RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zaostrzenie kar dla piratów drogowych. Przepisy wejdą w życie od grudnia

 • Dodano: 2021-07-30 08:00, aktualizacja: 2021-07-30 13:38

Rząd przyjął projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym – piraci drogowi będą się musieli liczyć z dużo bardziej surowymi karami i wyższymi mandatami. Na jakie zmiany muszą przygotować się wszyscy kierowcy?

Nowelizacja kodeksu drogowego

Już niebawem wzrosną wartości mandatów i kary dla piratów drogowych i pijanych kierowców. Dodatkowo, kierowców czeka wiele zmian, z którymi muszą się liczyć. Jakich?

Wyższa kara za prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy

Od grudnia prowadzenie samochodu bez uprawnień będzie się wiązało z karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny od tysiąca złotych. Jeżeli nierozważny kierowca w ciągu 2 lat popełni to samo wykroczenie ponownie, wówczas kara grzywny wzrośnie do co najmniej 2 tysięcy złotych. 

Nie ma litości dla pijanych kierowców

Po nowelizacji przepisów prowadzenie samochodu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub podobnie działających środków będzie podlegało karze aresztu lub grzywny powyżej 2 500 złotych. To samo tyczy się prowadzenia pojazdów inne niż mechaniczne – wówczas sprawcy grozi areszt lub kara grzywny wyższa niż 1000 złotych. 

Większe egzekwowanie przekroczenia prędkości

Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h grozi mandat w wysokości minimum 1,5 tysięcy złotych – nie będzie miało znaczenia, czy do nadużycia doszło w obszarze zabudowanym czy też poza nim. Jeżeli sprawca dokona tego samego czynu w ciągu 2 lat, zostanie ukarany grzywną o wartości co najmniej 3 tysięcy złotych!

Większa ochrona pieszych

Za jakiekolwiek nieprawidłowe zachowania względem pieszego, np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się, aby ustąpić pieszemu, grozi grzywna w wysokości minimum 1,5 tysiąca złotych. Jeżeli kierowca dopuści się takiego czynu ponownie w ciągu 2 lat, może zostać ukarany grzywną o wartości nie mniejszej niż 3 tysiące złotych. W przypadku, gdyby w wyniku zdarzenia doszło do realnego zagrożenia bezpieczeństwa życia i zdrowia pieszego, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Zerowanie się punktów karnych – dopiero po 2 latach!

Grudniowa nowelizacja wprowadzi relację między uregulowaniem mandatu a kasowaniem się punktów karnych. Punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od zapłacenia mandatu drogowego. Dodatkowo, zwiększy się liczba przyznawanych punktów karnych. Za jedno wykroczenie kierowca będzie mógł otrzymać aż 15 punktów karnych, podczas gdy dotychczas maksymalna ilość punktów, które można było otrzymać za jedno wykroczenie wynosiła 10. Maksymalny limit punktów karnych nie ulegnie zmianie. 

Dzięki uzależnieniu kasacii punktów karnych od zapłaty mandatu, kierowcy nie będą już tak długo zwlekać z uregulowaniem należności. 

Niskie stawki OC dla uważnych kierowców

Projekt ustawy, która wejdzie w życie w grudniu zakłada udostępnienie ubezpieczycielom danych z CEPiK na temat historii wykroczeń kierowców, aby dostosowywać stawki ubezpieczeń do ich ilości i otrzymanych punktów karnych. Po zakończeniu ustalania wysokości składki, zakład ubezpieczeń ma obowiązek usunąć historię wykroczeń danego kierowcy.

Pieniądze z mandatów przeznaczane na budowę dróg

Grudniowa nowelizacja zakłada także przekazywanie środków pozyskanych z grzywien i mandatów na finansowanie budowy dróg oraz ich modernizacji. Będą wykorzystywane do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Usprawnienie przyznawania renty dla najbliższych ofiar wypadku

W projekcie ustawy znajduje się zapis, iż usprawnione zostaną postępowania w sprawie renty, którą przyznaje się osobom najbliższym, jeżeli ofiara poniosła śmierć w wyniku przestępstwa umyślnego. Dotychczas w przepisach nie zapewniano żadnej koordynacji pomiędzy postępowaniem karnym i cywilnym w sprawie renty po zmarłym, co stawiało w nieciekawej sytuacji osoby małoletnie bądź niepełnosprawne, które w wyniku wypadku straciły opiekuna. Od grudnia postępowanie cywilne i karne będą ze sobą ściśle powiązane – ułatwi to otrzymywanie renty za zmarłego.

