Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zdecydowanie za wcześnie rezygnujemy z powszechnego testowania i izolowania pacjentów

  • Dodano: 2022-04-04 09:45

Zdecydowanie za wcześnie rezygnujemy z powszechnego testowania i izolowania pacjentów – powiedział prezes Federacji Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski. Najbliższy miesiąc pokaże, jak wprowadzone zmiany wpłyną na zdrowie naszych pacjentów i funkcjonowanie POZ - dodał.

Od 1 kwietnia 2022 roku zaczęły obowiązywać zmiany postępowania w POZ. Zlikwidowane zostały punkty wymazowe, transport i oddziały covidowe.

"Nie można też kierować pacjentów na testy w kierunku SARS-CoV-2 na dotychczasowych zasadach. Testy mogą być wykonywane jedynie przez samych świadczeniodawców, w ramach udzielanych porad" - podano w komunikacie prasowym POZ.

"Jeżeli ktoś chce jednak wykonywać testy, to można je zamówić bezpłatnie w RARS, ale według aktualnych wytycznych konsultant krajowej - nie jest zalecane testowanie w kierunku SARS-CoV-2. Pacjent nie może także skorzystać z samodzielnego skierowania na test poprzez formularz na stronie internetowej" - dodano.

Z finansowanych świadczeń covidowych pozostają szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 oraz rehabilitacja po SARS-CoV-2. Inne świadczenia związane z koronawirusem nie są już dłużej finansowane.

Ponadto 28 marca 2022 roku nie są już nakładane izolacje i kwarantanny.

"Jeśli lekarz POZ stwierdzi u chorego zakażenie, to wydaje zwolnienie (eZLA) i zaleca samoizolację" - podało Porozumienie Zielonogórskie.

Natomiast obowiązek noszenia maseczek w dalszym ciągu dotyczy podmiotów leczniczych tj. szpitali, przychodni, poradni i aptek.

W komunikacie zaznaczono, że wprowadzone zostają nowe świadczenia dotyczące szczepienia uchodźców z Ukrainy.

"Konieczne jest ułożenia indywidualnego kalendarza szczepień oraz podanie szczepienia wg IKSz" - poinformowano.

Ponadto od 1 kwietnia 2022 roku nastąpi wzrost finansowania umów o 4,5 proc. - stawki kapitacyjnej oraz świadczeń jednostkowych, jednak przestanie obowiązywać dodatek 3 proc. na środki ochrony indywidualnej, jaki przysługiwał podczas pandemii.

Prezes Krajewski wskazał, że w związku z tym należy być ostrożnym w kwestii kalkulacji, jak wprowadzone zmiany wpłyną na finansowanie świadczeniodawców w POZ.

"Z jednej strony mamy wzrost finansowania, z drugiej fundusz pozbawia nas dodatków na walkę z pandemią" - dodał. (PAP)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również