Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zakończyła się termomodernizacja budynków przy ul. Matejki

 • Dodano: 2019-09-17 07:00, aktualizacja: 2019-09-17 07:12

Zakończyły się prace budowlane związane z termomodernizacją budynków przy ul. Matejki 2-12, czyli tzw. harmonijki, a także przy ul. Matejki 7-9. Roboty były częścią projektu, w ramach którego unowocześniono też zabudowania przy numerach 2a-2b. Na całość zadania władze Rudy Śląskiej pozyskały środki unijne wysokości ponad 6,1 mln zł.

- Ta inwestycja łączy dwa z głównych kierunków naszych działań, czyli termomodernizowanie budynków i pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Kolejne budynki w mieście są teraz ładniejsze, bardziej ekologiczne i tańsze w utrzymaniu, a z własnych środków pokrywamy jedynie kilka procent wartości projektu – dodaje.

Zakres prac w budynkach przy ul. Matejki 2, 4, 6, 8, 10, 12 oraz 7, 9 obejmował m.in. ocieplenie ścian i stropu poddasza, wymianę okien i drzwi wejściowych, wykonanie usprawnień pod kątem osób niepełnosprawnych, montaż kotłów gazowych z automatyką, wykonanie wewnętrznej instalacji c.o. oraz w przypadku budynków przy ul. Matejki 2, 4, 6, 8, 10 i 12 wykonanie instalacji gazowej z montażem kuchenek gazowych.

- Termomodernizacja zabudowań przy ul. Matejki to duży projekt. Wcześniej zakończyły się prace przy numerach 2a-2b. Wszystkie budynki zostały podłączone do nitki gazowej, która stanowić będzie nowe źródło ciepła – wylicza wiceprezydent Michał Pierończyk. – Zgodnie ze złożonym przez nas wnioskiem cały projekt jest wart ponad 7,1 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych to ponad 6,1 mln zł, czyli 95% kosztów kwalifikowanych – dodaje.

Rudzcy samorządowcy starają się o kolejne środki zewnętrzne na termomodernizację.

– Czekamy na ocenę 17 złożonych wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 10 mln zł. Dotyczą one budynków mieszkalnych przy ul. Cegielnianej 30, Kokota 127-129-131, Hallera 10, Sikorek 49-51-53-55-57, Kokota 149, Bielszowickiej 112, Jankowskiego 6 i 8, Różyckiego 21, Mickiewicza 1, Strażackiej 16a, Sobieskiego 58, Damrota 5, Piastowskiej 52, Bytomskiej 39-41, Chorzowskiej 9a, Gierałtowskiego 2 oraz dyrekcji MOSiR przy ul. Hallera – wylicza Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta.

W 2019 roku miasto pozyskało już z Unii Europejskiej niemal 62 mln zł na realizację 9 projektów. Największym z nich jest zagospodarowanie wód opadowych wraz z monitoringiem środowiskowym – "Chronimy Krople Deszczu”, dofinansowane kwotą ponad 43 mln zł. Na ocenę łącznie z wspomnianymi wcześniej wnioskami termomodernizacyjnymi czeka 29 projektów na łączną kwotę dofinansowania ponad 20 mln zł.

Zakończyła się termomodernizacja budynków przy ul. Matejki

Zobacz także

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • ..

  Pomysł jak najbardziej w porządku. Wykonanie jednak pozostawia bardzo wiele do życzenia - cały remont odbywał się w chaosie i był prowadzony przez różne firmy, lokatorzy nie byli zawiadomieni o koordynacji prac i organizacji ich. Po mimo, iż posiadali własne ogrzewanie gazowe zostali zmuszeni do przerobienia systemu ogrzewania na podłączenie do ogrzewania wspólnego (też gazowego). Ponadto robotnicy pozostawili niedokończoną pracę w postaci popalonych ścian, rur gazowych, oraz dziur w ścianach "zalepionych" najprostszą pianką. Rurki szpecą wystając na klatce schodowej oraz w samych mieszkaniach. Wymuszona wymiana okien spowodowała zmniejszoną powierzchnię samej szyby i większa wnęki w ścianie, lokatorzy zostali także pozostawieni sami z zamalowaniem ścian w miejscu działań remontowych. Ułatwienia dla niepełnosprawnych na nic się nie zdadzą ponieważ i tak muszą pokonać trzy schodki aby wyjść budynku, a na samym podwórku jest bardzo wiele dziur, w które mogą wpaść wózkiem.

 • :)

  Łyso jakoś....

 • Marzena

  A co z z Ul.Matejki 11 , budynek sie sypie ...Wszystko wokół wyremontowane a ten budynek tragedia .

 • Ze Świon

  Moim zdaniem co najmniej 40lat za późno.....ale lepiej późno niż wcale. To samo bloki na chorzowskiej teraz robią c.o. jak ludzie sie już sami poprzerabiali, wspólnoty ociepliły bloki a obok na ratowników bloki z c.o. tyle lat stoją. Zanim w końcu będzie normalnie to następne 40 lat minie

 • Kochlowice

  Mam nadzieję, że stare kamienice na Tunkla doczekają się kiedyś podłączenia do co miejskiego. Mam dość już palenia w piecu a innego ogrzewania nie mogę zrobić bo nawet moja kamienica nie ma dostępu do gazu ziemnego. A niestety niektórzy pala śmieci i nie idzie nawet wyjść wtedy na dwór.

 • Lokatorka

  Za to ptasie osiedle na Bykowinie należące do RSM straszą azbestem. Tylko 2 bloki na ul. Drozdow doczekały się remontu. No, ale jak się sprawdzi kto tam mieszka to nie można się dziwić.

 • czytelnik

  O, ale teoria spiskowa. A kto mieszka?

 • :>

  Piastowska 36-38a, również jak stoi tak jest, był problem z uregulowaniem gruntu, gdy jest to zakończone, nadal nic nie wiadomo na temat ocieplania budynków, a grzyb jak jest tak był, mimo wszystko czynsz wysoki bez ogrzewania.

 • Rudziol

  A co z naszym blokiem w Wirku przy ulicy Fitelberga12, wśród innych bloków wygląda jak gó..o w trowie.W mieszkaniu na ścianach pleśń i mokre ściany w czasie deszczu.

 • Urlopowicz

  W 2020 idzie do rozbiurki.pewna informacja

 • OlO

  Jak płacicie tak macie. Dotyczy wszystkich mieszkańców

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.