Podniesienie maksymalnej wysokości grzywny

Nowelizacja ustawy obejmuje także zmiany w kodeksie wykroczeń – zostanie podniesiona maksymalna wysokość grzywny. Dotychczas było to zaledwie 5 tysięcy złotych, a od grudnia maksymalnie zapłacimy aż 30 tysięcy złotych! Zwiększona zostanie także maksymalna kwota mandatów – służby będą mogły wypisać mandat do 5 tysięcy złotych, a w przypadku zbiegu wykroczeń – do 6 tysięcy. Jeżeli kierowca zapłaci mandat jeszcze podczas kontroli, jego wysokość zostanie pomniejszona o 10 procent.

Jeżeli sprawdza wykroczenia dokona uszkodzenia mienia lub spowoduje naruszenie ciała poszkodowanego lub rozstrój jego zdrowia, a leczenie trwa nie dłużej niż 7 dni, wówczas otrzyma on karę grzywny o minimalnej wysokości 1,5 tysiąca złotych.

Utrata prawa jazdy za fałszowanie wyników tachografu

Grudniowa nowelizacja przyniesie przepis, wedle którego kierowca straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy za ingerencję w system tachografów. Takie działania mają na celu chronić uczciwą konkurencję wśród kierowców wykonujących przewozy drogowe.

Cel nowelizacji

Zaostrzenie przepisów ma na celu przede wszystkim bardziej skuteczną walkę z nieodpowiedzialnymi kierowcami, którzy poruszają się po polskich drogach. Wysokie kary mają motywować kierowców do odpowiedniego zachowywania się na jezdni. Polska posiada jeden z najwyższych współczynników zgonów na drogach w całej Unii Europejskiej – to sygnał, że w Kodeksie Drogowym od dawna potrzebne były zmiany. 

-W miastach i na wsiach musi być bezpieczniej. Mamy jeden z wyższych współczynników zgonów na drogach w Unii Europejskiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – W ubiegłym roku ponad półtora tysiąca razy policjanci zatrzymywali kogoś pod wpływem alkoholu, którzy spowodowali jakiś wypadek czy kolizję. To potencjalna zbrodnia i zagrożenie życia. Dość tego typu zachowań. Nie będzie żadnej pobłażliwości dla bandytów jadących pod wpływem alkoholu - dodał.

Zobacz także

Komentarze (13)    dodaj »

 • [...] rsl

  i słusznie ja bym dawał minimum mandat 2 .000 przekroczysz o 50 prawko na 6 mieś i 20.000 tys do płacenia nie płacisz? 5% odsetek dziennie i jeden z drugim by sie na uczył a jak nie to [...]ł by komunikacją lub rowerem ...

 • rado

  2,5 tys za procenty? 1,5 tys za przekroczenie ? Dla jakiegoś prawnika, lekarza, polityka czy przedsiębiorcy którzy mają 10-15 tys miesięcznie taka kwota nawet nie zrobi wrażenia. Dalej jestem zdania, że dopóki nie wprowadzą odholowania i zatrzymania samochodu dopóty niewiele się zmieni w tym aspekcie. Po za tym powinno być to również uzależnione od dochodu.

 • fafik

  Cel - zedrzeć, ile się da.. Mam nadzieję, ze ktoś oprzytomnieje, i wycofa te idiotyzmy. Walczy się z nietrzeźwymi kierowcami, a popiera się pijaństwo. NARÓD SIĘ ROZPIJA! W sklepach niedługo będzie wódka na kieliszki. Metody bolszewickie: karać karać karać Może i rozstrzeliwać na miejscu. A tu niech mnie opieprzy ktoś kto nigdy nie jechał ponad ustalona prędkość o 30 km/h. Poza tym od razu zakorkują się wielkie miasta jak Warszawa np.Jadąc Piłsudskiego jedzie sie 20km/h więcej. Ile teraz ta przyjemność będzie kosztowała? Mandaty na drogi .... ręce opadają

 • Matron

  Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze które już nie wiadomo skąd brać a taka ckliwa historia jak bezpieczeństwo łatwo usprawiedliwić do tego ściemnić że pójdzie to na drogi, ja się spytam to dlaczego podatek drogowy który wrzucony jest w paliwie tylko w 18% idzie na infrastrukturę a reszta trwoniona. Niedaleko mojej ulicy jest garb od 3 lat gdzie ograniczenie zrobione do 30km przecież wystarczyło naprawić tą drogę ale po co teraz nie jednego sie złapie ja będzie jechał 61km i odtrąbić sukces że tylu piratów się złapało. A piraci w rządowych limuzynach, marszałkowie i sędziowie dalej będą bezkarni bo przepisy są przecież dla ciemnej masy. Już rzygać mi się chce tymi ciągłymi karami, obostrzeniami podatkami za deszcze i inne [...]y. Niedługo będę musiał płacić za to że żyję i oddycham.

