Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Zawsze dla rudzian" - to hasło wyborcze Michała Pierończyka

 • Dodano: 2022-08-16 13:15

We wtorek, 16 sierpnia br. na Plantach w Wirku odbyła się konferencja prasowa kandydata na prezydenta miasta Ruda Śląska, Michała Pierończyka. Podczas konferencji przedstawiono hasło wyborcze – "Zawsze dla rudzian" oraz program wyborczy.

- Zakładam kontynuowanie rozpoczętych zadań realizowanych na podstawie przyjętej przez radnych Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz spójnych ze Strategią Rozwoju Miasta do 2030, tak aby Ruda Śląska była miastem dzielnic, które nie dzielą; dobrym do zamieszkania, pracy i wypoczynku – zapowiedział Michał Pierończyk, kandydat na prezydenta miasta Ruda Śląska.

Michał Pierończyk podczas konferencji prasowej przedstawił swój program wyborczy. To 4 filary, definiujące Rudę Śląską w czterech wymiarach - jako miasto inwestycji, miasto zieleni, miasto obywatelskie oraz miasto dziedzictwa. 

Miasto inwestycji

Miasto inwestycji to reaktywowanie Rady Przedsiębiorczości. Wśród postulatów kandydata na prezydenta znalazło się:

 • dokończenie realizacji Trasy NS na odcinku od ulicy Kokota do Bielszowickiej,
 • budowa nowego budynku pełniącego funkcję szkolno-przedszkolną w Bielszowicach,
 • przygotowanie dokumentacji niezbędnej do zagospodarowania terenów po kopalniach Pokój i Polska-Wirek, aby na mapie Rudy Śląskiej pojawiły się nowe mieszkania
 • oraz efektywne wykorzystanie energii odnawialnej.

Miasto zieleni

Miasto zieleni to plan zakładający stworzenie w przestrzeni miejskiej enklaw, wypoczynku, relaksu, miejsc spotkań. Przygotowanie dokumentacji Zielonego Rynku w Nowym Bytomiu, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i w drodze społecznych konsultacji. Michał Pierończyk w tym punkcie swojego programu zapowiada:

 • zakończenie rewitalizacji centrum Goduli – Placu Niepodległości,
 • oraz stworzenie i wdrożenie katalogu dobrych praktyk miejskich w zakresie dbania o miejską infrastrukturę zieloną i błękitną, który stanie się elementem uwzględnianym przy tworzeniu dokumentacji inwestycyjnych, tak by zapobiec nie zawsze koniecznym wycinkom drzew i krzewów.

Miasto obywatelskie

Miasto obywatelskie to skorygowanie zasad funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego, ze
szczególnym uwzględnieniem tzw. projektów miękkich w zakresie kultury i sportu. Michał Pierończyk obiecuje wzmocnienie znaczenia organizacji pozarządowych.

- Stała i ścisła współpraca z Radą Pożytku Publicznego celem wypracowania zasad udzielania wsparcia organizacjom społecznym, zwłaszcza w zakresie sportu poprzez stworzenie Programu Aktywizacji Mieszkańców. Wprowadzenie dopłat do pobytu dziecka w żłobku prowadzonym przez podmioty niepubliczne. Usprawnienie systemu reagowania służb miejskich na problemy zgłaszane przez mieszkańców, wprowadzając nowe zadanie Budżet Małych Spraw - czytamy w programie kandydata.

Miasto dziedzictwa

Miasto dziedzictwa to kontynuacja i wzmocnienie edukacji regionalnej, możliwości prowadzenia lekcji języka śląskiego jako zajęć dodatkowych nie tylko w szkołach, np. z wykorzystaniem zasobów Kina “Patria” w Nowym Bytomiu oraz Muzeum Miejskim. Utworzenie katalogu dobrych praktyk w zakresie pielęgnowania, rozwoju tradycji śląskich we współpracy z nauczycielami regionalistami, powołanie pełnomocnika ds. inicjatyw dotyczących tradycji śląskich oraz kultury regionalnej. Zachowanie “świadków” dziedzictwa industrialnego takich jak Wielki Piec Huty Pokój, Szyb Wanda Kopalni Pokój, Szyb Franciszek kopalni Wolfgang.

Kampania wyborcza w Rudzie Śląskiej w pełni

Kandydat na prezydenta zapowiada, że nie zamierza w swoim programie wyborczym zawierać postulatów, których nie będzie w stanie spełnić w ciągu roku kadencji.

- Nie będę obiecywał rzeczy, które może przysporzyłyby mi kolejnych wyborców, ale które w żaden sposób nie byłyby możliwe do realizacji. Chcę być fair w stosunku do mieszkańców, bo na taką uczciwość zasługują, jako partnerzy w dyskusji nad dobrem Rudy Śląskiej – dodaje Michał Pierończyk.

