Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zapłacimy więcej za wywóz śmieci? Jutro nadzwyczajna sesja Rady Miasta

 • Dodano: 2020-12-01 11:30, aktualizacja: 2020-12-01 13:09

Od przyszłego roku czeka nas kolejna podwyżka cen za wywóz śmieci? W Biuletynie Informacji Publicznej pojawił się projekt uchwały ustalającej nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jutro w tej sprawie obradować będą radni. 

Obecnie rudzianie, którzy segregują śmieci, płacą 21,70 zł miesięcznie od osoby. Ci, którzy śmieci nie segregują, wydają 43,40 zł. Jak się okazuje, w przyszłym roku może być jeszcze drożej! 

- Jutro przedstawimy Radzie Miasta projekt uchwały w sprawie podniesienia opłaty śmieciowej z 21,70 do 30 złotych od osoby. Zdaję sobie sprawę z tego, że to sporo. Niestety tak szybko rosną koszty odbioru i zagospodarowania odpadów. Te koszty rosną nie tylko w Rudzie Śląskiej, jest to problem ogólnopolski - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer. - Najgorsze jest to, że jako miasto nie mamy żadnego wpływu na wzrost tych kosztów. Musimy płacić więcej, ponieważ w ostatnim czasie wzrosły ceny energii elektrycznej, pensje minimalne oraz opłaty za składowanie odpadów na składowiskach. Wszystko to ma wpływ na wysokość kosztów spółek odbierających od nas odpady. Do tej pory, przez ostatnie dwa lata za odbiór jednej tony odpadów płaciliśmy średnio około 702 złote brutto - dodał.

Ruda Śląska dopłacała z budżetu miasta do "śmieci" kilka milionów

Jak zaznacza wiceprezydent Mejer, obowiązująca dotychczas w mieście opłata śmieciowa w wysokości 21,70 zł nie pokrywała wszystkich kosztów. Miasto musiało do "śmieci" dopłacać z budżetu miasta ponad 9 mln złotych. 

- W życiu niestety jest tak, że jak się komuś daje, to zwykle kosztem czegoś. Dając 9 mln złotych na śmieci, nie mieliśmy pieniędzy na składki ZUS dla pracowników samorządowych, na pełne oświetlenie uliczne, sport, czy też na działalność organizacji pozarządowych. W sumie w ostatnich latach dopłaciliśmy do śmieci z budżetu miasta ponad 28 mln złotych. Dla porównania tyle ma nas kosztować modernizacja całej ulicy Wolności i Janasa w Rudzie - napisał wiceprezydent. 

Jak wskazuje wiceprezydent, podwyżka cen za wywóz śmieci jest spowodowana koniecznością zapewnienia samofinansowania się systemu gospodarki odpadami. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach system gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowany przez samorząd powinien się samofinansować, co przekłada się na obowiązek ustalania wysokości ponoszonych przez mieszkańców gmin opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi - na poziomie zabezpieczającym pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Innymi słowy, miasto nie może dopłacać do systemu gospodarki odpadami. 

- Dlaczego w przyszłym roku nie planujemy dołożyć do śmieci z budżetu miasta? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Nie mamy na to już pieniędzy. Przyszłoroczny budżet będzie jeszcze trudniejszy od tegorocznego. Poza tym rząd oraz Regionalne Izby Obrachunkowe, nadzorujące finanse samorządów, przypominają i ostrzegają, że opłata śmieciowa musi uwzględniać wszelkie koszty związane z finansowaniem systemu gospodarki odpadami. Zwracam tu uwagę na słowo MUSI! Dlaczego musimy podnieść opłatę śmieciową do 30 złotych. To wynika z analizy potencjalnych kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów - pisze wiceprezydent.

W ostatnim przetargu "śmieciowym" wpłynęły dwie oferty. Jedna na kwotę 780 złotych za tonę a druga na 860 zł. 

- Po przeliczeniu wszystkich wydatków wychodzi nam, że opłata w wysokości 30 złotych od mieszkańca pozwoli nam pokryć wszystkie koszty odbioru i zagospodarowania odpadów w przypadku wyboru oferty tańszej. Niestety wspomniany przetarg musieliśmy unieważnić z powodów formalnych. Niebawem ogłosimy nowy przetarg, mając nadzieję, że w tym postępowaniu pojawi się porównywalna oferta na poziomie około 780 złotych za tonę. Aż się boję myśleć, co będzie kiedy taka oferta się nie pojawi... - pisze Krzysztof Mejer.

Wojna o podwyżkę cen za wywóz śmieci

Warto przypomnieć, że radni obradowali już nad podwyższeniem stawek w ubiegłym roku - wtedy jednak nie wyrazili na to zgody. Później jeszcze kilkukrotnie, podczas sesji Rady Miasta podejmowany był ten temat. Radni byli jednak nieugięci w swoich decyzjach. Jutro podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ruda Śląska - radni po raz kolejny ustosunkują się do propozycji podwyżki cen za wywóz śmieci.

- Wszystkie wyliczenia, dane i warianty, co by było gdyby, przedstawiliśmy radnym. Na kilku spotkaniach dokładnie pokazaliśmy, co z czego wynika i dlaczego opłata śmieciowa musi wynosić 30 złotych. Odpowiedzieliśmy na wiele pytań naszych radnych, którzy tej sprawie poświęcili wyjątkowo sporo uwagi i czasu. Dlatego jestem przekonany, że każdy z nich jest w pełni przygotowany do podjęcia merytorycznej i odpowiedzialnej decyzji, która zapadnie jutro podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Jeśli ktoś z Państwa ma wątpliwości dotyczące opłaty śmieciowej, to jestem do dyspozycji - podsumował Krzysztof Mejer.

