Na Burloch Arenie medale i puchary otrzymali wczoraj najlepsi zawodnicy tegorocznego Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego. Ze względu na epidemię rywalizacja musiała odbywać się wirtualnie, a wczorajsza ceremonia była namiastką tradycyjnych zawodów, do których wszyscy mamy nadzieję wrócić za rok.
Blisko 300 zawodników wzięło udział w wirtualnym Rudzkim Półmaratonie Industrialnym. W tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną uczestnicy biegali samotnie lub w małych grupkach, a swój wynik rejestrowali na specjalnej platformie. W takiej formie rywalizację przeprowadzono na dystansie półmaratońskim, w biegu na 10 km oraz marszu Nordic Walking.
Zwycięzcą biegu głównego został rudzianin Przemysław Basa
- Tegoroczna odsłona rudzkiego półmaratonu była wyjątkowa. Nie było tradycyjnej rywalizacji "ramię w ramię", jak ma to miejsce na prawdziwych zawodach, nie można też było z tego powodu poczuć wyjątkowej atmosfery, która towarzyszy takim imprezom. Pomimo tego wielu zawodników zdecydowało się skorzystać z takiej formy współzawodnictwa - komentuje dyrektor biegu August Jakubik. – Dla nas, organizatorów, to bardzo ważne, że pomimo wybuchu epidemii zawodnicy nie odwrócili się i chcieli wraz z nami wspólnie podtrzymać kilkuletnią już tradycję rozgrywania w Rudzie Śląskiej półmaratonu. Mam też nadzieję, że za rok uda się spotkać na starcie VII Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego rozgrywanego już w tradycyjnej formule – dodaje.
W półmaratonie pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet wywalczyła Anna Skupień z czasem 01:32:17, natomiast wśród mężczyzn zwyciężył Przemysław Basa z czasem 01:20:37. Na dystansie 10 km w biegu zwyciężył Michał Żelasko z czasem 0:39:09, a wśród kobiet Aneta Rajda z czasem 0:42:54. W konkurencji Nordic Walking wśród kobiet najlepsza była Elżbieta Mikołajczyk, a wśród mężczyzn Michał Socha. Dodatkowo, w związku z przypadającym w 2020 roku 30-leciem samorządu terytorialnego w Polsce, w biegu na krótszym dystansie (10 km) rywalizowali pracownicy samorządowi.
Nagrodę za udział otrzymał każdy uczestnik
Nagrodę za udział w Rudzkim Półmaratonie Industrialnym otrzymał każdy uczestnik. Był nią pamiątkowy medal, na którym, oprócz uzyskanego czasu, wygrawerowany został Szyb Mikołaj, czyli jeden z rudzkich zabytków przemysłowych.
- Część zawodników otrzymała już medale. Niektórym wysyłamy je pocztą, a tym, którzy podczas rejestracji zadeklarowali, że odbiorą je osobiście, wręczamy w wyznaczonych terminach na stadionie lekkoatletycznym w Rudzie Śląskiej oraz na parkingu przed Stadionem Śląskim – mówi August Jakubik.
Na Burloch Arenie medale i puchary otrzymali wczoraj najlepsi zawodnicy tegorocznego Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego. Nagrody biegaczom wręczył wiceprezydent Michał Pierończyk. Przed uroczystością można było sprawdzić się w teście Coopera. Uczestnicy musieli zmierzyć się przede wszystkim z upałem, ale dali radę, a najdłuższy dystans osiągnięty dziś podczas 12-minutowego biegu to ponad 3,4 km.
Rudzki Półmaraton Industrialny
Rudzki Półmaraton Industrialny odbywa się od 2015 r. zawsze na przełomie lipca i sierpnia. Tegoroczna edycja Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego miała się odbyć w sobotę 1 sierpnia o godz. 21:30, jednak sytuacja epidemiologiczna w Polsce nie pozwoliła na to, żeby bieg mógł być przeprowadzony bezpiecznie dla uczestników. Stąd też pomysł na zorganizowanie zawodów w wirtualnej wersji.
Zawodnicy mieli 52 dni (od 10 czerwca do 1 sierpnia) na pokonanie wybranego dystansu. W grę wchodził półmaraton - 21,1 km, bieg na 10 km oraz marsz Nordic Walking na takim samym dystansie. Każdy z zawodników, który pokonał wybrany dystans, po rejestracji za pomocą specjalnego formularza przesyłał swój wynik wraz ze zdjęciem lub zrzutem ekranu pokazującym bieg z widocznym dystansem i czasem zarejestrowanym przez urządzenie rejestrujące (zegarek lub telefon z GPS).