Kandydat, jak zapewnia, swoją kampanię opiera na spotkaniach i rozmowie z mieszkańcami, ponieważ to właśnie bezpośredni kontakt ma dla niego największą wartość.

- Spotkania z mieszkańcami i kampania door to door sprawiają, że mogę się wsłuchać w głos rudzian, by poznać ich realne potrzeby, nad którymi będziemy mogli wspólnie pracować. Dlatego też po wygranych wyborach mam zamiar kontynuować spotkania z mieszkańcami dzielnic – deklaruje Michał Pierończyk.

W kampanii wyborczej, w przedterminowych wyborach, na stanowisko Prezydenta Rudy Śląskiej Michała Pierończyka wspierają przedstawiciele organizacji pozarządowych; ludzie sportu, edukacji, kultury, zdrowia, pomocy społecznej. Na głos poparcia kandydat może liczyć także ze strony rudzkich stowarzyszeń, przedsiębiorców, radnych i lokalnych polityków - mieszkańców Rudy Śląskiej. 

- Od początku nie miałam, ani przez minutę, żadnych wątpliwości, kto powinien zostać prezydentem Rudy Śląskiej - jest to Michał Pierończyk. Szanowni Państwo było mi dane z Michałem współpracować przeszło 11 lat. Michał jest taką osobą, która łączy, nie dzieli. Michał potrafi i che rozmawiać, a co jest bardzo ważne, Michał potrafi słuchać. Michał na pewno sobie poradzi na stanowisku prezydenta miasta, ponieważ to jest synek stąd. Dlatego jestem pewna, że Michał będzie dobrym prezydentem - mówiła była wiceprezydent Anna Krzysteczko. 

Michał Pierończyk

Michał Pierończyk był radnym Rady Miasta Ruda Śląska w latach 2006 – 2010. W tym samym czasie zaangażowany był w działania organizacji pozarządowych. Od grudnia 2010 piastował stanowisko wiceprezydenta Rudy Śląskiej. Odpowiedzialny był za sprawy zagospodarowania przestrzennego. Nadzorował prace Wydziałów: Rozwoju, Zamówień Publicznych, Inwestycji, Urbanistyki i Architektury, Lokalowego, a także Biura Geodety Miasta i Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. 

Dzięki pracy byłego wiceprezydenta i jego zespołu miasto zyskało takie inwestycje jak nagrodzona "Stacja Biblioteka", obiekty sportowe: Burloch Arena, stadion przy ulicy Czarnoleśnej, Rynek w Orzegowie, Muzeum Miejskie, czy Willa Florianka.

Czy jego doświadczenie w rudzkim samorządzie przekona wyborców? Tego dowiemy się już 11 września. 

Komentarze (5)    dodaj »

 • Nudziarz

  Najlepszy wybór dla Rudzian z wielu względów. Wiedza i doświadczenie, autentyczne przywiązanie do miasta i znajomość jego problemów. Poza wszystkim odpowiedni wiek i przyjemna aparycja. Popieram jego kandydaturę, chociaż zapewne nie jest ideałem takim ja pan Mejer albo niezależny, a jednocześnie zależny tak jak pan Wesoły.

 • Hajer

  12 lat nadanego stołka, jaki wielki ból [...] by ją oderwać

 • SZEF

  Michał, dziękuję ci za mieszkanie, co prawda jest strasznie drogie, ale dość komfortowo się mieszka.

 • Elian

  Ten pan był podobno w dużym stopniu odpowiedzialny za kształtowanie miejskiej przestrzeni przez ostatnie lata. To przypomnijmy sobie jak dziś wyglądają chociażby dwa z wymienionych czterech filarów. Miasto zieleni - poza pozostałościami lasów w południowych dzielnicach (intensywnie wycinanych w ostatnich latach - choć to akurat "zasługa" PISu), mamy miasto blachy, betonu i dzikich wysypisk śmieci. Gdzie nie spojrzeć - hale, magazyny, blaszaki, betonowe place i ruiny a tam gdzie jeszcze nie zdążono wyciąć reszty drzew i krzewów - walające się między nimi śmieci. Miasto dziedzictwa - najbardziej górnicze miasto na Śląsku nie posiada ani jednej pamiątki czy zabytku, związanego z górnictwem. Wszystko zostało sprzedane i rozjechane spychaczami. Tak dla porównania sąsiednie miasta: Zabrze - kop. Guido i Królowa Luiza, szyb Maciej, sztolnia Carnall, Chorzów - szyb Prezydent, Świętochłowice - dwie wieże KWK Polska, Katowice - Muzeum Śląskie na terenie dawnej kopalni Katowice... itp.

 • #DziedzicRaus

  Czyli takie Dziedzic Bis! Ale mamy wybór! Pisior, dwaj Bisiarze od Dziedzicowej i banda natchnionych nieogarów!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również