Michał Pierończyk podczas kadencji Grażyny Dziedzic pełnił funkcję wiceprezydenta. Teraz postanowił spróbować swoich sił i wystartować w wyborach na prezydenta miasta. Zapoznajcie się z jego programem wyborczym!
Ruda Śląska w 4 filarach
Michał Pierończyk podzielił swój program wyborczy na 4 główne filary: Miasto Inwestycji, Zieleni, Obywatelskie i Dziedzictwa. W każdym z nich znajdują się pomniejsze postulaty kandydata, nad którymi zamierza pracować, jeżeli uda mu się objąć stanowisko prezydenta.
W filarze Miasto Inwestycji, Pierończyk wymienia zagospodarowanie terenów po kopalniach Pokój i Polska- Wirek, reaktywację Rady Przedsiębiorczości oraz dokończenie realizacji prowadzonych inwestycji w tym nowego budynku szkoły w Bielszowicach oaz kolejnego odcinka trasy NS.
Ruda Śląska ma się stać również Miastem Zieleni. Pierończyk zapewnia, że jeżeli obejmie prezydenturę, rynek na Nowym Bytomiu zostanie przebudowany na podstawie dialogu z mieszkańcami. Podobny postulat wysnuła większość kandydatów. Były wiceprezydent chciałby także stworzyć Kodeks Dobrych Praktyk w zakresie dbania o miejską infrastrukturę zieloną i błękitną oraz zakończyć rewitalizację Placu Niepodległości pomyślanego jako centrum dzielnicy Godula.
Trzecim wyróżnionym przez kandydata filarem jest Miasto Obywatelskie. Pierończyk chciałby wzmocnić dialog z organizacjami pozarządowymi, wprowadzić dopłaty do pobytu dzieci w żłobkach prowadzonych przez podmioty niepubliczne oraz usprawnić system działania służb miejskich. Wspomina także o skorygowaniu zasad funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego oraz ustaleniu zasad udzielania wsparcia organizacjom społecznym.
Były wiceprezydent poświęca wiele uwagi śląskim tradycjom. Dlatego filar Miasto Dziedzictwa, polega głównie na kultywowaniu śląskości. Jeżeli Pierończyk zostanie prezydentem, w Kinie Patria i Muzeum Miejskim będą odbywały się dodatkowe lekcje śląskiego. Chciałby, aby w mieście działał pełnomocnik ds. inicjatyw dotyczących tradycji śląskich oraz kultury regionalnej. Jego celem jest również zadbanie o „świadków industrialnego dziedzictwa”, czyli m.in. o Wielki Piec Huty Pokój, Szyb Wanda Kopalni Pokój oraz Szyb Franciszek kopalni Wolfgang.
Kandydat zaznaczył, że jego program się rozbudowuje przy okazji kolejnych rozmów z mieszkańcami.
Program Wyborczy Michała Pierończyka
Miasto inwestycji
- Zagospodarowanie terenów po kopalniach Pokój i Polska-Wirek - przygotowanie niezbędnej dokumentacji planistycznej ze szczególnym uwzględnieniem zabudowy mieszkaniowej oraz wykorzystania energii odnawialnej
- Dokończenie realizacji prowadzonych inwestycji, w tym nowego budynku szkoły w Bielszowicach oraz kolejnego odcinka Trasy NS (Kokota-Bielszowicka).
- Reaktywacja Rady Przedsiębiorczości celem wzmocnienia potencjału gospodarczego miasta.
Miasto zieleni
- Zielony Rynek w Nowym Bytomiu - przygotowanie dokumentacji na podstawie dialogu z mieszkańcami.
- Zakończenie rewitalizacji Placu Niepodległości pomyślanego jako centrum dzielnicy Godula.
- Opracowanie i wdrożenie Katalogu Dobrych Praktyk w zakresie dbania o miejską infrastrukturę zieloną i błękitną, uwzględnianym przy tworzeniu dokumentacji inwestycyjnych.
Miasto obywatelskie
- Skorygowanie zasad funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego ze szczególnym uwzględnieniem projektów miękkich w zakresie kultury i sportu.
- Wzmocnienie dialogu z organizacjami pozarządowymi - stała i ścisła współpraca z Radą Pożytku Publicznego
- Wypracowanie zasad udzielania wsparcia organizacjom społecznym, zwłaszcza w zakresie sportu poprzez stworzenie Programu Aktywizacji Mieszkańców
- Wprowadzenie dopłat do pobytu dzieci w żłobkach prowadzonych przez podmioty niepubliczne
- Usprawnienie systemu reagowania służb miejskich na problemy zgłaszane przez mieszkańców, wprowadzając nowe zadanie Budżet Małych Spraw.
Miasto dziedzictwa
- Rozwijanie edukacji regionalnej, w tym umożliwienie prowadzenia lekcji języka śląskiego, jako zajęć dodatkowych m.in. w Kinie “Patria” w Nowym Bytomiu oraz Muzeum Miejskim
- Utworzenie katalogu dobrych praktyk w zakresie pielęgnowania, rozwoju tradycji śląskich we wspólpracy z nauczycielami regionalistami.
- Powołanie pełnomocnika ds. inicjatyw dotyczących tradycji śląskich oraz kultury regionalnej.
- Zachowanie “świadków” dziedzictwa industrialnego takich jak Wielki Piec Huty Pokój, Szyb Wanda Kopalni Pokój, Szyb Franciszek kopalni Wolfgang.
Więcej na temat programu Michała Pierończyka znajdziecie TUTAJ.
Michał Pierończyk - życiorys
Michał Pierończyk był radnym Rady Miasta Ruda Śląska w latach 2006 – 2010. W tym samym czasie angażował się w działania organizacji pozarządowych. W grudniu 2010 roku objął stanowisko wiceprezydenta Rudy Śląskiej, które piastował do połowy 2022 roku. Odpowiedzialny był za sprawy zagospodarowania przestrzennego. Nadzorował prace Wydziałów: Rozwoju, Zamówień Publicznych, Inwestycji, Urbanistyki i Architektury, Lokalowego, a także Biura Geodety Miasta i Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Dzięki pracy byłego wiceprezydenta i jego zespołu miasto zyskało takie inwestycje jak "Stacja Biblioteka" w Chebziu, obiekty sportowe: Burloch Arena, stadion przy ulicy Czarnoleśnej, Rynek w Orzegowie, Muzeum Miejskie, czy Willa Florianka.