Jeżeli radni zagłosują za podwyżkami cen, od stycznia 2021 roku za odpady segregowane zapłacimy 30 złotych. Za niesegregowane zaś - 60 złotych. 

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Piszcie w komentarzach. 

Komentarze (48)    dodaj »

 • boluś

  Rozumia co Grupa Schwartz mo wskaźnik zysku ustawiony na 70-80% ale czamu na noszych kapsiach? Społeczno Odpowiedzialność Biznesu? W skrócie lepij doić ciynko ale dłużej! Poniał Józik i ferajna?

 • boluś

  To przesłanie tyż do Wos 'szpece łod błyndnych kodów weryfikacyjnych'niy zawsze tym miastem bydom rzondzić OSZOŁOMY. Terozki cynzurujcie!

 • boluś

  Cołkie miasto zbiyro selektywnie surowce wtórne dlo PreZero pod groźbą kar administracyjnych' moge wziankowane PreZero zacznie dopłacać mieyszkańcom zamiast ich rabować na spółka z Mejerym?

 • Halemba city

  Po co ta cała segregacja jak i tak będziemy zaraz płacić tyle samo co za niesegregowane. Bo problem polega na tym, że niema zbytu na materiał z recyklingu. Taniej wychodzi produkcja nowej butelki. Taki jest Excel

 • boluś

  Zbyt jest'styknie wciepać w wyszukiwarka i sprawdzić. Terozki somy zagłymbiym surowcowym dlo Szkopolandii i Żabolandii . Zarabiajom na tym i to wielokroć ichnie firmy ,bo oodajymy za darmo i jeszcze dopłacomy. FRAJERLANDIA

 • Maria

  Pytanie retoryczne. Kwestia ile...

 • "Eko"

  Dlaczego nie ma kaucji za wszelkiego rodzaju opakowania?! (Dotyczy całego kraju). Jeśli zapłacimy za opakowanie kaucję to każdemu będzie zależało na jego zwrocie lub może tak jak kiedyś było - skup szkła, makulatury, złomu...) i problem z segregacją zniknie, a teraz płacimy za "segregację" odpadów - produktów które można sprzedać!!! A być może Producenci by pokryli wszelkiego rodzaju odpady: wielkogabarytowe, pet, szkło, makulatura?! lub może są chętne firmy do odbioru surowców wtórnych?!

 • boluś

  Pokrywajom! TZN.my pokrywomy już łod downa. W cynie kożdego towaru je tzw.opłata utylizacyjno. Pomimo tego SamoNiyrzondy obciążajom nos opłatom za składowanie. Taki wspólny wałek tych łod niyrzondu na wiyrchu i tych łod tego samego na dole. Suma'sumarum płaci wielokroć Frajerka na dole.

 • boluś

  Moge Szacowno Redakcyjo w nostympnym artykule zamieści lista imienno Radnych i zaznaczyniem jak dzisiok głosowali' coby ludziska wiedzieli fto z Radnych mo interes na uwadze' a kierzy w rzyci !

 • senior

  Ci co są przeciw to niech dadzą pomysł jak z tego wybrnąć Albo płacimy 30 zł albo rezygnujemy z inwestycji .tylko które odrzucić ,Zmienić firmę ,producenci powinni dokładać.,i zacznijmy segregować ,.ale pewne koszta jak energie, płace nie uniknione,.dokładanie najuboższym to średnio dobry pomysł ,polak kombinator ,prywaciarz pisze połowę resztę do ręki ,potem mają dotacje z mops.

 • boluś

  mo ICH" tego brakło uzupełniom coby gupio niy brzmioło

 • DLACZEGO?

  DLACZEGO TYLKO P MAJEROWI ZALEZY NA PODWYZCE ZA ŚMIECI I NON STOP CHCE WIECEJ ZA SMIECI WIE KTOS?

 • boluś

  Moge by na Placu Defilad ustawić kontener do selektywnej zbórki zużytych SamoNiyrządowców? kierzy jedyne co poradzom to siynganie do cudzch kapsi. Tokie ZŁODZIEJSTWO' ale zgodne z PRAWEM?

 • Alojz

  Ludzi macie w [...]ie tylko podwyżki i podwyżki

 • Ruda

  A menelom oplacalo sie zbierac smieci...i nie mówcie,że firmy zajmujące się ich wywozem dopłacają do tego interesu...

 • halembianeczka

  Mam nadzieję, że radni na to się nie zgodzą. Życie w tym mieście zaczyna być zbyt drogie..

 • "Eko"

  Na dopłatę do śmieci nie ma pieniędzy!Na budowę stacji ładowania samochodów dla nielicznych są?!Są tylko dwie firmy realizujące wywóz śmieci?

 • vata

  To jest wasza ostatnia kadencja wy złodzoieje .

 • Maria

  jakiś tam wesolutki protestuje że latarnie zgasną a co do podwyżek to ogon zwinał pod siebie, ci co głosowali na pisiorów niech płacą nawet po 100 zł za smieci a reszta bez zmian

 • Hans Li...

  Babunia Grażka oszczędza na oświetleniu by zapłacić swojemu...prezero???

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również