Doceniono Towarzystwo Miłośników Orzegowa! Społecznicy zostali uhonorowani Złotą Odznaką Honorową za zasługi na rzecz województwa śląskiego.
Towarzystwa Miłośników Orzegowa uhonorowane Złotą Odznaką Honorową
W czwartek 21 września podczas Sesji Rady Miasta Ruda Ślaska wręczono Złotą Honorową Odznakę za zasługi dla województwa śląskiego. Kapituła Sejmiku Województwa Śląskiego jednogłośnie zadecydowała o przyznaniu wyróżnienia Towarzystwu Miłośników Orzegowa.
– Cieszę się, że dzisiaj (tj. 21 września) na Sesji Rady Miasta możemy uhonorować jedno z najciekawszych, najprężniej pracujących organizacji pozarządowych na terenie naszego miasta – powiedziała Urszula Koszutska, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego, przed wręczeniem honorowej odznaki odznaki.
Odznaczenie zostało przyznane na wniosek złożony przez proboszcza parafii w Orzegowie, ks. Ryszarda Nowaka, który w jego treści podkreślił liczne charytatywne i społeczne działania towarzystwa. Wyróżnienie z rąk wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Śląskiego odebrała Iwona Skrzypczyk-Sikora, prezes Towarzystwa Miłośników Orzegowa.
– Od szesnastu lat Towarzystwo Miłośników Orzegowa tworzy swoją historię. Data 21 września 2023 roku na stałe zostanie w nią wpisana. Przy tej okazji dziękuję wszystkim członkom towarzystwa, również z grupy niemieckiej, za zaangażowanie i wielkie serce. Mam nadzieję, że to wyróżnienie jeszcze bardziej zachęci wszystkich do dalszej pracy na rzecz Orzegowa i jego mieszkańców – podsumowała prezes Towarzystwa Miłośników Orzegowa, Iwona Skrzypczyk-Sikora.
– Bardzo serdecznie dziękuję, że mogłem uczestniczyć w tej uroczystości, że właśnie teraz złota odznaka zasłużonych dla województwa śląskiego jest na państwa ręce dla całego towarzystwa wręczana. Towarzystwo już odcisnęło bardzo wielki ślad na historii Rudy Śląskiej, na kulturze i bardzo prężnie działa – powiedział podczas uroczystości prezydent Rudy Śląskiej.
W wydarzeniu wzięli również udział m.in. przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Orzegowa w składzie: Beata Malik, Agnieszka Płaszczyk, Czesław Kuś, Jerzy Kalus i Jerzy Krzykawski.
Od ponad 15 lat na rzecz Orzegowa
Towarzystwo Miłośników Orzegowa jako lokalne stowarzyszenie działa już od ponad 15 lat. Zgodnie ze swoim statutem skupia się na pielęgnowaniu swojej śląskiej tożsamości oraz prowadzi stałą opiekę nad zabytkowym cmentarzem parafialnym w zakresie m.in. renowacji i organizowania kwest. TMO zrealizowało projekty tematyczne, takie jak "Ratusz Orzegowski w czasach swojej świetności", obchody 710-lecia Orzegowa, Rok Sportu Orzegowskiego, Rok Muzyki Orzegowskiej oraz Rok Rzemiosła Orzegowskiego. Dodatkowo w zakres działalności statutowej towarzystwa wchodzi promocja dzielnicy - m.in. poprzez tworzenie i rozpowszechnianie filmów dokumentalnych o Orzegowie, wydawanie Kalendarza Orzegowskiego oraz poprzez współpracę w opracowaniach na temat dzielnicy. W strukturach towarzystwa działa też niemieckie kolo, do którego należą byli mieszkańcy Orzegowa mieszkający w Niemczech.
TMO sfinansowało pamiątkowe tablice upamiętniające Karola Godulę, nieistniejący kultowy Dom Kultury oraz ofiary katastrofy w kopalni "Karol". Trwa również przygotowywanie tablicy upamiętniającej Josefa i Norberta Dolezichów. Towarzystwo zorganizowało pamiątkowy wagonik symbolizujący "ostatnią tonę węgla" z nieistniejącej już kopalni "Karol", a w przygotowywaniu jest wagonik upamiętniający kopalnię "Paweł" w Chebziu. Członkowie towarzystwa archiwizują również fotografie dotyczące mieszkańców i dzielnicy, które później wykorzystywane są do organizowania wystaw edukacyjnych np. "Rody Orzegowskie", "Sport Orzegowski" oraz "100 lecie parafii pw. św. Michała Archanioła w Orzegowie".
Członkowie towarzystwa uczestniczyli w akcji renowacji Mauzoleum Joanny i Hansa Ulryka Schaffgotschów w Kopicach, a każdego roku współorganizują obchody rocznic wybuchów I, II i III Powstań Śląskich.