Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolejny Rudzki Półmaraton Industrialny za nami

• Dodano: 2020-08-04 12:45

Blisko 300 zawodników wzięło udział w wirtualnym Rudzkim Półmaratonie Industrialnym. W tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną uczestnicy biegali samotnie lub w małych grupkach, a swój wynik rejestrowali na specjalnej platformie.

W takiej formie rywalizację przeprowadzono na dystansie półmaratońskim, w biegu na 10 km oraz marszu Nordic Walking.

Zwycięzcą biegu głównego został rudzianin Przemysław Basa!

Zwycięzcą biegu głównego na dystansie 21,1 km został rudzianin Przemysław Basa, który półmaraton przebiegł w czasie 1:20:37.

Tegoroczna odsłona rudzkiego półmaratonu była wyjątkowa. Nie było tradycyjnej rywalizacji "ramię w ramię", jak ma to miejsce na prawdziwych zawodach, nie można też było z tego powodu poczuć wyjątkowej atmosfery, która towarzyszy takim imprezom. Pomimo tego wielu zawodników zdecydowało się skorzystać z takiej formy współzawodnictwa - komentuje dyrektor biegu August Jakubik. – Dla nas, organizatorów, to bardzo ważne, że pomimo wybuchu epidemii zawodnicy nie odwrócili się i chcieli wraz z nami wspólnie podtrzymać kilkuletnią już tradycję rozgrywania w Rudzie Śląskiej półmaratonu. Mam też nadzieję, że za rok uda się spotkać na starcie VII Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego rozgrywanego już w tradycyjnej formule – dodaje.

Przypomnijmy, że tegoroczna edycja Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego miała się odbyć w sobotę 1 sierpnia o godz. 21:30, jednak sytuacja epidemiologiczna w Polsce nie pozwoliła na to, żeby bieg mógł być przeprowadzony bezpiecznie dla uczestników. Stąd też pomysł na zorganizowanie zawodów w wirtualnej wersji. Zawodnicy mieli 52 dni (od 10 czerwca do 1 sierpnia) na pokonanie wybranego dystansu. W grę wchodził półmaraton - 21,1 km, bieg na 10 km oraz marsz  Nordic Walking na takim samym dystansie. Każdy z zawodników, który pokonał wybrany dystans, po rejestracji za pomocą specjalnego formularza przesyłał swój wynik wraz ze zdjęciem lub zrzutem ekranu pokazującym bieg z widocznym dystansem i czasem zarejestrowanym przez urządzenie rejestrujące (zegarek lub telefon z GPS).

Wirtualną rywalizację zdominowali rudzianie

W półmaratonie pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet wywalczyła Anna Skupień z czasem 01:32:17, natomiast wśród mężczyzn zwyciężył Przemysław Basa z czasem 01:20:37. Na dystansie 10 km w biegu zwyciężył także rudzianin Michał Żelasko z czasem 0:39:09, a wśród kobiet katowiczanka reprezentująca rudzki klub Aneta Rajda z czasem 0:42:54. W konkurencji Nordic Walking wśród kobiet najlepsza została Elżbieta Mikołajczyk z Zabrza, a pośród mężczyzn zwyciężył rudzianin Michał Socha. Dodatkowo, w związku z przypadającym w 2020 roku 30-leciem samorządu terytorialnego w Polsce, w biegu na krótszym dystansie (10 km) rywalizowali pracownicy samorządowi.

Wręczenie pucharów dla najlepszych zawodników odbędzie się w środę, 12 sierpnia, o godz. 19:00 na Burloch Arenie w Rudzie Śląskiej - Orzegowie przy ul. Bytomskiej 15. Ceremonię dekoracji poprzedzi Test Coopera, w którym będzie mógł wziąć udział każdy chętny. Ten biegowy test sprawności rozpocznie się o godz. 18:00 (zapisy od 17:30).

Nagrodę za udział w Rudzkim Półmaratonie Industrialnym otrzyma każdy uczestnik

Jest nią pamiątkowy medal, na którym, oprócz uzyskanego czasu, wygrawerowany został Szyb Mikołaj, czyli jeden z rudzkich zabytków przemysłowych.

Część zawodników otrzymała już medale. Niektórym wysyłamy je pocztą, a tym, którzy podczas rejestracji zadeklarowali, że odbiorą je osobiście, wręczamy w wyznaczonych terminach na stadionie lekkoatletycznym w Rudzie Śląskiej oraz na parkingu przed Stadionem Śląskim – mówi August Jakubik.

Rudzki Półmaraton Industrialny odbywa się od 2015 r. zawsze na przełomie lipca i sierpnia

W ubiegłym roku na dystansie półmaratońskim wśród mężczyzn wygrał Marokańczyk Abderrahim Elasri, natomiast wśród kobiet Węgierka Zita Kacser. Z kolei najlepszymi rudzianami okazali się Daria Mendecka i Arkadiusz Połeć. We wszystkich dotychczasowych edycjach Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego w biegu głównym i biegach towarzyszących wzięło udział 4 500 uczestników. 1/3 z nich to mieszkańcy Rudy Śląskiej.