środki zewnętrzne na termomodernizację.

– Czekamy na ocenę 17 złożonych wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 10 mln zł. Dotyczą one budynków mieszkalnych przy ul. Cegielnianej 30, Kokota 127-129-131, Hallera 10, Sikorek 49-51-53-55-57, Kokota 149, Bielszowickiej 112, Jankowskiego 6 i 8, Różyckiego 21, Mickiewicza 1, Strażackiej 16a, Sobieskiego 58, Damrota 5, Piastowskiej 52, Bytomskiej 39-41, Chorzowskiej 9a, Gierałtowskiego 2 oraz dyrekcji MOSiR przy ul. Hallera – wylicza Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta.

W 2019 roku miasto pozyskało już z Unii Europejskiej niemal 62 mln zł na realizację 9 projektów. Największym z nich jest zagospodarowanie wód opadowych wraz z monitoringiem środowiskowym – "Chronimy Krople Deszczu”, dofinansowane kwotą ponad 43 mln zł. Na ocenę łącznie z wspomnianymi wcześniej wnioskami termomodernizacyjnymi czeka 29 projektów na łączną kwotę dofinansowania ponad 20 mln zł.

Zakończyła się termomodernizacja budynków przy ul. Matejki

Komentarze (11)    dodaj »

 • ..

  Pomysł jak najbardziej w porządku. Wykonanie jednak pozostawia bardzo wiele do życzenia - cały remont odbywał się w chaosie i był prowadzony przez różne firmy, lokatorzy nie byli zawiadomieni o koordynacji prac i organizacji ich. Po mimo, iż posiadali własne ogrzewanie gazowe zostali zmuszeni do przerobienia systemu ogrzewania na podłączenie do ogrzewania wspólnego (też gazowego). Ponadto robotnicy pozostawili niedokończoną pracę w postaci popalonych ścian, rur gazowych, oraz dziur w ścianach "zalepionych" najprostszą pianką. Rurki szpecą wystając na klatce schodowej oraz w samych mieszkaniach. Wymuszona wymiana okien spowodowała zmniejszoną powierzchnię samej szyby i większa wnęki w ścianie, lokatorzy zostali także pozostawieni sami z zamalowaniem ścian w miejscu działań remontowych. Ułatwienia dla niepełnosprawnych na nic się nie zdadzą ponieważ i tak muszą pokonać trzy schodki aby wyjść budynku, a na samym podwórku jest bardzo wiele dziur, w które mogą wpaść wózkiem.

 • :)

  Łyso jakoś....

 • Marzena

  A co z z Ul.Matejki 11 , budynek sie sypie ...Wszystko wokół wyremontowane a ten budynek tragedia .

 • Ze Świon

  Moim zdaniem co najmniej 40lat za późno.....ale lepiej późno niż wcale. To samo bloki na chorzowskiej teraz robią c.o. jak ludzie sie już sami poprzerabiali, wspólnoty ociepliły bloki a obok na ratowników bloki z c.o. tyle lat stoją. Zanim w końcu będzie normalnie to następne 40 lat minie

 • Kochlowice

  Mam nadzieję, że stare kamienice na Tunkla doczekają się kiedyś podłączenia do co miejskiego. Mam dość już palenia w piecu a innego ogrzewania nie mogę zrobić bo nawet moja kamienica nie ma dostępu do gazu ziemnego. A niestety niektórzy pala śmieci i nie idzie nawet wyjść wtedy na dwór.

 • Lokatorka

  Za to ptasie osiedle na Bykowinie należące do RSM straszą azbestem. Tylko 2 bloki na ul. Drozdow doczekały się remontu. No, ale jak się sprawdzi kto tam mieszka to nie można się dziwić.

 • czytelnik

  O, ale teoria spiskowa. A kto mieszka?

 • :>

  Piastowska 36-38a, również jak stoi tak jest, był problem z uregulowaniem gruntu, gdy jest to zakończone, nadal nic nie wiadomo na temat ocieplania budynków, a grzyb jak jest tak był, mimo wszystko czynsz wysoki bez ogrzewania.

 • Rudziol

  A co z naszym blokiem w Wirku przy ulicy Fitelberga12, wśród innych bloków wygląda jak gó..o w trowie.W mieszkaniu na ścianach pleśń i mokre ściany w czasie deszczu.

 • Urlopowicz

  W 2020 idzie do rozbiurki.pewna informacja

 • OlO

  Jak płacicie tak macie. Dotyczy wszystkich mieszkańców

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również