 • fajerberga

  Tak samo nie wierzę w teksty o przeznaczeniu kasy na drogi. .. To jest taka ściema, żeby łatwiej przeforsować zmiany, a potem? Kto będzie o tym pamiętał? Co do opłaty za oddychanie - mam nieodparte wrażenie, że ekooszołomy z eurokołchozu już niebawem wpadną na cudowny w swej prostocie pomysł opodatkowania ryczałtem każdego obywatela. Za co - zapytacie? No jak to za co: za emisję dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu... :-)

 • Łukasz Kuchta

  A ile by zarobili na mandatach za nielegalne parkowanie czy jazdę tam gdzie to zabronione, ale trzeba [...] ruszyć

 • Karminadel

  Ogólnie propozycje bardzo dobre, ja bym jednak powiązał wysokość mandatu z osiąganym dochodem. Dla krezusa takie 3 tys. zł to jak splunąć. Jakby mu policzyli 3% rocznego przychodu to zaboli bardziej i będzie większy wpływ do budżetu.

 • Padre

  Jest kij. A gdzie marchewka? Ktoś sie chyba oderwał od rzeczywistości. Jestem ciekaw jak sie będą poruszały kolumny rządowe? Czy się coś zmieni czy dalej będą jeździć z maksymalną prędkością i całą szerokością jezdni

 • fajerberga

  Przecież dobrze wiesz, że władza będzie jeździć tak samo, jak do tej pory - ofkors wszystko w imię bezpieczeństwa ochranianej figury. Drętwe teksty o suwerenie itd były dobre tylko na potrzeby kampanii wyborczej, a potem to przykręcamy śrubę, pałowanko tu i tam, ogólny zamordyzm, no ale społeczeństwo tak chciało...

 • Padre

  Syndrom "gotowanej żaby"

 • anty

  szuka PiS pieniedzy trzeba to spowrotem do budżetu oddać co sie rozdawało przez lata. i najwieksza glupota teo rzadu 1000zł mandat za jazde bez prawka gdzie kurs i egzaminy (z powtorkami) to 4000zł a i 30km/h 1500zł BINGO tu bedziecie mieli żyłe złota propnuje juz zobie trawe skosic na DTŚ tam gdzie jest te PSEUDO 70km/h niewiadomo poco i na co? także zwolennicy PiSu co macie do powiedzenia teraz?

 • Toca

  A napisz kiedy ostatnio była podwyżka mandatów? Bo jak się nie mylę to 10lat temu były takie same stawki jak są obecnie. Ty też nigdy podwyżki w pracy nie dostałeś? Widocznie słabo się starasz albo jesteś wiecznym bezrobotnym. Podwyżka mandatów jak najbardziej ale uzależniona od dochodów. Wyeliminować patologię z dróg.

 • Marian

  Ostatnia podwyżka była w 1997 r!!!!!! Max mandat wtedy 500 , najniższa krajowa coś koło 350,- wiem bo zaczynałem prace i tyle miałem. To w dzisiejszych czasach i tak za małe stawki proponują. Niestety nie ma innej możliwości jak wyeliminować patologie z naszych dróg. Ciekawe, że w innych krajach nikt nie wyprzedza na trzeciego na drogach jednojezdniowych, co jest bardzo niebezpieczne i nagminne. No i prędkości też przestrzegają, bo mandaty są kosmiczne, wszyscy o tym wiedzą i jeżdżą bezpiecznie. Co przekłada sie na statystyki. A u nas jak zawsze lament, że Janusza i Grażyne państwo chce okraść i ukarać bo mandaty chcą podnieść, a przecież on musi zapier..... bo ma bmw, albo audi albo inne auto. Ciekawe że większość z tych skrajnie niebezpiecznych sytuacji powoduje prawie nowe i bardzo drogie auto i przeważnie biała skoda ( służbówka) Co to do takich kierowcó teraz max 500.....

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.